Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-29, 21:20 Autor: PAP

Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu samorządu regionu.

Za udzieleniem wotum zaufania zarządowi województwa zagłosowało 24 radnych, a 11 było przeciw. Z kolei za udzieleniem zarządowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu opowiedziało się 22 radnych, a 9 było przeciw. W wielkopolskim sejmiku większość ma koalicja klubów PO, PSL i Nowej Lewicy, a klub radnych PiS jest w opozycji.


Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak w czasie konferencji poprzedzającej poniedziałkową sesję zaznaczył, że ubiegłoroczny budżet po raz pierwszy opierał się na ustalonych przez resort finansów wpływach z podatków PIT i CIT wypłacanych samorządowi w 12 miesięcznych ratach.


„Zauważyliśmy, że pomimo iż nasze dochody zostały ściśle określone, to w tym czasie, jeśli chodzi o dochody podatkowe budżetu państwa, nastąpił gwałtowny wzrost, o ponad 33 proc. Pytanie, gdzie ta nadwyżka się znajdzie, czy będziemy mieli te należne nam – naszym zdaniem – pieniądze zwrócone. Wiemy, że najwcześniej w 2024 r., ale jaka to będzie kwota – nie wiemy” – mówił Woźniak.


Marszałek zaznaczył, że pomimo obaw ubiegły rok budżetowy udało się samorządowi województwa zamknąć „bardzo pozytywnie”. Wyraził też zadowolenie z zakończonych w ub. roku inwestycji prowadzonych przez samorząd, m.in. budowy Wielopolskiego Centrum Pediatrii, na którą w 2022 r. województwo wydało ponad 80 mln zł, a łącznie, w całym okresie inwestycyjnym - ponad 250 mln zł. Woźniak wspomniał również o zakończeniu budowy nowego mostu nad Wartą w Rogalinku i obwodnicy Wronek z mostem.


Ubiegłoroczny budżet województwa wielkopolskiego zamknął się nadwyżką w wysokości 95,3 mln zł. Dochody samorządu regionu wyniosły 2 mld 111 mln zł, a wydatki 2 mld 15,7 mln zł.


Samorząd zanotował nadwyżkę operacyjną, czyli różnicę między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi, w wysokości 554,3 mln zł


Największą część wydatków, prawie 833 mln zł, czyli ponad 41 proc., stanowiły wydatki majątkowe, z czego 372,5 mln zł przeznaczono na drogi publiczne, a 311,7 mln zł wydano na inwestycje związane z ochroną zdrowia.


Wśród wydatków bieżących najwięcej – ponad 255 mln zł – przeznaczono na dotacje dla Kolei Wielkopolskich i Polregio na organizowanie kolejowych przewozów pasażerskich w regionie. Na dotacje podmiotowe dla instytucji kultury przeznaczono 137,5 mln zł, a na bieżące utrzymanie dróg i mostów – 108 mln zł.


Zadłużenie województwa w 2022 r. spadło do 303,3 mln zł, które stanowiło 14,4 proc. ogólnych dochodów. Według danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w latach 2020 – 2022 zadłużenie regionu zmniejszyło się o ponad 138 mln zł.


Przewodniczący klubu radnych PO Henryk Szopiński w swoim wystąpieniu poprzedzającym głosowania ws. wykonania ubiegłorocznego budżetu ocenił, że polityka finansowa prowadzona przez zarząd województwa "jest jak najbardziej prawidłowa, a nawet fantastyczna", co według niego świadczy też o "bardzo rzetelnym planowaniu".


"Od lat mamy taki stan, że zarząd planuje bardzo racjonalnie, bardzo rzetelnie, perspektywicznie i proinwestycyjnie. I takie mamy też wykonanie budżetu. Świadczy o tym wyjątkowo duża nadwyżka budżetowa i najniższe zadłużenie naszego budżetu" - podkreślił.


Przewodniczący klubu radny PiS Zbigniew Czerwiński zaznaczył, że pomimo stworzenia systemu analizowania wydatków na samorządowe szpitale na poziomie zarządu województwa nikt z owych analiz nie korzysta przy egzekwowaniu planów naprawczych placówek. Podkreślał również, że w wielkopolskim urzędzie marszałkowskim od lat nie udało się zatrudnić odpowiednio dużej liczby osób niepełnosprawnych.


Czerwiński mówił także, że Wielkopolska "jest beneficjentem dobrej polityki gospodarczej". "Na szczęście jest tak, że udało się doprowadzić do tego, że część - również dużych - zagranicznych korporacji zaczęła płacić podatki dochodowe w Polsce, że rozwój gospodarczy przyniósł wzrost wpływów fiskalnych (...) Od mechanizmu z roku 2021 r. korzystamy z rozwoju regionów, które do tej pory nas wyprzedzały, jeżeli chodzi o wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych, czyli chociażby woj. mazowieckiego" - zaznaczył.


Przewodniczący klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Maciejewski wskazał w swoim wystąpieniu, że ubiegłoroczny budżet woj. wielkopolskiego "może służyć za wzorzec". "I zarząd, i pani skarbnik wykazali się dużą determinacją i umiejętnością realizacji tych zadań, które zostały powzięte, ale też i nowych zadań, które w trakcie roku budżetowego zostały włączone do realizacji" - powiedział.


Przewodniczący klubu Nowa Lewica Adam Cukier, który również głosował za przyjęciem sprawozdania o wykonaniu ubiegłorocznego budżetu, dziękował władzom województwa m.in. za podniesienie płac administracji samorządu regionu. "To, że ten budżet jest tak dobrze wykonywany zależy od ludzi" - przekonywał. (PAP)


autor: Szymon Kiepel


szk/ mmu/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 16:20 Gliwice/ Na Politechnice Śląskiej odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego Rok akademicki 2023/2025 zainaugurowano w środę na największej technicznej uczelni w regionie - Politechnice Śląskiej. Na uczelni kształcenie rozpoczyna… » więcej 2023-10-04, godz. 16:20 MS: Siedziba sądu w zabytkowym budynku w Raciborzu (komunikat) - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Siedziba sądu w zabytkowym budynku w Raciborzu - To największa inwestycja związana z odbudową zabytków Raciborza… » więcej 2023-10-04, godz. 16:20 Z. Ziobro: w najbliższych dniach przedstawimy kolejny wniosek do Senatu o uchylenie immunitetu marszałka Grodzkiego … W najbliższych dniach przedstawimy kolejny wniosek do Senatu o uchylenie immunitetu marszałka Tomasz Grodzkiego oraz materiały dowodowe, na których wniosek… » więcej 2023-10-04, godz. 16:20 Turniej ATP w Pekinie - zwycięstwo Włocha Sinnera Rozstawiony z numerem szóstym Włoch Jannik Sinner pokonał turniejową dwójkę Rosjanina Daniiła Miedwiediewa 7:6 (7-2), 7:6 (7-2) w finale tenisowego turnieju… » więcej 2023-10-04, godz. 16:20 ESTech informuje o wspólnym przedsięwzięciu z WonderHill Studios (MediaRoom) NOWY JORK, 4 października 2023 /PRNewswire/ -- ESTech, amerykańska firma inwestycyjna i doradcza, ogłosiła dziś podpisanie porozumienia z nowo uruchomionym… » więcej 2023-10-04, godz. 16:20 USA/ Zaczął się największy w historii kraju strajk personelu medycznego Największy w historii USA strajk personelu medycznego, zatrudnionego przez firmę non-profit Kaiser Permanente, rozpoczął się w środę. Ponad 75 tys. osób… » więcej 2023-10-04, godz. 16:20 Ekspertka: najtrudniejsze w pracy noblistów z chemii było wyizolowanie i syntezowanie cząstek Badacze wykorzystywali nanocząsteczki w reakcjach chemicznych od bardzo dawna. Ale dopiero ich wyizolowanie i syntezowanie pozwoliło odkryć nowe właściwości… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Minister Anna Moskwa: 140 mln zł na odbetonowanie miast do 50 tys. mieszkańców Na tworzenie nawierzchni wodoprzepuszczalnych, parków i ogrodów, a także na budowę zbiorników retencyjnych mniejsze miasta będą mogły otrzymać do 2 mln… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Uniwersytet Bostoński mianuje Melissę L. Gilliam jedenastą w historii rektorką Uniwersytetu Bostońskiego (MediaRo… Administratorka Uniwersytetu Stanu Ohio, lekarka i naukowczyni wzbogaci uczelnię swoją pasją do nauk humanistycznych oraz dwudziestoletnim doświadczeniem zarządczym… » więcej 2023-10-04, godz. 16:10 Wielkopolskie/15 mln euro unijnych środków dla samorządów Gniezna i okolic 15 mln euro unijnych środków trafi na rozwój Gniezna i okolic. Porozumienie w sprawie powstania na terenie dziesięciu tamtejszych samorządów Zintegrowanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »