Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 10:40 Autor: PAP

Wrocław/ Zoo przeszkoli policjantów z prawa dotyczącego przemytu zwierząt

Eksperci wrocławskiego ogrodu zoologicznego przeszkolą policjantów w zakresie prawa dotyczącego przewozu egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Kwestie te reguluje Konwencja Waszyngtońska, znana również jako CITES.

Konwencja Waszyngtońska to międzynarodowe porozumienie o ochronie przyrody zawarte w 1973 roku i ratyfikowane przez ponad 180 państw. Reguluje ona międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami oraz ich częściami i produktami, takimi jak skóry, kości, pióra, drewno i zioła. Konwencja obejmuje około 5,8 tys. gatunków chronionych.


W ramach CITES ustalane są także minimalne wymagania dotyczące transportu i opieki nad żywymi zwierzętami i roślinami, które są przewożone przez granice międzynarodowe. Od chwili ratyfikowania Konwencji Waszyngtońskiej przez Polskę w 1989 r. egzekwowaniem przepisów zajmowały się organy celne. Koordynatorzy ds. CITES funkcjonują obecnie w ramach Służby Celno-Skarbowej i współpracują z policją.


W czwartek funkcjonariusze policji przejdą szkolenie na terenie wrocławskiego zoo. Poznają nie tylko teorię, ale dowiedzą się także m.in. jak poprawnie złapać węże, jaszczurki, krokodyle czy płazy. Poznają również sprzęt do odławiania i przewożenia zwierząt.


„Szkolenie ma na celu zapoznanie teoretyczne i praktyczne funkcjonariuszy Policji z Wydziału ds. Walki z Przestępczością Gospodarczą z CITES. Prowadzone będzie przez pracowników wrocławskiego zoo oraz Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. To ważne, by niezbędna, potrzebna wiedza czerpana była bezpośrednio od fachowców” - podkreśla Marta Zając-Ossowska, dyrektor Wydziału Edukacji ZOO Wrocław.


Jak tłumaczy, do zadań funkcjonariuszy należy bowiem sprawdzenie każdego zgłoszonego potencjalnego przypadku, który może świadczyć o zabronionym handlu. Zgłoszenia spływają z m.in. ze sklepów i hurtowni zoologicznych, sklepów sprzedających suplementy diety, giełd, targów, czy aukcji internetowych.


„Ze względu na specyfikę omawianych zagadnień, w tym także tych z zakresu ochrony przyrody oraz przepisów prawa, duży wpływ na skuteczność i sposób zakończenia postępowań oraz ich przebieg, ma dobre zrozumienie tej tematyki, szybkość prowadzonych interwencji, a także dobra współpraca między służbami i instytucjami” – wskazuje podinsp. Grzegorz Pancewicz, zastępca naczelnika Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP we Wrocławiu.


Przedstawiciele zoo zwracają uwagę, że najczęściej z naruszeniami CITES mają do czynienia funkcjonariusze SCS na wschodniej granicy Polski oraz z portu lotniczego na warszawskim Okęciu. Tam zatrzymano na przykład osoby próbujące przemycić na teren Unii Europejskiej żywe koralowce.


Najczęściej przemycanym zwierzęciem świata - jak podaje zoo - jest pangolin, czyli łuskowiec – azjatycki ssak, którego łuski są tak samo pożądanym przez wschodni rynek towarem, jak róg nosorożca.


Z powodu kłusownictwa i przemytu cierpią także fenki - lisy pustynne, małpy makaki berberyjskie czy afrykańskie dzikie koty – serwale i karakale, które są przemycane do prywatnych klientów jako zwierzęta domowe. „Gdy rosną zaczynają być niebezpieczne, a opieka nad nimi uciążliwa – często wtedy są wyrzucane na ulice” – wskazuje zoo i dodaje, że cała pierwsza grupa makaków berberyjskich we wrocławskim ogrodzie miała właśnie taką przeszłość.


„Przemyt i nielegalny handel okazami objętymi Konwencją Waszyngtońską to bardzo lukratywny biznes. Głównym problemem z tym związanym jest cierpienie zwierząt, niszczenie przyrody. Apelujemy o niewspieranie tych praktyk i niekupowanie chronionych gatunków oraz wykonanych z nich przedmiotów czy suplementów diety wątpliwej skuteczności” – dodaje Zając-Ossowska. (PAP)


autorka: Agata Tomczyńska


ato/ akub/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 16:00 Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć… » więcej 2024-04-19, godz. 16:00 W stolicy uczczono bohaterów getta w 81. rocznicę powstania przeciw Niemcom Wyciem syren rozpoczęły się w piątek uroczystości 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przedstawiciele organizacji żydowskich, kombatanci, Sprawiedliwi… » więcej 2024-04-19, godz. 16:00 Półmaraton w Pekinie - wyniki czołówki anulowane po kontrowersyjnym finiszu Wyniki czterech najlepszych zawodników półmaratonu w Pekinie zostały anulowane po tym, jak dochodzenie wykazało, że trzech afrykańskich biegaczy zwolniło… » więcej 2024-04-19, godz. 15:50 Szef MSWiA powołał komendantów Podlaskiego i Nadodrzańskiego Oddziału SG Szef MSWiA powołał płk. Arkadiusza Tywoniuka na dyrektora zarządu granicznego Komendy Głównej SG, płk Monika Musielak została powołana na komendanta Nadodrzańskiego… » więcej 2024-04-19, godz. 15:40 Unia Europejska nałożyła sankcje na izraelskich osadników Cztery osoby i dwie organizacje naruszające prawa Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu znalazły się na unijnej liście sankcyjnej. Decyzję tę w piątek podjęły… » więcej 2024-04-19, godz. 15:40 Prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska z WUM straciła prawo kandydowania na rektora Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską karę dyscyplinarną w związku z 'uchybieniem… » więcej 2024-04-19, godz. 15:40 Gliwice/ Kuczyńska-Budka wygrała proces w trybie wyborczym ze Śpiewokiem Kandydatka na prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka (KO) wygrała w piątek ze swoim kontrkandydatem Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta… » więcej 2024-04-19, godz. 15:40 Warszawa/ Oboista Alexei Ogrintchouk zagra w FN Pogodne, słoneczne dzieło 'Koncert na obój i małą orkiestrę” wykona holendersko-rosyjski oboista Alexei Ogrintchouk wraz z warszawskimi symfonikami pod… » więcej 2024-04-19, godz. 15:30 Poznań/ Prof. Bogumiła Kaniewska ponownie rektorką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Prof. Bogumiła Kaniewska, obecna rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskała reelekcję na kadencję 2024-2028 - poinformowała w piątek… » więcej 2024-04-19, godz. 15:30 Podlaskie/ W Czerwonym Borze otwarto nową jednostkę wojskową W Czerwonym Borze (Podlaskie) oficjalnie otwarto w piątek nową jednostkę wojskową w ramach 1 Dywizji Piechoty Legionów. Na razie to tzw. jednostka konten… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »