Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 11:20 Autor: PAP

Politico: Estonia wysyła na Ukrainę złom, a na koszt UE modernizuje własne wojsko

Estonia wysyła na Ukrainę swój złom, a na koszt Unii Europejskiej modernizuje własne wojsko - pisze we wtorek portal Politico, powołując się na rozmowy z unijnymi dyplomatami.

"W następstwie masowego wojskowego wsparcia udzielanego Ukrainie przez europejskich sojuszników, UE utworzyła wspólny fundusz, czyli Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF), aby zwrócić państwom członkowskim część kosztu przekazanego sprzętu i broni" - przypomina portal. Dodaje jednak, że w Brukseli zaczynają pojawiać się oskarżenia dotyczące nieuczciwego korzystania z mechanizmu, które kierowane są zwłaszcza pod adresem Estonii.


Oficjalnie wszystkie kraje otrzymują zwrot 84 proc. wartości przekazanej pomocy. Nie uzgodniono jednak, jak obliczyć wartość sprzętu wysyłanego na Ukrainę - wyjaśnia Politico.


Dokumenty ujawnione portalowi przez dyplomatów z krajów UE wskazują, że sześć krajów oszacowało wartość wysłanego wsparcia na podstawie ceny nowego sprzętu, a nie właściwej wartości wysłanego uzbrojenia. Na pierwszym miejscu pod względem wartości absolutnej wnioskowanej kwoty znalazła się Estonia, której zwrócono dotąd 134 mln euro.


Dyplomaci opisują praktykę jako "świętoszkowate zachowanie Estonii". "Premier Kaja Kallas publicznie wzywała UE do większego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, ale wydaje się, że znalazła przy okazji sposób na dość hojne wsparcie własnej armii" - pisze Politico, powołując się na unijnych dyplomatów.


Jeden z rozmówców portalu przyznaje, że zachowanie Tallina wywołuje w UE zdziwienie, ale nikt nie chce mówić o problemie głośno, żeby uniknąć oznak podziałów. Inny dyplomata podaje, że Estonia wysyła na Ukrainę sprzęt, którego już nie produkuje i wnioskuje o zwrot kosztów na podstawie ceny jego nowoczesnych zamienników.


Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ tebe/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 14:10 Wrocław/ Blisko 27 tys. nastolatków zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV w ramach miejskiego programu Blisko 27 tys. nastolatków zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV w ramach trwającego od 12 lat miejskiego programu darmowych szczepień. Tym samym osiągnięto… » więcej 2023-06-09, godz. 14:10 MS: Weto Ministra Sprawiedliwości wobec przywilejów LGBT w Unii Europejskiej (komunikat) Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Weto Ministra Sprawiedliwości wobec przywilejów LGBT w Unii Europejskiej Na polecenie Ministra Sprawiedliwości… » więcej 2023-06-09, godz. 14:10 IMGW ostrzega przed burzami z gradem na południu kraju i upałami w Wielkopolsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przez burzami z gradem na południu kraju. Z kolei z upałem muszą się zmagać… » więcej 2023-06-09, godz. 14:10 Rząd: wydatki budżetu państwa w 2023 r. wyniosą 693,4 mld zł Dochody budżetu państwa według projektu nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2023 wyniosą 601,4 mld zł, a wydatki 693,4 mld zł - podało CIR w piątkowym… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Podkarpackie/ Koniec akcji na stacji paliw w Ropczycach, gdzie doszło do wycieku gazu Zakończyło się przepompowywanie gazu ze stacji paliw Lotos przy ul. Mickiewicza w Ropczycach. Lokatorzy sąsiednich budynków mogą już wrócić do swoich… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Projekt: zerowa stawka VAT na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie przedłużona do końca 2023 r. Do końca 2023 r. ma zostać przedłużona stawka 0 proc. dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 RPO pisze do ministra sportu ws. działań eliminujących mobbing w środowisku sportowym Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka z prośbą o informacje nt. działań podjętych przez… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Prognoza pogody na 10 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna Europa będzie w zasięgu wyżu znad Skandynawii. Zachodnia części kontynentu znajdzie się… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Ukraina/ Rzecznik sił powietrznych: Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym W nocy z czwartku na piątek Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym - powiedział rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych… » więcej 2023-06-09, godz. 13:50 Ukraina/ MSW: w obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, w mikołajowskim - 825; zginęło pięć osób W obwodzie chersońskim i mikołajowskim władze walczą ze skutkami powodzi, spowodowanej przez wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze. W obwodzie chersońskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »