Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 21:40 Autor: PAP

Minister kultury złożył życzenia urodzinowe piosenkarce Alicji Majewskiej

Połączenie charyzmy, urzekającego głosu i uroku scenicznego ze szczególną wrażliwością i siłą przekazu czynią Panią jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek w dziejach polskiej muzyki popularnej - napisał szef MKiDN prof. Piotr Gliński do Alicji Majewskiej w liście z okazji jej 75. urodzin.

"Z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń, a także wyrazy uznania i podziękowania za oryginalny wkład w rozwój polskiej kultury. Jest Pani artystką obdarzoną wyjątkowym talentem. Połączenie charyzmy, urzekającego głosu i uroku scenicznego ze szczególną wrażliwością i siłą przekazu czynią Panią jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek w dziejach polskiej muzyki popularnej" - napisał w liście gratulacyjnym zamieszczonym we wtorek na stronie resortu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.


"Od czasu debiutu scenicznego przeszła Pani niezwykłą drogę twórczą, zdobywając powszechne uznanie znawców i sympatię publiczności. Nieustannie poszukując nowych form wyrazu, harmonijnie łączyła Pani walory popularne oraz rozrywkowe z poetyckimi i wzniosłymi" - zaakcentował.


Gratulując Majewskiej dotychczasowych wspaniałych sukcesów artystycznych podkreślił, że nie sposób nie wspomnieć o utworach takich jak "Jeszcze się tam żagiel bieli", "Odkryjemy miłość nieznaną", "Być kobietą", "To nie sztuka wybudować nowy dom", które "weszły do kanonu rodzimej piosenki".


"Ich aktualne wciąż przesłanie, zawierające ponadczasową mądrość o świecie ludzkich spraw i uczuć, sprawia, że do dziś pozostają w żywej pamięci odbiorców. Pani nieprzeciętny wdzięk sceniczny pełen pogody ducha, a jednocześnie nasycony refleksyjnością, ujmował nie tylko w Polsce, ale też na estradach wielu krajów Europy, Azji, obu Ameryk i Australii, gdzie rozsławiała Pani polską piosenkę" - ocenił.


Jak przypomniał, wśród licznych przejawów pracy artystycznej piosenkarki znaleźć można nie tylko utwory wydane na kilkunastu albumach płytowych, ale także nagrania radiowe oraz recitale telewizyjne. "Bogactwo możliwości wokalnych przejawiało się w zróżnicowanym repertuarze, od piosenek popularnych i kolęd, przez muzykę filmową, aż po pieśni sakralne. Współpraca twórcza z cenionymi artystami, takimi jak Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki czy Jerzy Połomski, zaowocowała szeregiem niezapomnianych duetów" - napisał minister.


"Wspominając Pani osiągnięcia, wymienić należy również liczne nagrody na najważniejszych krajowych i międzynarodowych festiwalach piosenki, w tym Złoty Mikrofon przyznany przez Zarząd Polskiego Radia podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz nagrodę specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego KFPP za indywidualność artystyczną, a także Grand Prix na festiwalach w Rostocku oraz w Hawanie na Kubie" - przypomniał.


"Wyrazem najwyższego uznania dla Pani dokonań artystycznych było uhonorowanie Złotym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+. Chyląc czoła przed wspaniałym dorobkiem twórczym, życzę Pani dalszej owocnej pracy na rzecz polskiej kultury, realizacji wszelkich planów osobistych i zawodowych, a także dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności" - dodał w liście wicepremier Gliński. (PAP)


akn/ pat/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 19:30 Premier: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel Partia Donalda Tuska głosuje w Brukseli za przyspieszeniem przyjęcia paktu migracyjnego. Gdyby rzeczywiście byli przeciwko nielegalnej imigracji, to zagłosowaliby… » więcej 2023-10-03, godz. 19:20 Wielkopolskie/ Ponad 28,5 mln euro wsparcia dla samorządów ze wschodu regionu Łącznie ponad 28,5 mln euro otrzymało 21 samorządów wschodniej części województwa wielkopolskiego tworzących dwa związki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Radom/ Sześciu muzyków w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego Utwory sześciu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Dani Włoch i USA zostały zakwalifikowane do drugiego etapu V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 Współpraca dwustronna i bezpieczeństwo w regionie tematami rozmowy ministrów obrony Polski i Słowenii Rozwój współpracy dwustronnej oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie to główne tematy wtorkowej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 UE/ KE: 61 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro ze środków Funduszu Spójności na lata 2014-2020 na modernizację linii… » więcej 2023-10-03, godz. 19:00 USA/ Syn prezydenta Bidena nie przyznał się w sądzie do nielegalnego posiadania broni Syn prezydenta USA Joe Bidena, Hunter Biden, nie przyznał się przed sądem do nielegalnego posiadania broni. Przesłuchanie w tej sprawie odbyło się we wtorek… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 USA/ Pierwsza w historii firma została ukarana za zaśmiecanie kosmosu Władze USA po raz pierwszy w historii nałożyły grzywnę na firmę, która zostawiła starego satelitę na orbicie okołoziemskiej. Federalna Komisja Łączności… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 W. Brytania/ Szefowa MSW: nadchodzi huragan masowej imigracji Świat stoi wobec nadchodzącego huraganu masowej imigracji - ostrzegła we wtorek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman w przemówieniu wygłoszonym… » więcej 2023-10-03, godz. 18:50 Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO… » więcej 2023-10-03, godz. 18:40 Piłkarska LM - starcie Napoli z Realem Madryt w cieniu trzęsienia ziemi Wtorkowe starcie Napoli z Realem Madryt uważane jest za hit 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W poniedziałek wieczorem Neapol nawiedziło trzęsienie ziemi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »