Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 07:40 Autor: PAP

Ławra Peczerska - zespół klasztorny, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy

Kijowska Ławra Peczerska to zespół klasztorny i cenny zabytek, wpisany na listę UNESCO, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy. Od lat 60. XX w. ma status muzeum, ale przebywają tam także mnisi prawosławni. Ławra należy do państwa ukraińskiego i zarządza nią ministerstwo kultury.

Na początku marca ministerstwo kultury Ukrainy zdecydowało, że mnisi Kościoła Patriarchatu Moskiewskiego mają opuścić pomieszczenia Ławry do 29 marca. Kompleks ten jest własnością państwa. Duchowni wywieźli z klasztoru swoje rzeczy, jednak odmówili jego opuszczenia w oczekiwaniu na werdykt sądu, w którym oskarżyli nakaz władz.


„Ławra Kijowsko-Peczerska jest jednym z kluczowych symboli ukraińskiej historii, tożsamości, kultury i identyfikacji religijnej. Moskwa, która przez długi czas kontrolowała to miejsce, wykorzystywała je do kontrolowania duszy ukraińskiego narodu. Był to dla Rosji instrument wpływu na Ukrainę o ogromnej sile” – wyjaśnił PAP rzecznik Synodu Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) arcybiskup Eustracjusz Zoria, arcybiskup. W ocenie duchownego panowanie rosyjskiej Cerkwi w Ławrze odbierano w Moskwie, jako sygnał nadziei, że może ona jeszcze odzyskać swoją władzę nad Ukrainą.


Zespół klasztorny Ławry Kijowsko-Peczerskiej rozciąga się na wzniesieniach prawego brzegu Dniepru, około 4 km na południowy wschód od Starego Kijowa. Nazwa pochodzi od pieczar w brzegu Dniepru. Od wczesnych lat istniał tu wielki klasztor, ośrodek życia religijnego i kulturalnego rozległych ziem ruskich, który przyczynił się do ich konsolidacji po okresie rozbicia dzielnicowego. Klasztor był sukcesywnie rozbudowywany dzięki wsparciu panujących, wzbogacał się o kolejne świątynie. Hojnie obdarzany przez możnych i panujących, klasztor szybko stał się jednym z najpotężniejszych właścicieli dóbr ziemskich na Ukrainie.


Życie klasztorne zapoczątkowano tutaj w połowie XI w., kiedy przybyły z Athos mnich Antoni osiadł w jednej z miejscowych pieczar, ściągając wkrótce do tej pustelni innych zakonników. W latach siedemdziesiątych XI wieku rozpoczęto budowę murowanej Cerkwi Peczerskiej. Na początku XII w. wzniesiono nadbramną cerkiew Św. Trójcy i refektarz, a pod koniec stulecia obwiedziono teren klasztoru murem obronnym.


Był to jeden z pierwszych klasztorów na Rusi, który dał początek monastycyzmowi ruskiemu. W XI w. klasztor stał się centrum szerzenia i ugruntowania chrześcijaństwa na Rusi Kijowskiej. Okazały już zespół klasztorny został ograbiony i poważnie zniszczony w trakcie najazdu Batu-chana w 1240 r. Ucierpiał raz jeszcze w 1480 r. od hord krymskich chana Mengli Gireja, lecz wkrótce dźwignięto go z ruin.


Po włączeniu ziemi kijowskiej do Korony w 1569 r. klasztor objęto bezpośrednim patronatem króla polskiego. Po Unii Brzeskiej pełnił funkcję kulturalnego ośrodka prawosławia w Rzeczypospolitej, również dzięki własnym drukarniom oraz wytwórni papieru.


W 1688 r. zależny dotychczas od Konstantynopola klasztor poddany został zwierzchnictwu patriarchy moskiewskiego, uzyskując nazwę Ławry. Powstały w tym czasie nowe zespoły sakralne na tzw. Bliskich i Dalekich Pieczarach. Ponadto klasztor otoczono ziemnymi fortyfikacjami Twierdzy Peczerskiej, zaprojektowanej przez cara Piotra I. Po wzniesieniu wysokiej dzwonnicy w połowie XVIII w. Ławra stała się w pełni ukształtowanym zespołem architektonicznym. Był to największy zwarty zespół obiektów sakralnych całej Europy.


Władze sowieckie zamknęły klasztor w 1926 r., przekształcając go w muzeum. Podczas II wojny światowej przywrócono funkcję sakralną Ławry, lecz w 1961 r. ponownie zamknięto klasztor. Mnisi powrócili do niego w 1988 r., kiedy oddano im Dalekie Pieczary.


Ławra, wpisana w 1990 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest Rezerwatem Historyczno-Kulturowym, zachowując jednocześnie charakter wielkiego ośrodka kultu religijnego.


Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości (w 1991) władze ukraińskie i niemieckie sfinansowały odbudowę świątyni. W 2000 r. metropolita Włodzimierz, zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, ponownie ją konsekrował.


O kontrolę nad najsłynniejszym i najstarszym na Ukrainie klasztorem od lat rywalizują ukraiński Kościół prawosławny Moskiewskiego Patriarchatu i ukraiński Kościół prawosławny Kijowskiego Patriarchatu.


Żądania zerwania umów najmu z Ukraińską Cerkwią Prawosławną nasiliły się po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 r.


Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę Ukraińska Cerkiew Prawosławna przestała w swej nazwie wskazywać na Patriarchat Moskiewski, wykonała też wiele gestów dystansowania się od Moskwy. Niemniej, wielu hierarchów i duchownych nadal czuje przynależność do rosyjskiej Cerkwi. Ta zaś otwarcie wspiera wojnę przeciwko Ukrainie.


W ostatniej dekadzie listopada 2022 r. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła "działania kontrwywiadowcze" na terenie Ławry Peczerskiej i innych obiektów UCP oraz objęła sankcjami metropolitę Pawła.


W marcu 2023 r. minister kultury Ukrainy, Ołeksandr Tkaczenko, zdecydował, że mnisi Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego mają opuścić Ławrę Peczerską do 29 marca.


"Umowa o bezpłatnym korzystaniu przez Ukraińską Cerkiew Prawosławną z Ławry Kijowsko-Peczerskiej zostaje rozwiązana z dniem 29 marca 2023 r. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, które UCP wynajmuje w Ławrze" – oznajmił minister na Telegramie.


Mnisi odmówili jednak opuszczenia najważniejszego kompleksu prawosławnych świątyń Ukrainy. Przełożony Ławry Peczerskiej, metropolita Paweł, oświadczył 29 marca, że mnisi nie opuszczą klasztoru do czasu, aż sąd wyda w tej sprawie decyzję. "Trwają czynności sądowe. (…) Oni nie mają prawa wygnać braci (zakonnych), dopóki nie odbędą się wszystkie rozprawy i nie zapadnie wyrok" – powiedział, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 20:00 Święto Centralnego Biura Antykorupcyjnego 9 czerwca obchodzone jest Święto Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 'Wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom CBA życzę dużo satysfakcji, spełnienia i wytrwałości… » więcej 2023-06-09, godz. 20:00 Wielkopolskie/ Już ponad 30 zastępów straży pożarnej gasi pożar tartaku w Grodźcu Ponad 30 zastępów straży pożarnej gasi pożar tartaku w Grodźcu w pow. konińskim (Wielkopolskie) - poinformował PAP oficer prasowy konińskiej straży pożarnej… » więcej 2023-06-09, godz. 19:50 Lubuskie/ Koniec utrudnienia na S3 na wysokości Świebodzina Na wysokości Świebodzina (Lubuskie) został przywrócony ruch w kierunku Zielonej Góry na trasie ekspresowej S3. Był on wstrzymany przez wiele godzin po wypadku… » więcej 2023-06-09, godz. 19:50 Kajakarze i kanadyjkarki rywalizowali o kwalifikację do mistrzostw świata Kajakarze Jakub Stepun i Przemysław Korsak oraz kanadyjkarki Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak wygrali w Poznaniu wyścigi kwalifikacyjne na dwójkach na dystansie… » więcej 2023-06-09, godz. 19:50 Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej Rząd przyjął w piątek projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych oraz… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: sobota z dużą ilością deszczu i burzami W sobotę Polska będzie podzielona na pogodną część północną oraz południową z opadami deszczu i burzami. Jak powiedział PAP Kamil Walczak z IMGW-PIB… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 Ekstraliga żużlowa - Betard - GKM 31:23 (wynik) Betard Sparta Wrocław - ZOOleszcz GKM Grudziądz 31:23. Pierwszy mecz Sparta wygrała 48:42. Punkt bonusowy zdobyła Sparta. Punkty: Betard Sparta Wrocław:… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 Prof. Barbara Osterloff o Borys-Damięckiej: była wybitną realizatorką w Teatrze Telewizji Dla mnie przede wszystkim była wybitną, o wyjątkowych umiejętnościach, talencie realizatorką w Teatrze Telewizji - powiedziała PAP historyk teatru prof… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 French Open - droga do finału Świątek krótsza i łatwiejsza niż Muchovej Iga Świątek w drodze do finału wielkoszlemowego French Open rozegrała sześć meczów, straciła 23 gemy i żadnego seta, a na korcie spędziła siedem godzin… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 Piłkarska LM - brytyjska prasa: potrójna korona Manchesteru City przewidywalna i bez emocji Piłkarze Manchesteru City są o krok od potrójnej korony, która będzie nawet lepsza niż ta Manchesteru United z 1999 r., ale triumf jest tak przewidywalny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »