Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 09:40 Autor: PAP

P.Soloch: główne kierunki rozwoju wojska, które wyda prezydent, będą uwzględniały wydarzenia na Ukrainie

Główne kierunki rozwoju polskich sił zbrojnych, które w piątek wyda prezydent Andrzej Duda, będą uwzględniały wnioski z wydarzenia na Ukrainie i sytuacji na całym świecie - powiedział w piątek doradca prezydenta, były szef BBN Paweł Soloch w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Soloch został zapytany w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia o zapowiedź szefa BBN Jacka Siewiery, że prezydent Andrzej Duda zaprezentuje główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2025-39. Według b. szefa BBN większość tego dokumentu nie zostanie upubliczniona. "To, co opinia publiczna dostanie do wiadomości, to będą zarysowane ogólne tendencje" - zaznaczył.


"Na pewno te główne kierunki będą uwzględniały to, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku - czyli agresję rosyjską przeciw Ukrainie i wnioski z niej płynące, ale także ogólne tendencje na świecie, związane z jednej strony z rozwojem nowych technologii, a z drugiej strony z tym, że coraz więcej państw ma świadomość - my również - że jeśli chodzi o uzbrojenie, to na ile jest to możliwe musimy być samowystarczalni" - dodał Soloch.


Jak wskazał, chodzi tu o krajowe zdolności produkcyjne w zakresie broni czy amunicji. "Zapotrzebowanie na broń i amunicję do tej broni wzrosło niepomiernie, i to na pewno te główne kierunki będą uwzględniały" - dodał.


Szef BBN poinformował w czwartek, że prezydent Duda w piątek, podczas wizyty na poligonie pod Orzyszem, wyda +Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych+ na 2025-39. "W nowym cyklu programowania armia rozwijać się będzie wielodomenowo z zaawansowanymi zdolnościami cyber i space oraz uwzględnieniem bezpieczeństwa żołnierza" - napisał Siewiera na Twitterze.


31 marca na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) prezydent i wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak będą obserwować strzelania z koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9.


Prezydent, jako zwierzchnik sił zbrojnych, określa w drodze postanowienia, na wniosek ministra obrony, Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa. Dokument ma charakter niejawny, a jego podstawą są m.in. wytyczne zawarte w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.


Główne kierunki określają priorytety rozwoju sił zbrojnych w 15-letnim cyklu planowania. Dokument, aktualizowany i wydawany co cztery lata, określa wymagania dotyczące podnoszenia zdolności operacyjnych wojska we wszystkich domenach operacyjnych – lądowej, powietrznej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej – pod względem dowodzenia, rozpoznania, rażenia, przetrwania i ochrony wojsk, zabezpieczenia logistycznego, organizacji, uzupełnień i mobilizacji oraz szkolenia.


Wydane przez prezydenta główne kierunki są podstawą prac nad programowaniem rozwoju sił zbrojnych; ich rozwinięciem będą opracowane przez MON i przyjęte w uchwale Rady Ministrów Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2025-2039. Kolejnym etapem będzie wydanie przez ministra obrony programu rozwoju sił zbrojnych, który stanie się podstawą planu modernizacji technicznej.(PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ par/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (krótka) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »