Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 06:00 Autor: PAP

W Andach odkryto dwie nowe drapieżne rośliny

Na brzegu laguny położonej w Andach, na wysokości 3 km i na pobliskim, niemal pionowym zboczu międzynarodowy zespół botaników odkrył dwa nieznane wcześniej gatunki owadożernych roślin. Badacze są zdania, że do odkrycia pozostaje jeszcze wiele gatunków, ale ich poszukiwanie to wyścig z czasem.

Grupa biologów z Ekwadoru, Niemiec i USA opisała dwa nowe, nietypowo wyglądające gatunki owadożernych roślin. Obie należą do tego samego rodzaju - tłustoszy (Pinguicula L.). Obejmuje on ok. 115 znanych gatunków chwytających niewielkie owady za pomocą lepkich liści.


Większość z nich rośnie na północnej półkuli, ale nowo odkryte gatunki zamieszkują położony w Andach rejon południowego Ekwadoru przy granicy z Peru.


Mięsożerne rośliny łapią zwierzęta (zwykle małe insekty), aby uzupełniać braki składników odżywczych. Pozwala im to zajmować nawet nieprzyjazne miejsca, w których inne gatunki słabo sobie radzą.


W tropikalnych, wysokich Andach takich istnieje wiele takich habitatów. Można tutaj wymienić bagniska czy skaliste zbocza nieustannie pokryte chmurami i poddawane działaniu niemal ciągłego deszczu.


Dwa nowe gatunki – nazwane Pinguicula jimburensis i Pinguicula ombrophila - badacze znaleźli na wybrzeżu laguny położonej na wysokości 3,4 km oraz na niemal pionowym zboczu, na wysokości 2,9 km.


Niewielkie habitaty leżą w rejonie nazywanym Amotape-Huancabamba obejmującym dużą część południowego Ekwadoru i północnego Peru.


Region ten charakteryzuje wyjątkowa bioróżnorodność, m.in. dlatego, że nierówny teren i zróżnicowany mikroklimat And sprzyja powstawaniu wielu nietypowych, niewielkich środowisk.


„Oba odkryte gatunki zostały znalezione w pojedynczych lokalizacjach, w których żyło tylko po kilkanaście roślin” – mówi jeden z naukowców, Tilo Henning z Centrum Badań nad Terenami Rolniczymi im. Leibniza.


Takie rzadkie występowanie poszczególnych gatunków jest typowe dla tego rejonu And – wyjaśniają naukowcy. Oznacza to, niestety, że rośliny takie są szczególnie narażone na wyginięcie. Na przykład w Ekwadorze znano wcześniej tylko jedną roślinę z rodzaju Pinguicula.


Jednocześnie zdaniem badaczy wiele gatunków roślin, a także zwierząt czeka jeszcze na odkrycie, ale ze względu na postępujące zniszczenia przyrody to wyścig z czasem.


„Niepohamowany rozwój miast i towarzyszące im ubytki w naturalny środowisku stwarzają masywne zagrożenie dla bioróżnorodności, w tym dla wyspecjalizowanych organizmów, które polegają na delikatnych mikrohabitatach” – podkreśla dr Henning.


Według naukowców nawet nowoodkryte gatunki umiejscowione na chronionych terenach są zagrożone, a to ze względu na zmiany klimatyczne.


Zależność tych roślin od stałego klimatu znalazła swoje odzwierciedlenie nawet w ich nazwach. Na przykład Pinguicula ombrophila oznacza „tłustosz lubiący deszcz”.


Badacze tak go nazwali, ponieważ potrzebuje dużej ilości wilgoci w glebie i częstych opadów.


Więcej na ten temat: https://phytokeys.pensoft.net/article/98139/ (PAP)


Marek Matacz


mat/ agt/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 14:00 Podkarpackie/ Koniec akcji na stacji paliw w Ropczycach, gdzie doszło do wycieku gazu Zakończyło się przepompowywanie gazu ze stacji paliw Lotos przy ul. Mickiewicza w Ropczycach. Lokatorzy sąsiednich budynków mogą już wrócić do swoich… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Projekt: zerowa stawka VAT na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie przedłużona do końca 2023 r. Do końca 2023 r. ma zostać przedłużona stawka 0 proc. dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 RPO pisze do ministra sportu ws. działań eliminujących mobbing w środowisku sportowym Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka z prośbą o informacje nt. działań podjętych przez… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Prognoza pogody na 10 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna Europa będzie w zasięgu wyżu znad Skandynawii. Zachodnia części kontynentu znajdzie się… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Ukraina/ Rzecznik sił powietrznych: Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym W nocy z czwartku na piątek Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym - powiedział rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych… » więcej 2023-06-09, godz. 13:50 Ukraina/ MSW: w obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, w mikołajowskim - 825; zginęło pięć osób W obwodzie chersońskim i mikołajowskim władze walczą ze skutkami powodzi, spowodowanej przez wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze. W obwodzie chersońskim… » więcej 2023-06-09, godz. 13:50 Warszawa/ W akcji Rowerowy Maj uczestniczyło 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół i przedszkoli W tegorocznej edycja kampanii Rowerowy Maj w Warszawie uczestniczyło 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół podstawowych i przedszkoli - poinformował w piątek… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 Ziobro: jeśli PiS poprze rozwiązania prezydenta dot. komisji ds. badania wpływów rosyjskich, nie będziemy z tego powodu… Jeśli PiS zdecyduje się poprzeć rozwiązania prezydenta dot. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich, to będziemy brali to poważnie pod uwagę… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 LN siatkarek - jedna zmiana w składzie na turniej w Hong Kongu Trener reprezentacji siatkarek Stefano Lavarini ogłosił skład na kolejny turniej Ligi Narodów, który w dniach 13-18 czerwca odbędzie się w Hong Kongu. W… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 French Open - Świątek i Muchova w statystyce (dokumentacja) Sobotni finał French Open będzie trzecim pojedynkiem Igi Świątek z Karoliną Muchovą. Zarówno w 2019 roku w turnieju WTA, jak i rok później w imprezie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »