Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-03, 13:20 Autor: PAP

Gdynia/ Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2023

Laureatami 12. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski i Szwecji, oraz dziennikarze zagraniczni relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W sobotę w Muzeum Emigracji w Gdyni nagrodzono laureatów dwunastej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii.


W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką została Karolina Przewrocka-Aderet. Jury nagrodziło ją za cykl wywiadów z polskimi Żydami w Izraelu, ukazujących wspólnotę losów polsko-żydowskich także we współczesnym ujęciu, opublikowanych w kwartalniku "Kalejdoskop".


Karolina Przewrocka-Aderet powiedziała, że gdy przyjechała do Izraela w 2014 r. wybór relacji polsko-żydowskich, jako główna tematyka zainteresowania wydawał się ciekawy, bezpieczny i pasujący do jej dialogowej wrażliwości. "Delikatnej materii relacji polsko-żydowskich z milionem niuansów i odcieni, nie sposób dokładnie wyrazić w kilku zdaniach, jak na przykład w szybkim wywiadzie telewizyjnym. Nie możemy tego oczekiwać, bo relacje polsko-żydowskie nie są rozmową o liczbach. Nie są licytacją na ofiary i ratujących. To rozmowa o najdelikatniejszych uczuciach, o utraconej matce, o zamordowanym dziecku, o nocnych krzykach po polsku w kibucach jeszcze wiele lat po wojnie" – mówiła Przewrocka-Aderet i podkreśliła, że Polacy i Żydzi muszą ze sobą rozmawiać ze zrozumieniem i szacunkiem.


W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Karolinie Walczowskiej i Natalii Gomułce za publikację w portalu Onet.pl "Mają chronić pracowników w Holandii, a "tworzą obozy" - o nieprawidłowościach, których dopuszczają się wobec polskich pracowników zagranicą agencje pośrednictwa pracy.


W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatami zostali wszyscy dziennikarze zagraniczni, relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę w pełnej skali. Nagroda jest wyrazem wdzięczności za pokazanie światu solidarnej i otwartej postawy Polaków wobec uchodźców wojennych z Ukrainy.


W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano kwartalnik "Polonia Nowa" wydawany w języku polskim i szwedzkim.


Nagrody w indywidualnych kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.


Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego. (PAP)


autor: Krzysztof Wójcik


kszy/ amac/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 00:30 ONZ potępiła sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi ONZ potępiła w piątek systematyczne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, w ramach których tysiące osób jest przetrzymywanych w więzieniach… » więcej 2023-09-23, godz. 00:20 Premier: Pseudoelity III RP zamiast oddać hołd polskim żołnierzom i funkcjonariuszom, plują na polski mundur i bezczeszczą… Pseudoelity III RP zamiast oddać hołd polskim żołnierzom i funkcjonariuszom, promują film +Zielona granica+. Takie osoby jak pani Holland, pan Frasyniuk… » więcej 2023-09-23, godz. 00:10 Ekstraklasa piłkarska - ŁKS - Jagiellonia 2:2 (opinie) Po meczu ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok (2:2) powiedzieli: Adrian Siemieniec (trener Jagiellonii): 'To był niesamowity, szalony mecz. Było dużo emocji… » więcej 2023-09-23, godz. 00:00 48. FPFF/ "Warszawa, Holandia" najlepszym filmem krótkometrażowym Obraz 'Warszawa, Holandia' w reż. Ming-Wei Chiang otrzymał w piątek wieczorem podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Nagrodę im. Lucjana… » więcej 2023-09-22, godz. 23:30 Węgry/ Szef MSZ: minister spraw zagranicznych Rosji obiecał zagwarantować dostawy energii dla naszego kraju Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow obiecał zagwarantować Węgrom nieprzerwane dostawy gazu ziemnego, ropy naftowej i paliwa jądrowego - powiedział… » więcej 2023-09-22, godz. 23:30 Paryż - czwarte zwycięstwo Polek, Japonia i Turcja blisko awansu (wyniki) Polskie siatkarki zanotowały czwarte zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Paryżu pokonując w Łodzi Niemki 3:2. Blisko wywalczenia przepustek… » więcej 2023-09-22, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - pomocnik Korony Czyżycki: zdobyliśmy jeden punkt, ale straciliśmy dwa Zajmujący ostatnią lokatę w tabeli ekstraklasy piłkarze Korony zremisowali na własnym boisku z Widzewem (1:1), mimo że już od drugiej minuty prowadzili… » więcej 2023-09-22, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - ŁKS - Jagiellonia 2:2 (opis2) ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok 2:2 (1:1). Bramki: 1:0 Kay Tejan (23), 1:1 Afimico Pululu (40-karny), 1:2 Afimico Pululu (77), 2:2 Dani Ramirez (90-karny)… » więcej 2023-09-22, godz. 23:10 Liga francuska - Bułka obronił dwa rzuty karne Marcin Bułka obronił dwa rzuty karne, a jego zespół OGC Nice wygrał na boisku AS Monaco 1:0 w piątkowym meczu 6. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Francji… » więcej 2023-09-22, godz. 23:00 Ekstraklasa piłkarska - ŁKS - Jagiellonia 2:2 (opis1) ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok 2:2 (1:1). Bramki: 1:0 Kay Tejan (23), 1:1 Afimico Pululu (40-karny), 1:2 Afimico Pululu (77), 2:2 Dani Ramirez (90-karny)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »