Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 10:40 Autor: PAP

P. Müller: Sejm ma obowiązek dokonania wyborów członków pełnego składu komisji ds. badania wpływów rosyjskich

Najlepiej by było, gdyby opozycja wystawiła kandydatów, a jeżeli to nie będzie zrobione, to zgodnie z przepisami ustawy Sejm ma obowiązek dokonania wyborów członków pełnego składu komisji ds. badania wpływów rosyjskich – mówił w piątek w Polskim Radiu Koszalin rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu został zapytany, czy wypowiedź posła Kazimierza Smolińskiego (PiS) dla PAP stanowi oficjalne stanowisko PiS w kwestii uzupełnienia składu komisji ds. badania wpływów rosyjskich w przypadku, gdy opozycja nie zgłosi swoich kandydatów. Smoliński poinformował, że w takiej sytuacji „kandydatury uzupełni nasz klub i wtedy powołamy skład komisji w całości”.


„Siłą rzeczy nie będzie wyboru” – powiedział rzecznik rządu. Zaznaczył, że „wynika to z obowiązujących przepisów prawa, tej ustawy”.


„Najlepiej by było, gdyby opozycja oczywiście wystawiła swoich kandydatów, a jeżeli to nie będzie zrobione, to zgodnie z przepisami ustawy Sejm ma obowiązek dokonania wyborów członków pełnego składu komisji” – powiedział Müller.


Dodał, że decyzja o rozpoczęciu naboru do komisji to kompetencja marszałek Sejmu. „Czy to będzie najbliższe posiedzenie Sejmu, trudno powiedzieć” – powiedział Müller.


Rzecznik rządu pytany, czy komisja powinna składać się z polityków czy ekspertów, ocenił, że „w praktyce to będzie miks takich rozwiązań”, przy czym zaznaczył, że decyzję podejmie Sejm.


Reakcję Komisji Europejskiej na przyjęcie ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich ocenił jako „niezwykle szybką” i „niepoprzedzoną rzetelną analizą ustawy”.


„Przypomnę, że decyzje związane z odebraniem poświadczeń dostępu do informacji niejawnych, wszystkie kwestie związane z zakazem pełnienia funkcji, które się wiążą z wydatkowaniem środków publicznych – one podlegają kontroli sądowej dwuinstancyjnej. Nie jest prawdą (….), że komisja może odebrać prawo startu w wyborach do Sejmu czy do Senatu. Zgodnie z Konstytucją, z art. 99 ust. 3 w Polsce kandydować do Sejmu nie może tylko osoba, która jest skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo z oskarżenia publicznego na karę pozbawienia wolności. Komisja nie może takich decyzji podejmować, nie wydaje wyroków.(…) Komisja nie jest sądem, jest organem administracji i od niej są odwołania do sądu” – powiedział Müller.


W jego ocenie błędnie w debacie o wpływach rosyjskich próbuje się postawić temat powołania komisji jako „spór na linii partii politycznych czy na niwie kampanijnym”.


„Problem jest taki, że w Polsce wpływy rosyjskie wymagają wyjaśnienia” – powiedział rzecznik rządu. Według niego, gdyby nie decyzja PiS o wybudowaniu gazociągu Baltic Pipe, dzisiaj „nie rozmawialibyśmy o kwestii cen gazu, ale braku gazu”, bo przed rządami PiS Polska przez lata nie dywersyfikowała dostaw gazu z Rosji. I - dodał - to wymaga wyjaśnień, podobnie jak sprawa umorzeń dla Gazpromu.


Sejm ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 uchwalił 14 kwietnia br. Z inicjatywą jej powołania wyszli w grudniu ub.r. posłowie PiS. 11 maja br. Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania tej komisji. Tydzień temu Sejm zagłosował przeciwko senackiej uchwale. W poniedziałek prezydent Duda poinformował, że podpisał ustawę oraz że skieruje ją - w trybie następczym - do TK.


We wtorek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a w środę weszła w życie. Zgodnie z przepisami dostosowującymi z tej ustawy "kluby poselskie lub parlamentarne przedstawiają kandydatów na członków komisji marszałkowi Sejmu w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy". Głosowanie nad kandydatami na członków komisji ma natomiast odbyć się na pierwszym posiedzeniu Sejmu po upływie tego terminu. Przedstawiciele opozycji deklarowali, że nie przedstawią kandydatów do tej komisji oceniając m.in. że łamie ona zasadę trójpodziału władzy, jest "potworkiem ustrojowym", jest obliczona na potrzeby kampanii wyborczej.


Ustawa stanowi, że w skład komisji ma wejść dziewięciu członków w randze sekretarza stanu powoływanych i odwoływanych przez Sejm.


Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.


Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.


Ustawę - jako niekonstytucyjną i naruszającą zasady demokratycznego państwa prawa - krytykują ugrupowania opozycyjne, które już zapowiedziały, że nie zaproponują swych przedstawicieli do tej komisji.(PAP)


autorka: Inga Domurat


ing/ mok/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 03:40 Włochy/ Niekończące się lato w Neapolu, plaże otwarte do końca października Rada miasta Neapolu zatwierdziła przedłużenie otwarcia plaż aglomeracji do 31 października. Na plażach pozostanie cała infrastruktura: parasole, leżaki… » więcej 2023-10-02, godz. 03:00 Meksyk/ 10 kubańskich imigrantów zginęło w wypadku ciężarówki w Chiapas Dziesięciu kubańskich imigrantów poniosło śmierć, a 16 zostało rannych w wypadku drogowym w stanie Chiapas, na południu Meksyku. Kubańczycy podróżowali… » więcej 2023-10-02, godz. 01:10 Wielka Brytania wyśle 200 dodatkowych żołnierzy do misji pokojowej KFOR w Kosowie Wielka Brytania wyśle w najbliższych dniach dodatkowych 200 żołnierzy do Kosowa, aby dołączyli do jej 400-osobowego kontyngentu w ramach NATO-wskiej misji… » więcej 2023-10-02, godz. 00:40 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla utracone podczas II wojny światowej (… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-02, godz. 00:20 Turcja/ Po zamachu w Ankarze tureckie lotnictwo przeprowadziło naloty na pozycje kurdyjskich rebeliantów w północnym… Po samobójczym ataku na budynek rządowy w Ankarze, tureckie siły powietrzne przeprowadziły naloty na pozycje separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu… » więcej 2023-10-01, godz. 23:50 USA/ Minister Gliński zaprezentował odzyskane XVIII-wieczne akwarele Z. Vogla zaginione utracone podczas II wojny światowej… Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaprezentował w niedzielę w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku trzy odzyskane przez Polskę… » więcej 2023-10-01, godz. 23:40 USA/ Minister Gliński w Instytucie Pileckiego: Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na… Będziemy opowiadać polską historię światu i Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na temat historii - powiedział minister… » więcej 2023-10-01, godz. 23:20 Marszałek Witek: rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność Rząd PiS spełnia obietnice wyborcze i pokazuje skuteczność w ich realizacji - mówiła w niedzielę wieczorem podczas spotkania z mieszkańcami Wrocławia… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Legia 2:0 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Legia (2:0) powiedzieli: Kosta Runjaic (trener Legii Warszawa): 'Przede wszystkim gratuluję Jagiellonii, przegraliśmy po raz pierwszy… » więcej 2023-10-01, godz. 23:10 Liga hiszpańska - 8. kolejka (aktl.) Wyniki 8. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: niedziela Almeria 3 - Luis Suarez 41, 44, 45+1Granada 3 - Bryan Zaragoza 66-karny, Ricard Sanchez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »