Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 07:50 Autor: PAP

Estonia/ Ekspert OSW o artykule Politico: w kilku fragmentach ten tekst zdecydowanie mija się z rzeczywistością

W artykule (Politico) napisano o przekazywaniu Ukrainie przez Estonię sowieckich systemów Strieła, których Estonia nie posiadała - powiedział PAP Bartosz Chmielewski z Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując opublikowany we wtorek tekst portalu, w którym oskarżono Estonię o wysyłanie Ukrainie starego sprzętu wojskowego i modernizowanie swojego wojska na koszt unijnych sojuszników. Prawdą nie jest też to, że Tallin otrzymywał amerykańskie Stingery; broń ta wydawałaby się mało przydatna w kontekście tego, że Estonia korzysta z technologii francuskiej i jest obecnie w trakcie zakupu polskich systemów Piorun - zaznaczył Chmielewski.

"W tych fragmentach ten tekst zdecydowanie mija się z rzeczywistością" - wskazał rozmówca PAP. "Na doniesienia Politico stanowczo zareagowały estońskie władze, dyplomaci, urzędnicy, byli wojskowi. Zareagował również rzecznik komisji europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano" - dodał.


W tekście Politico powołano się na dokumenty wskazujące, że sześć krajów UE oszacowało wartość wysłanego Ukrainie wsparcia na podstawie cen nowego sprzętu kupionego w celu odtworzenia potencjału obronnego, a nie właściwej wartości wysłanego uzbrojenia.


W artykule oskarżono Estonię o wykorzystywanie tej praktyki do pozyskiwania środków z funduszu EPF, utworzonego przez UE w następstwie rosyjskiej inwazji, z którego państwom członkowskim zwraca się część wartości przekazanego Ukrainie sprzętu i broni. Estonii zarzucono również "wysyłanie na Ukrainę złomu". Ministerstwo obrony Estonii nazwało zarzuty "oszczerstwami", a rzecznik KE oznajmił, że "nie stwierdzono żadnych nadużyć funduszu EPF".


"Estończycy podczas pierwszej fazy wojny na Ukrainie wysyłali tam broń posowiecką, której kraj ten w tamtym momencie potrzebował. Sprzęt był faktycznie przez Ukraińców używany i w żaden sposób nie odstawał od tego, co Kijowowi przekazywały inne kraje, ponieważ one też wysyłały sprzęt posowiecki, z którego obsługą ukraińscy żołnierze mogli sobie poradzić" - przypomniał ekspert OSW.


Estonia przekazała dotąd Ukrainie pomoc wojskową wartą ok. 400 mln euro, co stanowi ponad 1 proc. estońskiego PKB. Wśród wysłanego na Ukrainę sprzętu znalazły się m.in. haubice, pociski do przeciwpancernych systemów Javelin, miny przeciwpancerne, granatniki, wojskowe pojazdy, karabiny, moździerze i różnego rodzaju amunicja.


"Nie możemy oczekiwać, że tak mały kraj jak Estonia wyśle na Ukrainę najnowocześniejszy sprzęt, ponieważ właśnie teraz państwo to pracuje nad modernizacją swojej armii. Nie jest zatem tak, że wysyłali na Ukrainę złom, ale to, co mogło być przez Ukraińców wykorzystane i co wysłać mogli" - wyjaśnił rozmówca PAP.


Zapytany o to, czy na przestrzeni ostatniego roku pojawiały się jakiekolwiek zarzuty wobec sprzętu wysyłanego przez Tallin na Ukrainę, analityk zaprzeczył i zwrócił uwagę na dobre stosunki pomiędzy oboma krajami. "W ciągu ostatniego roku nie pojawiały się podobne zarzuty. Jedyne, z czym się spotkałem, to dyskusje wewnątrz kraju dotyczące tego, że wysyłając na Ukrainę broń, sama Estonia się rozbraja. Stosunki estońsko-ukraińskie są dobre, ze strony Kijowa nie widać żadnego niezadowolenia albo rozczarowania postawą Tallina. Estonia jest jednym z państw najbardziej zaangażowanych w pomoc Ukrainie" - powiedział PAP Bartosz Chmielewski.


Odpowiadając na pytanie o czas pojawienia się tekstu - moment, w którym estońskie władze chwali się za skuteczne dążenie do uruchomienia przez UE wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy - wskazał na możliwe niezadowolenie niektórych państw z osiągniętego porozumienia. "Estonia silnie lobbowała za utworzeniem mechanizmu wspólnego zakupu przez UE amunicji dla Ukrainy. Być może - chociaż to jedynie domysł i jedna z wielu możliwych interpretacji - są państwa europejskie, które nie są zadowolone z tego, że ten kompromis osiągnięto" - powiedział. Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ mms/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 01:50 Ukraina/ MON: latem otrzymamy szwedzkie działa Archer Szwedzkie wielozadaniowe samobieżne działa artyleryjskie FH77 BW L52 Archer kal. 155 mm trafią na Ukrainę latem - poinformowało na Telegramie ukraińskie… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »