Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 11:30 Autor: PAP

"Ouest-France": Reforma emerytalna jest ważna ze względu na sytuacją finansową Francji

Rząd Francji przekonuje, że reforma emerytalna jest konieczna ze względu na finanse państwa - pisze w sobotę dziennik "Ouest-France" i potwierdza: zadłużenie kraju stale rośnie i zbliża się do 3 bilionów euro. Zmiany systemu emerytalnego pozwolą oszczędzić w 2030 roku 13,5 mld euro.

Rząd podkreśla, że w kraju, który ma starzejące się społeczeństwo, jest to jedyny sposób uniknięcia zapaści systemu emerytalnego. Ponadto dług publiczny stale rośnie i pogłębia się gwałtownie przy każdym kryzysie, jak podczas pandemii koronawirusa, ale problem polega na tym, że Francji nie udaje się zrównoważyć finansów państwa nawet pomiędzy kryzysami - wyjaśnia "Ouest-France".


Rząd pożycza co roku pieniądze, by spłacać odsetki od zadłużenia, które w 2022 roku kosztowały 53 mld euro, czyli prawie tyle, ile wynosi budżet francuskiego szkolnictwa; a w 2023 roku rząd zamierza pożyczyć 270 mld euro i będzie to historyczny rekord - podaje dziennik.


Na krótką metę nie ma powodu do niepokoju, rząd nadal pożycza pieniądze na rynku stosunkowo tanio, rentowność jej 10-letnich obligacji wynosi 2,8 proc. "A jednak, im wyższe jest zadłużenie, tym większe ryzyko podejmuje Francja. Sytuacja może wymknąć się spod kontroli bardzo szybko. Nikt nie przewidywał jesienią kryzysu finansowego w Wielkiej Brytanii ani brutalnego wzrostu rentowności (jej długu)" - wyjaśnia w rozmowie z "Ouest-France" ekspert do spraw finansów publicznych Francois Ecalle


Reforma systemu świadczeń emerytalnych była flagowym projektem kampanii wyborczej prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Wiek emerytalny, 62 lata, ma zostać do roku 2030 podniesiony do 64 lat. Francja wydaje na emerytury 14,8 proc. PKB, więcej niż znaczna większość sąsiadów, a wiek emerytalny należy do najniższych w Unii Europejskiej, w której tylko Grecja i Włochy wydają więcej na emerytury niż Francja.


Na protestach przeciw zmianom w systemie emerytalnym usiłują zbić kapitał ugrupowania o bardzo odmiennych tradycjach politycznych; do walki o wycofanie reformy nawołuje zarówno sekretarz Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) Fabien Roussel, jak Marine Le Pen ze skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN). Nowy przewodniczący RN Jordan Bardella, który zastąpił na tym stanowisku Le Pen, poinformował, że chce, aby jego partia "stanęła na czele opozycji wobec reformy emerytur".


Od ponad 30 lat kolejne rządy Francji próbują przeforsować reformę emerytalną, co nieodmiennie prowadzi do paraliżujących kraj demonstracji. Macron, który zamierzał wdrożyć te zmiany w 2020 roku, przełożył je z powodu pandemii Covid-19. (PAP)


fit/


arch.


Kraj i świat

2023-06-08, godz. 16:50 Niemcy/ Lider zespołu Rammstein odrzuca oskarżenia kobiet i zapowiada podjęcie wobec nich kroków prawnych Wokalista niemieckiego zespołu Rammsteina Till Lindemann odrzucił w czwartek oskarżenia kobiet, zarzucających mu m.in. odurzanie w celu podejmowania czynności… » więcej 2023-06-08, godz. 16:40 Włochy/ Premier Meloni i kanclerz Scholz rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i wspólnej odpowiedzi na kryzys migracyjny Wsparcie dla Ukrainy prowadzone tak długo, jak będzie to konieczne i potrzeba wspólnego stawienia czoła kwestii migracji to główne tematy rozmowy premier… » więcej 2023-06-08, godz. 16:30 Podkarpackie/ Finał ogólnopolskiego konkursu piosenek Tadeusza Nalepy - w 80. rocznicę urodzin artysty 26 sierpnia, w 80. rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy, w Zgłobniu - rodzinnej miejscowości artysty, odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu dla dzieci… » więcej 2023-06-08, godz. 16:30 Małopolskie/ W weekend 60. konkurs "Malowana Chata" w Zalipiu Jubileuszowy 60. konkurs 'Malowana Chata' odbędzie się w ten weekend w Zalipiu koło Tarnowa (Małopolskie). Udział w nim biorą malarki i całe rodziny z Zalipia… » więcej 2023-06-08, godz. 16:10 USA/ "Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik 'Washington Post', powołując się na ukraińskich żołnierzy… » więcej 2023-06-08, godz. 16:10 Członkowie kultowych brytyjskich zespołów Happy Mondays, Oasis i Ride założyli supergrupę Grupa nazywa się Mantra Of The Cosmos i właśnie wydała debiutancki singiel zatytułowany „Gorilla Guerilla”. Utwór został opisany przez inicjatora powstania… » więcej 2023-06-08, godz. 16:10 Prezes RARS: przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwej pomocy; będziemy reagować na bieżąco Przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwych obszarów pomocy po zniszczeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji… » więcej 2023-06-08, godz. 16:00 Izrael/ Pięć osób zginęło w strzelaninie na północy kraju Pięć osób zginęło w czwartek po południu w strzelaninie w mieście Yafa an-Naseriyye nieopodal Nazaretu w północnym Izraelu. W pobliżu miejsca zdarzenia… » więcej 2023-06-08, godz. 16:00 Diamentowa Liga - Kaczmarek w Paryżu spróbuje zejść poniżej 50 sekund na 400 m Będąca na fali wznoszącej Natalia Kaczmarek pobiegnie na 400 m w piątkowym mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu. Patryk Sieradzki i Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka… » więcej 2023-06-08, godz. 16:00 Pomorskie/ Pociągi na kursie kolizyjnym; przez kilka godzin wstrzymano ruch kolejowy na linii 201 W czwartek w południe ze stacji Żukowo Wschodnie wyjechał pociąg - mimo sygnału 'stój' na semaforze. Ponieważ mogło dojść do zderzenia z innym składem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »