Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:00 Autor: PAP

Rząd w środę o zmianie nazw SGSP i WSPol na Akademię Pożarniczą i Akademię Policji

Rząd zajmie się w środę projektem ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez MSWiA. Zgodnie z projektem Szkoła Główna Służby Pożarniczej stanie się Akademią Pożarniczą, a Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie - Akademią Policji w Szczytnie.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do tego projektu ustawy, wyraz "akademia" jest zastrzeżony dla nazwy uczelni akademickiej, zaś zgodnie z obowiązującymi przepisami za taką można uznać uczelnię prowadzącą działalność naukową i posiadającą kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej lub artystycznej.


Zarówno SGSP, jak i WSPol w Szczytnie spełniają ten warunek. "W wyniku ewaluacji jakości działalności naukowej za lata 2017-2021 przeprowadzonej w 2022 r., SGSP – na mocy decyzji Ministra Edukacji i Nauki – otrzymała kategorię naukową A+ w dyscyplinie naukowej +nauki o bezpieczeństwie+ oraz kategorię A w dyscyplinie +inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka+, natomiast WSPol w Szczytnie otrzymała kategorię naukową B+ w dyscyplinie +nauki prawne+ oraz w dyscyplinie +nauki o bezpieczeństwie+" - czytamy w uzasadnieniu.


Według projektodawców nowe nazwy "wyróżnią SGSP i WSPol w Szczytnie spośród innych uczelni i zapewnią większą ich rozpoznawalność oraz renomę, co przełoży się na pozytywny odbiór uczelni w otoczeniu społeczno-gospodarczym oraz umocni ich pozycję w obszarze szkolnictwa wyższego".


Nazwy "Akademia Pożarnicza" oraz "Akademia Policji w Szczytnie" - w ocenie autorów regulacji - będą "w sposób jednoznaczny identyfikować uczelnie, uwypuklając charakter ich działalności, jak również kreować zasadniczego i kluczowego ich odbiorcę".


Projekt zakłada zmiany m.in. w ustawach o Policji i o Państwowej Straży Pożarnej, w których znajdują się odniesienia do SGSP lub WSPol w Szczytnie. Wprowadzone zostaną także przepisy dostosowujące i przejściowe, które przesądzą, że kształcenie zakończone w uczelniach pod dotychczasowymi nazwami dotychczasowymi spełnia wymóg ukończenia kształcenia w uczelniach pod nowymi nazwami.


Zgodnie z najnowszą wersją projektu ustawy uczelnie zmienią nazwy pierwszego dnia miesiąca po upływie miesiąca od ogłoszenia.(PAP)


autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska


mchom/ agzi/ jann/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:40 Szef KNF: sektor bankowy przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych Polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Izrael/ Wiceszef polskiej dyplomacji Jabłoński odwiedził instytut Jad Waszem w Jerozolimie Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński odwiedził w poniedziałek w Jerozolimie instytut… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (opis) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Świetny debiut filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w amerykańskich kinach Kontynuacja nagrodzonej Oscarem animacji „Spider-Man Uniwersum” z 2018 roku, film „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, szturmem podbija amerykańskie kina… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski - poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 W. Brytania/ Media: plaga kradzieży maszyn rolniczych, które są potem przemycane do Rosji Nieoczekiwanym efektem ubocznym zachodnich sankcji na Rosję jest znaczący wzrost kradzieży maszyn rolniczych w Wielkiej Brytanii, które są przemycane przez… » więcej 2023-06-05, godz. 15:20 NASA wyśle w kosmos wiersz z podpisami na pokładzie sondy Europa Clipper Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do wysłania swoich imion jako podpisów do wiersza, który poleci na pokładzie sondy Europa Clipper w kierunku Jowisza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Podlaskie/ Wiceminister edukacji zachęca do udziału w teście sprawdzającym umiejętności cyfrowe Jeszcze do jesieni potrwa test IT Fitness, sprawdzający umiejętności cyfrowe uczniów. Do wzięcia udziału w tym teście zachęcał w poniedziałek w Szkole… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »