Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 10:00 Autor: PAP

Gliński: dzielenie Polski poprzez nienawiść i złe emocje - najlepsza droga do realizacji planów Putina

Dzielenie Polski przez polską opozycję. Dzielenie Polski poprzez nienawiść i złe emocje, to jest najlepsza droga do realizacji planów Putina - powiedział w piątek na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Wicepremier Gliński pytany o to, czy w kontekście wojny na Ukrainie "kultura powinna być pozytywną bronią masowego rażenia", odpowiedział: "kultura jest bronią i to niestety obosieczną".


"Putin jasno formułował cele napaści na Ukrainę. Mówił, że nie istnieje taki naród, nie istnieje taka kultura, dlatego oni także niszczą kulturę, tożsamość ukraińską, a z kolei ta kultura jest najmocniejszą bronią Ukrainy. Ukraińcy mając nawet nowoczesną broń, wsparcie militarne, nie daliby rady, gdyby nie opierali się na swojej tożsamości i patriotyzmie. Oni są gotowi umierać za Ojczyznę, a tego rodzaju gotowość wynika właśnie z kultury, z tożsamości, z miłości do własnego kraju. To nie są czcze słowa, bo nie każda wspólnota narodowa byłaby gotowa do takich poświęceń, do takiej gotowości wynikające z tego, że została zaatakowana ich tożsamość narodowa. Putin powiedział, że coś takiego, jak odrębny naród ukraiński, odrębna kultura ukraińska, nie istnieje" - powiedział minister kultury.


Przypomniał, że to Polska jest "frontmanem, jeżeli chodzi o wsparcie Ukrainy w obszarze kultury". "Mamy powołane Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. Od samego początku wysyłaliśmy transporty z naszych muzeów zabezpieczające - pomniki, dzieła sztuki, a ponieważ wyrobiliśmy to wzajemne zaufanie w ostatnim czasie, to Ukraińcy także zdecydowali się od pewnego czasu przekazywać nam swoje dzieła sztuki na wystawy na czas zagrożenia. Takie trzy wystawy już w Polsce są, dwie następne są organizowane. Dzieła Malczewskiego z Galerii Lwowskiej są prezentowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu, rzeźby Johanna Georga Pinsla ze Lwowa są prezentowane na Zamku Królewskim na Wawelu, z kolei na Zamek Królewski w Warszawie przyjechała najlepsza kolekcja malarstwa zachodnioeuropejskiego z muzeum w Kijowie" - mówił szef MKiDN.


Podkreślił, że na świecie Polska jest ambasadorem interesu ukraińskiego, bo "wiemy, że ten interes jest tożsamy z interesem polskim". "Ukraina broni Polski i broni Europy. Nie wszyscy w Polsce to rozumieją" - zaznaczył.


Wskazał, że niezależnie od tego, ile będzie trwała wojna na Ukrainie "musimy budować suwerenną, mocną, odpowiedzialną Polskę". "Dzielenie Polski przez polską opozycję. Dzielenie Polski poprzez nienawiść i złe emocje, to jest najlepsza droga do realizacji planów Putina" - ocenił. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ dki/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 19:00 Radom/ Sześciu muzyków w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego Utwory sześciu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Dani Włoch i USA zostały zakwalifikowane do drugiego etapu V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Współpraca dwustronna i bezpieczeństwo w regionie tematami rozmowy ministrów obrony Polski i Słowenii Rozwój współpracy dwustronnej oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie to główne tematy wtorkowej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 UE/ KE: 61 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro ze środków Funduszu Spójności na lata 2014-2020 na modernizację linii… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 USA/ Syn prezydenta Bidena nie przyznał się w sądzie do nielegalnego posiadania broni Syn prezydenta USA Joe Bidena, Hunter Biden, nie przyznał się przed sądem do nielegalnego posiadania broni. Przesłuchanie w tej sprawie odbyło się we wtorek… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 USA/ Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 W. Brytania/ Szefowa MSW: nadchodzi huragan masowej imigracji Świat stoi wobec nadchodzącego huraganu masowej imigracji - ostrzegła we wtorek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman w przemówieniu wygłoszonym… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Wyjątkowy miniserial "Światło, którego nie widać" 2 listopada w katalogu Netflix Tej jesieni na platformie Netflix z pewnością nie zabraknie mocnych tytułów, a tym, który już teraz warto zapamiętać, jest miniserial „Światło, którego… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Lubuskie/ W Długoszynie wybuchł gaz z butli, dwie osoby lekko poszkodowane W jednym z mieszkań we wsi Długoszyn, w pow. sulęcińskim (Lubuskie) doszło do wybuchu gazu, prawdopodobnie ulatniającego się z nieszczelnej butli. Dwie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »