Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 17:20 Autor: PAP

Chiny/ MSZ potępia podpisanie przez USA i Tajwan nowej inicjatywy handlowej

Chiński rząd skrytykował podpisanie przez Stany Zjednoczonych porozumienia handlowego z Tajwanem i wezwał Waszyngton do zaprzestania oficjalnych kontaktów z Tajwanem, który władze w Pekinie uważają za swoje terytorium - podała w piątek agencja Reutera.

Podpisana w czwartek Inicjatywa USA-Tajwan w sprawie handlu w XXI wieku ma na celu "wzmocnienie i pogłębienie stosunków gospodarczych i handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem" - czytamy w oświadczeniu na stronach Urzędu Przedstawiciela Stanów Zjednoczonych ds. Handlu.


Dokument został podpisany przez urzędników Instytutu Amerykańskiego na Tajwanie oraz Przedstawicielstwa Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w USA, dwóch nieoficjalnych instytucji, które zajmują się utrzymywaniem relacji między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem. USA nie mają oficjalnych stosunków z Tajwanem, choć wiążą je nieformalne więzi i wymiana handlowa na poziomie wielu miliardów dolarów rocznie.


Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło USA o "poważne naruszenie zasady jednych Chin" i ustaleń dotyczących statusu Tajwanu.


"Stany Zjednoczone powinny zaprzestać wszelkich form oficjalnej wymiany z Tajwanem" i "powstrzymać się od wysyłania niewłaściwych sygnałów do sił secesjonistycznych" - przekazał rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.


Pierwsza umowa w ramach Inicjatywy dotyczy uproszczenia procedur celnych i handlowych, ustanowienia dobrych praktyk regulacyjnych dla wymiany handlowej z udziałem małych i średnich przedsiębiorstw oraz podjęcia działań w celu zwalczania korupcji.


Urząd Przedstawiciela Stanów Zjednoczonych ds. Handlu informował wcześniej, że po podpisaniu wstępnego porozumienia z Tajwanem rozpoczną się negocjacje w sprawie bardziej złożonych obszarów handlu, w tym rolnictwa, handlu cyfrowego, standardów pracy i ochrony środowiska, przedsiębiorstw państwowych oraz polityk i praktyk nierynkowych.(PAP)


krp/ adj/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: noc pochmurna z przelotnymi opadami deszczu W nocy z piątku na sobotę chmury nie dotrą jeszcze tylko do krańców południowo-wschodnich Polski i tam zachmurzenie będzie małe. Na pozostałym obszarze… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Wiceminister Bromber: jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych (wywiad) Jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych. 'Pakiet dla młodych”, podniesienie wynagrodzeń, zwiększenie naborów na studia i na rezydentury… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego Potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego, które będą uwzględniać zarówno aspekt środowiskowy, jak i bezpieczeństwo żywnościowe… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Doradca prezydenta Zełenskiego: zaprosiliśmy na Ukrainę wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich w USA Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie; chcemy, żeby… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 P. Czarnek: Pani Merkel i pan Tusk są odpowiedzialni za śmierć tysięcy nielegalnych imigrantów Pani Merkel i pan Tusk są odpowiedzialni za śmierć tysięcy nielegalnych imigrantów wykorzystywanych przez mafię, która przewozi ich przez Morze Śródziemne… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Finlandia/ Media: przy granicy z Rosją wojsko zawarło umowy z właścicielami terenów; będzie płacić za możliwość… Dziesiątki właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż wschodniej granicy Finlandii zawarło umowy z siłami zbrojnymi tego kraju. W zamian za pieniężną… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Straż Graniczna o piątkowej publikacji "GW": to kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności… To kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. To szczególnie niebezpieczna narracja… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Premier: luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł Luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł; to siedem albo osiem tysięcy szkół lub ponad 5 tys. kilometrów dróg ekspresowych i autostrad - mówił… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Mazowieckie/ Koniec utrudnień na dk 7 pod Płońskiem, gdzie auto z 5-osobową rodziną z Ukrainy uderzyło w barierki Nie ma już utrudnień w ruchu pojazdów na drodze krajowej nr 7 w rejonie Płońska, gdzie w piątek po południu osobowo-dostawcze renault, którym podróżowała… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Francja/ Najbogatszy Francuz i rosyjski oligarcha objęci wstępnym dochodzeniem w sprawie prania pieniędzy Najbogatszy Francuz i właściciel koncernu dóbr luksusowych LVMH Bernard Arnault i rosyjski oligarcha Nikołaj Sarkisow zostali objęci wstępnym dochodzeniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »