Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 15:50 Autor: PAP

Litwa/ Marszałek Witek: by Ukraina była silna i niezależna, trzeba ją wspierać militarnie, politycznie, gospodarczo i społecznie

By Ukraina była silna i niezależna, trzeba ją wspierać militarnie, politycznie, gospodarczo i społecznie. Ukraina będzie silna i niezależna dzięki międzynarodowej jedności - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas debaty przewodniczących parlamentów krajów NATO.

W piątek marszałek Witek wzięła udział w spotkaniu przewodniczących parlamentów państw NATO w Wilnie, zorganizowanym przed zaplanowanym na 11-12 lipca szczytem Sojuszu. Jedna z sesji debaty dotyczyła kwestii długoterminowego wspierania Ukrainy, które „uczyni ją krajem silnym i niezależnym”.


Podczas swojego wystąpienia marszałek Witek wskazała cztery obszary kluczowe dla skutecznego długotrwałego wspierania Ukrainy – wsparcie militarne, polityczno-dyplomatyczne, gospodarcze i w kwestiach społecznych.


Odnosząc się do pierwszego obszaru, Witek podkreśliła, że „silna i niezależna Ukraina to przede wszystkim kraj wolny od najeźdźcy”. Zaznaczyła, że konieczne jest wspieranie Ukrainy takim sprzętem i w takiej ilości, by siły ukraińskie mogły odzyskać okupowane terytoria.


Zaapelowała też do sojuszników, by nie ulegali obawom, że udzielane przez nich wsparcie sprzętowe zostanie potraktowane przez Rosję jako bezpośrednio wrogie działania. „W przekazie Kremla państwa NATO i Unii Europejskiej i tak znajdują się w stanie wojny z Rosją” – zwróciła uwagę.


„Ukraińskie społeczeństwo nie dopuszcza jakichkolwiek ustępstw wobec agresora. Dlatego propozycja zawierania ewentualnych porozumień naruszających integralność terytorialną Ukrainy to ignorowanie głosu milionów ukraińskich obywateli; to również pomysł niezwykle niebezpieczny” – mówiła również Witek, przestrzegając przed ustępstwami wobec Rosji, które tylko odsunęłyby jej wrogie działania w czasie.


Marszałek Sejmu podkreśliła, że „Polska rozumie, że przyszłość Ukrainy jest w NATO”. „Jednocześnie słyszymy, że część sojuszników nie jest gotowa do podejmowania takich zobowiązań. Mimo to nie powinniśmy rezygnować z prób znalezienia kompromisu” – dodała.


Witek zwróciła również uwagę na kwestię ekonomicznego wsparcia Ukrainy. Zaznaczyła, że koszt powojennej odbudowy szacowany jest na ponad 400 mld dolarów. „Koszty odbudowy przekraczają ponad dwukrotnie ukraińskie PKB z zeszłego roku. To wysiłek, którego państwo dotknięte wojną nie jest w stanie unieść” – mówiła. Wskazała, że środki na odbudowę Ukrainy mogłyby pochodzić z zamrożonych rosyjskich aktywów. Zwróciła też uwagę na udział polskich firm w odbudowie Ukrainy; przypomniała, że polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi nabór przedsiębiorstw, które chętne są zaangażować się w ten proces. Jak mówiła, lista ta wynosi już ponad 2 tys. podmiotów.


„Ukraina będzie silna i niezależna dzięki naszej jedności; w pojedynkę nie będziemy w stanie wiele zdziałać. Apeluję o utrzymanie jedności międzynarodowej, bo jest ona naszą najskuteczniejszą bronią; i właśnie takiej broni Rosja się obawia” – dodała marszałek Sejmu.


W debacie Witek odniosła się również do kwestii sytuacji na granicy polsko-białoruskiej związanej z napływem migrantów ze strony białoruskiej. „Chodzi o to, żeby (...) Putin mógł szybciej i skuteczniej pokonać Ukrainę. Gdybyśmy nie zabezpieczyli granicy polsko-białoruskiej, dzisiaj nie moglibyśmy w żaden sposób pomagać Ukrainie. To był początek wojny” – stwierdziła marszałek Sejmu.


Głos zabrał również gość spotkania, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk. Stefanczuk podkreślał, że w poprzednich latach Rosja stała się bezpośrednim beneficjentem braku woli wśród państw europejskich dla integracji Ukrainy ze wspólnotą euroatlantycką.


Podkreślił, że konieczne jest stworzenie nowego systemu bezpieczeństwa w Europie. „Si vis pacem para bellum (jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny) – to nie jest tylko starożytna sentencja” – mówił. Podkreślił, że NATO jest sojuszem stworzonym dla zapewniania wolności i bezpieczeństwa. „My dzielimy te same wartości. Dlatego Ukraina dąży do członkostwa w Sojuszu” – mówił. Wskazał, że 82 proc. Ukraińców popiera członkostwo w NATO, a odsetek ten „rośnie z dnia na dzień”. „Najwyższy czas na historyczne decyzje. (…) Dla Ukrainy jedyną efektywną gwarancją bezpieczeństwa może być członkostwo w NATO” – oświadczył.


Zapewnił, że ukraiński parlament będzie robił wszystko w reformach i spełnianiu standardów wspólnoty euroatlantyckiej. Stefanczuk wyraził też nadzieję, że lipcowy szczyt w Wilnie powinien być ważnym etapem w przygotowaniu Ukrainy do członkostwa w Sojuszu.(PAP)


z Wilna Mikołaj Małecki


mml/ mms/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 02:50 Serbia/ Spotkania liderów z delegacją z Rosji; UE i USA wezwały do zdystansowania od Kremla W Belgradzie prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oraz minister spraw zagranicznych Marko Dziurić spotkali się we wtorek z wiceszefem rosyjskiej dyplomacji Aleksandrem… » więcej 2024-07-03, godz. 02:50 UNICEF: Haiti nadal terroryzowane przez zbrojne gangi Mimo powołania nowego rządu Haiti i przybycia pierwszego niewielkiego interwencyjnego oddziału policji z Kenii dla wsparcia miejscowych sił policyjnych, w… » więcej 2024-07-03, godz. 01:50 Węgry/ Media: wizyta w Kijowie może otworzyć Orbanowi drzwi na Zachód bez odwracania się od Rosji Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie może otworzyć mu drzwi na Zachód bez konieczności zamykania na wpół otwartych drzwi do Rosji - skomentował… » więcej 2024-07-03, godz. 01:20 Huragan Beryl zabił sześć osób w południowo-wschodnich Karaibach Sześć osób zginęło w wyniku przejścia huraganu Beryl przez południowo-wschodnie Karaiby. Żywioł ma obecnie piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona… » więcej 2024-07-03, godz. 00:30 USA/ Zdjęcia satelitarne pokazują prawdopodobne nowe chińskie bazy szpiegowskie na Kubie Nowe amerykańskie zdjęcia satelitarne wskazują na prawdopodobne powstanie na Kubie nowych, związanych z chińskim wywiadem baz szpiegowskich - podało w najnowszym… » więcej 2024-07-03, godz. 00:20 ME 2024 - Austria - Turcja 1:2 (opinie) Po meczu Austria - Turcja (1:2) powiedzieli: Ralf Rangnick (trener reprezentacji Austrii): 'Nie mieliśmy potrzebnego szczęścia. Wierzę, że gdybyśmy doprowadzili… » więcej 2024-07-03, godz. 00:10 Ukraina/ Ekspert: wizyta Orbana krokiem ku normalizacji stosunków Kijowa z Budapesztem Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana na Ukrainie nie przyniosła ocieplenia w relacjach, lecz jest już pewnym krokiem ku normalizacji stosunków Kijowa z Budapesztem… » więcej 2024-07-03, godz. 00:00 Małopolska nadal bez nowego marszałka; kolejna sesja sejmiku - w czwartek (opis) We wtorek po raz piąty nie udało się wybrać marszałka woj. małopolskiego. Ani zawieszony w prawach członka PiS radny Piotr Ćwik, ani poseł PiS Łukasz… » więcej 2024-07-02, godz. 23:50 ME 2024 - austriackie media: koniec marzeń, koniec snu Austriackie media musiały przełknąć gorzką pigułkę po porażce reprezentacji tego kraju z Turcją 1:2 w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy… » więcej 2024-07-02, godz. 23:30 Watykan/ Papież przyjął grupę migrantów i działaczy NGO niosących im pomoc Papież Franciszek spotkał się we wtorek w Watykanie z grupą migrantów, wśród nich z Senegalczykiem i Gambijczykiem - autorami książek, którzy opisali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »