Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-28, 11:20 Autor: PAP

Abp Skworc: uczcie dzieci szacunku dla świata stworzonego i podarowanego przez Boga (krótka 2)

Kładę wam na sercu edukację proekologiczną; uczcie dzieci szacunku dla świata stworzonego i podarowanego nam przez Boga, bo to nasz wspólny dom - apelował w Piekarach Śląskich do uczestników pielgrzymki mężczyzn, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W swoim tradycyjnym podczas tej pielgrzymki wystąpieniu społecznym abp Skworc mówił, że teraźniejszość oznacza wiele spraw: systemowych i szczegółowych, napawających dumą, ale też obawą lub wstydem. „Nie sposób odnieść się do nich wszystkich. (…) Dziś temat naszych rozmów określają trzy słowa: pokój, rodzina i ekologia”.


W kontekście ekologii metropolita przypomniał o niedawnym, ogłoszonym przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka „Tygodniu Laudato si’”, którego celem było upamiętnienie opublikowanej w 2015 r. przez papieża Franciszka encykliki na temat wyzwań, jakie stawia wobec ludzkości kwestia ochrony środowiska naturalnego.


„Wielokrotnie na ten temat mówiliśmy tu, w Piekarach. Do wielu spraw pozostających nadal wyzwaniem, nieustannie dołączają nowe, zwłaszcza – napawająca niepokojem – kwestia polityki ekologicznej Unii Europejskiej skonfrontowanej z możliwościami poszczególnych krajów członkowskich” – powiedział arcybiskup.


„Grzechem jest marnowanie żywności i zatrważająca skala tego zjawiska. W Polsce marnujemy ok. 5 mln ton żywności rocznie, z czego 60 proc. bezpośrednio przypada na konsumentów. I to chyba najbardziej bolesne, że najczęściej wyrzucany jest chleb” – podkreślił.


„W pobliżu naszych domów tykają bomby ekologiczne, nie zmniejsza się przemyt i gromadzenie niebezpiecznych odpadów, lasy, wody i pobocza dróg toną w śmieciach, zużytych ubraniach i plastiku. (…) Zmiany idą w dobrym kierunku, bo od środy nie wolno wprowadzać na rynek plastikowych jednorazówek” - dodał.


„Kładę Wam na sercu edukację proekologiczną, uczcie dzieci szacunku dla świata stworzonego i podarowanego nam przez Boga, bo to nasz wspólny dom. Uczcie przede wszystkim własnym przykładem” – zaapelował.


„Trzeba też zwrócić uwagę na stagnację w gminach pogórniczych i skierować wzrok na długotrwałe skutki eksploatacji bogactw naturalnych Górnego Śląska: hałdy, zwałowiska, zapadliska, na zrujnowaną zabudowę i infrastrukturę, które wymagają skoordynowanych działań samorządu i centrali oraz środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Może wystarczy i na gospodarkę przestrzenną, bo wszyscy widzimy jak trudno jest w naszym kraju zapanować nad ładem przestrzennym. Bardzo byśmy takiego ładu przestrzennego w naszym kraju pragnęli” – powiedział abp Skworc.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ pat/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 08:50 Kanada/ Nadzór bankowy przygląda się zagranicznym wpływom na banki Kanadyjski nadzór finansowy sprawdza, czy bezpieczeństwu banków i ubezpieczycieli nie zagrażają zagraniczne wpływy. Za trzy miesiące w Kanadzie wchodzą… » więcej 2023-09-28, godz. 08:40 Armenia/ Rząd: do kraju przybyła już ponad połowa ludności Górskiego Karabachu Około 65 tysięcy uchodźców z Górskiego Karabachu, a więc ponad połowa ludności tej ormiańskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu, przybyło do Armenii… » więcej 2023-09-28, godz. 08:30 Pomorskie/ Pożar mieszkania w Gdyni; poszkodowana została jedna osoba 62-letni mężczyzna został zabrany do szpitala po pożarze do którego doszło w czwartek rano w mieszkaniu przy ul. Warszawskiej w Gdyni. Niewykluczone, że… » więcej 2023-09-28, godz. 08:30 Japonia/ Robot-wilk odstrasza niedźwiedzie od ferm hodowlanych i pól golfowych Na japońskich fermach hodowli świń, ale także na polach golfowych władze instalują roboty w kształcie wilków, by odstraszać pojawiające się tam niedźwiedzie… » więcej 2023-09-28, godz. 08:30 Szef warszawskiego PiS: przesunięcie zakończenia budowy II linii metra to jedna ze złamanych obietnic Rafała Trzas… Przesunięcie terminu zakończenia budowy II linii metra, to jest kolejny przykład złamanych obietnic Rafała Trzaskowskiego - zaznaczył w rozmowie z PAP szef… » więcej 2023-09-28, godz. 08:30 Rzecznik PiS: już w niedzielę spotkamy się w katowickim "Spodku" na konwencji Już w najbliższą niedzielę spotykamy się w katowickim 'Spodku'. Przed nami najważniejsze po 1989 roku wybory parlamentarne, wyruszamy na ostatnią prostą… » więcej 2023-09-28, godz. 08:20 P. Czarnek: Muzeum Historii Polski będzie jednym z głównych odwiedzanych przez uczniów Muzeum Historii Polski będzie jednym z głównych muzeów, które będą odwiedzane przez uczniów; program Poznaj Polskę oraz Bon szkolny - poznaj Polskę zostały… » więcej 2023-09-28, godz. 08:20 SG: w środę z Ukrainy do Polski odprawiono 26,6 tys. osób, wyjechało do Ukrainy 22,6 tys. W środę z Ukrainy do Polski odprawiono 26,6 tys. osób, a 22,6 tys. wyjechało z Polski do Ukrainy - poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Od agresji Rosji… » więcej 2023-09-28, godz. 08:10 Rusza kampania społeczno-edukacyjna "TAK dla zdrowia rodziny" W czwartek ruszy kampania społeczno-edukacyjna 'TAK dla zdrowia rodziny', której celem jest propagowanie profilaktyki onkologicznej obejmującej edukację na… » więcej 2023-09-28, godz. 08:10 Kraków/ Kongres "Jan Paweł II. Inspiracja dla świata" odbędzie się w najbliższy weekend Na Zamku Królewskim na Wawelu, w sobotę, rozpocznie się dwudniowy kongres 'Jan Paweł II. Inspiracja dla świata' organizowany przez Fundację Polska Wielki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »