Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 09:10 Autor: PAP

M. Przydacz: na szczycie B9 w Łodzi - kwestie bezpieczeństwa Europy wschodniej i środkowej

Dominującymi tematami spotkania szefów dyplomacji Bukareszteńskiej Dziewiątki będą kwestie bezpieczeństwa w obliczu agresywnej rosyjskiej polityki w regionie Europy wschodniej i środkowej - powiedział w czwartek w Radiu Łódź szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Szef BMP był w czwartek gościem porannej rozmowy w Radiu Łódź, która dotyczyła m.in. rozpoczynającego się Łodzi dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Bukareszteńskiej Dziewiątki.


Jak podkreślił Przydacz, dominującymi tematami spotkania szefów dyplomacji będą kwestie bezpieczeństwa w obliczu agresywnej rosyjskiej polityki w regionie Europy wschodniej i środkowej.


"To jest też spotkanie przygotowawcze ministrów spraw zagranicznych przed szczytem NATO w Wilnie, które już za parę miesięcy. A to tam zapadną kluczowe decyzje. Ważne, aby państwa Europy środkowej wypracowały wspólne stanowisko, bowiem takie wspólne stanowisko ma większą szansę na bycie przeforsowanym już na samym szczycie NATO" – powiedział.


Dodał, że dla Kancelarii Prezydenta RP bardzo ważne jest, że zapoczątkowany w 2015 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę format Bukareszteńskiej Dziewiątki "żyje i jest aktywny".


Przydacz przypomniał, że B9 to jedna z podjętych przez prezydenta Dudę inicjatyw mających na celu wzmocnienie polskiej pozycji międzynarodowej.


"Jednym z tych konceptów była oczywiście inicjatywa Trójmorza. W przeciwieństwie do poprzednich lat, polityka zagraniczna miała się również koncentrować na regionie. Bo Polska jest silna także siłą swojego regionu i swojego sąsiedztwa. Jedno to Trójmorze, a drugie to zainicjowany wspólne z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem format Bukareszteńskiej Dziewiątki, inaczej wschodniej flanki NATO. To dziewięć państw wschodniej części Paktu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – od Estonii, przez państwa bałtyckie, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, aż po Rumunię i Bułgarię" – wyjaśnił.


Wskazał, że to kraje najbardziej narażone na różnego rodzaju działania destabilizacyjne i hybrydowe ze strony Federacji Rosyjskiej. "Fakt, że Bukareszteńska Dziewiątka i Trójmorze na stałe wpisały się już w życie dyplomatyczne i wizyty prezydentów USA na tych szczytach pokazuje, jak ważny jest to format i jak ważna jest rola Polski, jako gospodarza i inicjatora" – przekonywał.


Szef BMP dodał, że to także działania wyprzedzające "w imię interesu bezpieczeństwa Polski", bo – jak mówił – bezpieczeństwo Polski rozgrywa się dziś pod Bachmutem lub na innym odcinku frontu wojny na Ukrainie. "Jeśli Rosja nie zostanie zatrzymana na Ukrainie, apetyt Władimira Putina będzie rósł i będzie destabilizował także i naszą bliższą zagranicę. Dlatego to poparcie dla Ukrainy - i jako państwa Bukareszteńskiej Dziewiątki jesteśmy zjednoczeni w tym działaniu" – zapewnił Przydacz.


Dwudniowe konsultacje B9 w Łodzi rozpoczną się w czwartek wieczorem od oficjalnego przywitania uczestników przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Rumunii Zbigniewa Raua oraz Bogdana Aurescu. W piątek rano rozpocznie się sesja plenarna, a łódzkie spotkanie na konferencji prasowej, w piątek po południu również podsumują szefowie MSZ Polski i Rumunii. (PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ mrr/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:00 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (krótka) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (05-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-05 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (05-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-05 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Minister Buda: inflacja jest nadal bardzo wysoka, ale w br. może osiągnąć jednocyfrowy wynik To, co jest dla nas największym problem, to oczywiście inflacja - ocenił w poniedziałek w Sopocie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Według niego… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Władze Arabii Saudyjskiej zagięły parol na piłkarskie gwiazdy Lista „ponad 10” gwiazd futbolu została sporządzona do rekrutacji przez kluby ligi saudyjskiej, z Lionelem Messim i Karimem Benzemą na czele, poinformowało… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Ukraina/ Doradca prezydenta: w sprawie kontrofensywy należy czytać tylko oficjalne informacje z Kijowa Jeśli chcecie znać prawdę, korzystajcie tylko z oficjalnych informacji z Ukrainy - zaapelował doradca prezydenta Mychajło Podolak. Wcześniej Moskwa oświadczyła… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Węgry/ Sondaż: niska popularność Viktora Orbana w Polsce, wysoka w Bułgarii i na Słowacji Premier Węgier Viktor Orban jest pozytywnie postrzegany tylko przez 18 proc. Polaków, podczas gdy w Bułgarii i na Słowacji jego popularność jest wyższa… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Wrocław/ Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge odebrał nagrodę im. Stanisława Lema Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki, odebrał w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej Europejską Nagrodę… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Warszawa/ Stołeczne pętle zakwitną letnimi kwiatami Na ośmiu stołecznych pętlach zostaną posadzone letnie kwiaty. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym roku po raz pierwszy na kwietnikach… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Katowice/ NOSPR zatrudnił nową dyrektor artystyczną Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zatrudniła nową dyrektor artystyczną i pierwszą dyrygentkę Marin Alsop. Zadaniem Alsop będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »