Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 18:20 Autor: PAP

UE/ Szef dyplomacji Borrell: Albańczycy powinni zawiesić operacje policyjne na północy Kosowa, a Serbowie zaniechać przemocy podczas demonstracji

Oczekuję, że pierwszym krokiem władz Kosowa w kierunku deeskalacji będzie zawieszenie operacji policyjnych, koncentrujących się na budynkach władz miejskich na północy Kosowa oraz zaniechanie przemocy przez demonstrantów - oświadczył we wtorek Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, odnosząc się do eskalacji napięcia na północy Kosowa w ostatnich dniach.

"Unia Europejska w najostrzejszych słowach potępia przemoc na północy Kosowa, której byliśmy świadkami w ciągu ostatnich kilku dni. Akty przemocy wobec obywateli, mediów, organów ścigania i żołnierzy KFOR są absolutnie niedopuszczalne i prowadzą do bardzo niebezpiecznej sytuacji. My, Unia Europejska, zdecydowanie popieramy misję NATO KFOR w wypełnianiu jej mandatu na rzecz pokoju i stabilności w Kosowie. Kontaktowałem się z premierem Kosowa Albinem Kurtim - ponownie dziś rano - oraz z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem w nocy. Poprosiłem obie strony o pilne podjęcie działań w celu natychmiastowej i bezwarunkowej deeskalacji napięć" - poinformował Borrell.


"Oczekuję, że pierwszym krokiem władz Kosowa będzie zawieszenie operacji policyjnych, koncentrujących się na budynkach miejskich na północy Kosowa, oraz zaniechanie przemocy przez demonstrantów. Będę kontynuował współpracę z dwoma przywódcami. Unia Europejska oczekuje, że strony będą działać w sposób odpowiedzialny i niezwłocznie zaangażują się w dialog wspierany przez UE w celu znalezienia trwałego rozwiązania sytuacji na północy Kosowa, które zagwarantuje bezpieczeństwo wszystkim obywatelom i utoruje drogę do wdrożenia nowej umowy na ścieżce do normalizacji" - dodał.


W regionie wzrosło napięcie po tym, jak na burmistrzów w kilku miasteczkach na północy Kosowa zostały wybrane osoby pochodzenia albańskiego, chociaż są to regiony zamieszkane głównie przez etnicznych Serbów. Serbowie z Kosowa próbowali w piątek nie dopuścić do wejścia nowych burmistrzów do gmachów urzędów, w wyniku czego doszło do starć z kosowską policją, złożoną z etnicznych Albańczyków, ponieważ Serbowie opuścili ją w ubiegłym roku.


W wyniku poniedziałkowych starć w północnej części Kosowa między serbskimi demonstrantami a siłami NATO z misji pokojowej KFOR, broniącymi gmachów lokalnych urzędów, zostało rannych 52 Serbów, jak przekazała strona serbska, i kilkudziesięciu żołnierzy NATO.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ tebe/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: noc pochmurna z przelotnymi opadami deszczu W nocy z piątku na sobotę chmury nie dotrą jeszcze tylko do krańców południowo-wschodnich Polski i tam zachmurzenie będzie małe. Na pozostałym obszarze… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Wiceminister Bromber: jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych (wywiad) Jest wyraźny boom na studiowanie na kierunkach medycznych. 'Pakiet dla młodych”, podniesienie wynagrodzeń, zwiększenie naborów na studia i na rezydentury… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego Potrzebne są zrównoważone działania dot. Morza Bałtyckiego, które będą uwzględniać zarówno aspekt środowiskowy, jak i bezpieczeństwo żywnościowe… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 Doradca prezydenta Zełenskiego: zaprosiliśmy na Ukrainę wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich w USA Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie; chcemy, żeby… » więcej 2023-09-29, godz. 19:40 P. Czarnek: Pani Merkel i pan Tusk są odpowiedzialni za śmierć tysięcy nielegalnych imigrantów Pani Merkel i pan Tusk są odpowiedzialni za śmierć tysięcy nielegalnych imigrantów wykorzystywanych przez mafię, która przewozi ich przez Morze Śródziemne… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Finlandia/ Media: przy granicy z Rosją wojsko zawarło umowy z właścicielami terenów; będzie płacić za możliwość… Dziesiątki właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż wschodniej granicy Finlandii zawarło umowy z siłami zbrojnymi tego kraju. W zamian za pieniężną… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Straż Graniczna o piątkowej publikacji "GW": to kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności… To kolejna odsłona ataku na polskich funkcjonariuszy i podważanie zasadności budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. To szczególnie niebezpieczna narracja… » więcej 2023-09-29, godz. 19:30 Premier: luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł Luka vatowska za czasów PO wynosiła 262 mld zł; to siedem albo osiem tysięcy szkół lub ponad 5 tys. kilometrów dróg ekspresowych i autostrad - mówił… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Mazowieckie/ Koniec utrudnień na dk 7 pod Płońskiem, gdzie auto z 5-osobową rodziną z Ukrainy uderzyło w barierki Nie ma już utrudnień w ruchu pojazdów na drodze krajowej nr 7 w rejonie Płońska, gdzie w piątek po południu osobowo-dostawcze renault, którym podróżowała… » więcej 2023-09-29, godz. 19:20 Francja/ Najbogatszy Francuz i rosyjski oligarcha objęci wstępnym dochodzeniem w sprawie prania pieniędzy Najbogatszy Francuz i właściciel koncernu dóbr luksusowych LVMH Bernard Arnault i rosyjski oligarcha Nikołaj Sarkisow zostali objęci wstępnym dochodzeniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »