Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 16:10 Autor: PAP

Rząd zamierza przyjąć projekt ustawy ws. konsolidacji finansów publicznych

Wprowadzenie mechanizmu korygującego nadmierną nierównowagę finansów publicznych, zmian dotyczących funduszy BGK, czy zwiększenie limitu sumy rezerw celowych do 8 proc. wydatków budżetu - przewidują projektowane przepisy związane z konsolidacją finansów publicznych.

We wtorek wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Przygotowywany przez resort finansów projekt ma być przyjęty przez rząd w drugim kwartale br.


W wykazie przekazano, że projekt przewidywać będzie zmiany w zakresie obowiązku przyjmowania w depozyt przez Ministra Finansów wolnych środków funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych BGK na podstawie odrębnych ustaw i określenie podstawowych w tym zakresie warunków.


"Lokowanie wolnych środków ww. funduszy odbywałoby się jak dotychczas na podstawie umowy z Ministrem Finansów, która będzie określała zasady i warunki lokowania. Materia lokowania pozostanie w gestii zarządzających funduszami, z zastrzeżeniem, że środki te będą przyjmowane na zasadach analogicznych jak dla jednostek sektora finansów publicznych zobligowanych do lokowania w formie depozytu, tj. w zakresie terminów i w wysokości oprocentowania lokat" - przekazano.


Dodano, że przy konsolidacji środków ww. funduszy zostanie przyjęte podobne rozwiązanie jak przy konsolidacji środków publicznych sektora finansów publicznych. "Z konsolidacji wyłączono zatem środki w walucie obcej. W związku z powyższą zmianą niezbędne jest dokonanie zmian w ustawach powołujących fundusze w BGK, przy czym część z tych zmian będzie polegać na wprowadzeniu jednej formy lokowania wolnych środków i dostosowaniu do tej formy lokowania. W ustawach regulujących poszczególne fundusze, w których taka forma miała charakter wyłączny, dostosowane zostaną przepisy w zakresie wynikającym ze zmian ustawy o finansach publicznych" - wyjaśniono.


Projekt noweli przewiduje w odniesieniu do wszystkich ww. funduszy, które w swoich regulacjach ustawowych miały prawo występowania o nieodpłatne przekazanie skarbowych papierów wartościowych, usunięcie takiej podstawy prawnej. "Ten sposób finansowania będzie możliwy wyjątkowo, o ile przepis szczególny, np. w ustawie budżetowej, tak będzie stanowił, jak ma to obecnie miejsce" - wskazano w wykazie.


Poinformowano ponadto, że niektóre fundusze zostaną częściowo pozbawione możliwości zaciągania nowego długu, tj. zobowiązań zaliczanych do długu, takich jak emisja obligacji, czy zaciąganie kredytów lub pożyczek.


Ujednolicone zostaną także terminy, tryb oraz zakres sprawozdawczości funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych BGK na podstawie odrębnych ustaw.


Projektowana nowela ma wprowadzić też regulację, "zgodnie z którą od dnia 1 stycznia 2024 r. ze środków Funduszu zasilonego z budżetu państwa finansowane będą co do zasady zadania, których realizacja rozpoczęła się przed dniem 1 stycznia 2024 r.".


"Intencją jest możliwość sfinansowania powstałych zobowiązań z tytułu realizacji zadań finansowych z Funduszu (np. udzielone promesy, o których mowa w art. 69a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw) z jednoczesnym brakiem możliwości wskazywania nowych zadań do sfinansowania z tego Funduszu" - przekazano w wykazie.


Nowe przepisy mają też wprowadzić mechanizm korygujący nadmierną nierównowagę finansów publicznych wyznaczaną przez prognozy wyników (deficytów) sektora instytucji rządowych i samorządowych (ESA2010). "Nowy mechanizm korekty zastąpiłby dotychczasowy w stabilizującej regule wydatkowej. W efekcie SRW miałaby rolę wykonawczą dla ww. reguły – poprzez mechanizm korekty zapewniałaby konsolidację finansów publicznych na poziomie wynikającym z reguły deficytu" - wskazano.


Jednocześnie przewiduje się wprowadzenie w SRW "klauzuli obronnej", która pozwoli na szczególne traktowanie wydatków związanych ze zwiększaniem potencjału obronnego. "Rozbudowa potencjału obronnego wymaga – szczególnie w przypadku Polski, kraju przyfrontowego – ponadprzeciętnych nakładów na cele obronne. Ponadto w związku z powrotem do stosowania standardowych reguł fiskalnych w UE po ogólnej klauzuli wyjścia w latach 2020-2023 konieczne jest ponowne przeliczenie kwoty startowej urealniającej poziom wydatków do warunków po latach powtarzających się szoków" - dodano.


Projekt doprecyzować ma także przepisy dotyczące planowania rezerw budżetu państwa oraz zwiększyć limit sumy rezerw celowych do 8 proc. wydatków budżetu.


Rozszerzone ma być też uzasadnienie projektu ustawy budżetowej poprzez włączenie do jego treści planów finansowych funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych BGK na podstawie odrębnych ustaw oraz ująć w sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej omówienie wykonania ww. planów finansowych. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ mmu/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 16:50 Przywódcy Armenii i Azerbejdżanu spotkają się 5 października w Hiszpanii w obecności liderów Francji, Niemiec i… Premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew planują spotkać się na początku października w Hiszpanii, pomimo obecnej operacji azerbejdżańskiej… » więcej 2023-09-24, godz. 16:50 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Wisła - Wybrzeże 31:20 Orlen Wisła Płock - Energa Wybrzeże Gdańsk 31:20 (18:11). Najwięcej bramek: dla Wisły - Tin Lucin 6, Lovro Mihic 5, Abel Serdio 3, Filip Michałowicz… » więcej 2023-09-24, godz. 16:50 Lubelskie/ Młody kierowca zginął w wypadku drogowym w Ułężu Młody kierowca samochodu osobowego zginął w wypadku drogowym, do którego doszło w niedzielę w miejscowości Ułęż (Lubelskie); nie miał zapiętych pasów… » więcej 2023-09-24, godz. 16:40 Superliga hokeistów na trawie - Grunwald bezlitosny dla beniaminka Hokeiści na trawie Grunwaldu Poznań dopiero w trzeciej kolejce superligi zanotowali pierwsze zwycięstwo w sezonie. Wicemistrzowie kraju rozgromili beniaminka… » więcej 2023-09-24, godz. 16:40 W. Kosiniak-Kamysz: maleje liczba grup producenckich, bo przedsiębiorcy czują się zaszczuci W ciągu ostatnich lat zmalała liczba grup producenckich, bo przedsiębiorcy czują się zaszczuci. Trzeba sprawić, że urzędy skarbowe były przyjazne i otwarte… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Prezes PiS: Poprzednia władza w ciągu 8 lat wykazała niebywałą wręcz nieudolność w każdej dziedzinie Poprzednia władza w ciągu ich 8 lat wykazała niebywałą wręcz nieudolność w każdej dziedzinie i pokazała, że jest w stanie pójść tak daleko, by pozwolić… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Wielkopolskie/ 50-letniemu skoczkowi nie otworzył się spadochron - mężczyzna zginał na miejscu 50-letni skoczek spadochronowy zginał w wypadku, do którego doszło w niedzielne popołudnie w Pile (woj. wielkopolskie). Z nieznanych przyczyn mężczyźnie… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Paryż - siatkarki Brazylii i Dominikany wywalczyły kwalifikację olimpijską Siatkarki Brazylii pokonały Japonię 3:2 w ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego w Tokio i uzyskały awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Wystąpi w nich… » więcej 2023-09-24, godz. 16:30 Prezydent: dzięki sile tradycji i wspólnego działania wierzę, że Polska przetrwa kolejne stulecia (opis) Dzięki sile wynikającej z tradycji i wiary, że Polak potrafi - byleby tylko działać wspólnie i razem - wierzę, że Polska przetrwa kolejne stulecia budując… » więcej 2023-09-24, godz. 16:20 Kosowo/ Atak uzbrojonych mężczyzn na policjantów i prawosławny klasztor, nie żyje policjant i jeden z napastnikó… Uzbrojeni mężczyźni ukryli się w klasztorze, zginął policjant i jeden z napastników: w niedzielę sytuacja w północnym Kosowie jest chaotyczna, Kosowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »