Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 18:00 Autor: PAP

We Wrocławiu uruchomiono kolejną jadłodzielnię

Na bazarze Komandor uruchomiono w piątek nową jadłodzielnię. To kolejne takie miejsce na wrocławskich targowiskach, gdzie można podzielić się jedzeniem z potrzebującymi. Magistrat podkreśla, że inicjatywa jest szczególnie ważna w kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Targowisko Komandor położone jest w centrum Wrocławia, u zbiegu ulic Komandorskiej i Radosnej. Od piątku mieszkańcy przy okazji codziennych zakupów będą mogli skorzystać tu z nowej lodówki lub zostawić w niej nadwyżkę zdatnego do spożycia jedzenia. Na bazarze pojawił się również regał do wymiany niepotrzebnych rzeczy takich, jak książki, płyty, doniczki czy gry planszowe.


"Warto korzystać z potencjału miejskich targowisk i bazarów. Dlatego też w zeszłym roku zapoczątkowaliśmy akcję +Targowiska nie marnują+. Tą akcją pokazujemy tym samym inny wymiar bazarów. Jesienią podobne miejsca zostały utworzone na targowisku przy ul. Niedźwiedziej oraz Ryneczku Jemiołowa" – powiedziała Małgorzata Golak, dyrektorka Biura Rozwoju Gospodarczego, dodając, że dzisiejsze targowiska to nie tylko handel, ale również wiele inicjatyw społecznych czy współpraca z kupcami.


W jadłodzielni można oddać m.in. pieczywo, owoce, warzywa czy własne wyroby z informacją o potrawie i z datą przygotowania.


"W ten sposób zachęcamy mieszkańców do życia w stylu less waste, do zmiany codziennych nawyków związanych m.in. z nadmierną konsumpcją" – podkreśliła Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii. Wskazała, że z jadłodzielni może skorzystać każdy, bez względu na status społeczny.


Fundatorem nowej lodówki jest Whirlpool Corporation. Jak zwraca uwagę dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej firmy, co roku w Polsce marnuje się około pięciu milionów ton żywności.


"Nadchodzą Święta Wielkanocne. W tym okresie szykujemy bardzo dużo potraw, czasami bezrefleksyjnie. Po świętach okazuje się, że nie wiemy, co zrobić z nadwyżką jedzenia. Właśnie po to są miejsca takie jak to" – powiedział.


Bazar Komandor działa od 1992 r. i jest miejscem pracy dla ponad 100 podmiotów gospodarczych zatrudniających 300 pracowników. Można tu kupić m.in. rodzime owoce i warzywa, w tym artykuły regionalne z Doliny Baryczy.


"Widzimy, że wielu naszych handlowców pozostawia na co dzień jedzenie, które ma lekkie wady. Te towary pozostawione na stoiskach są później zabierane przez okolicznych mieszkańców i przez nich wykorzystywane. Powstanie lodówki społecznej ułatwi naszym handlowcom przekazanie tych towarów okolicznym mieszkańcom. Zachęcamy także samych mieszkańców do przynoszenia produktów, które w domach są często niepotrzebne" – apeluje prezes bazaru Komandor Roman Rotnicki. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ joz/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 14:10 French Open - o półfinał Świątek zagra w środę wczesnym popołudniem W środę swój mecz 1/4 finału wielkoszlemowego French Open w Paryżu rozegra Iga Świątek. Liderka światowego rankingu tenisistek około godz. 13 zmierzy… » więcej 2023-06-06, godz. 14:10 Synoptyk IMGW: we wtorek na południu deszcz i burze, na północy pogodnie We wtorek będzie ciepło, nawet do 27 st. C. Na północy kraju będzie pogodnie, a na południu więcej chmur. Tam będzie padał przelotny deszcz, wystąpią… » więcej 2023-06-06, godz. 14:00 Białystok/ 100 tys. zł z UNICEF-u na integrację mieszkańców i uchodźców z Ukrainy 100 tys. zł z UNICEF-u trafi łącznie do 15 organizacji pozarządowych na różne działania lokalne integrujące mieszkańców Białegostoku i uchodźców z… » więcej 2023-06-06, godz. 14:00 E. Witek o wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce: wolny świat musi potępić ten akt barbarzyństwa Wysadzenie przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce to straszna tragedia i kolejny przykład, że okupant nie cofa się przed niczym, niszcząc infrastrukturę i prowadząc… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Prokuratura wystąpi do Włoch o materiały z śledztwa ws. śmierci wójta Jaworza Gotowy jest już Europejski Nakaz Dochodzeniowy o udostępnienie przez stronę włoską materiałów z postępowania w sprawie śmierci wójta Jaworza - dowiedziała… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Małopolskie/ Śmiertelny wypadek podczas prac polowych 78-latek z powiatu tarnowskiego, zjeżdżając ciągnikiem rolniczym ze wzniesienia stracił kontrolę nad pojazdem. Mężczyzna zeskoczył z traktora, ale tak… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Zachodniopomorskie/ Koniec utrudnienia na dk 11 między Koszalinem a Kołobrzegiem po wypadku Zakończyło się utrudnienie na drodze krajowej nr 11 w Borkowicach (Zachodniopomorskie) - poinformował we wtorek szczeciński oddział GDDKiA. Przed południem… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 K. Gawkowski: M. Kamiński i M. Wąsik powinni zostać wyrzuceni z rządu; w rządzie nie ma miejsca dla ludzi, którzy… Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni zostać z rządu wyrzuceni; nie ma miejsca w rządzie dla polityków, dla ludzi, którzy mają na swoim koncie wyroki… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Prognoza pogody na 7 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, południowo-zachodnia, środkowa i częściowo północna Europa będzie pod wpływem układów niżowych… » więcej 2023-06-06, godz. 13:50 Sosnowiec zyskał ogród botaniczny Ogród botaniczny powstał w Sosnowcu w dotychczasowym Parku Fusińskiego, poprzez przekształcenie utworzonego tam dwa lata wcześniej „parku bioróżnorodności”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »