Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 18:30 Autor: PAP

USA/ Prezydent Biden zakazał rządowym agencjom używania komercyjnego oprogramowania szpiegowskiego

Prezydent Biden podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze zakazujące instytucjom rządowym używania komercyjnego oprogramowania szpiegowskiego (spyware) takiego jak m.in. Pegasus. Według Białego Domu ewentualne używanie takich programów stanowiłoby ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego.

Jak powiedział podczas briefingu przedstawiającego inicjatywę wysoki rangą przedstawiciel administracji, ruch ma być "demonstracją przywództwa USA oraz zobowiązaniem do zwalczania nadużyć komercyjnych programów szpiegowskich i innych technologii inwigilacyjnych".


Decyzja miała być pokłosiem rozpoczętej jeszcze w 2021 r. analizy w Białym Domu dotyczącej niebezpieczeństw wynikających z rozprzestrzeniania się komercyjnych programów szpiegowskich, takich jak Pegasus izraelskiej firmy NSO. Za pomocą tego oprogramowania dokonano włamań do telefonów kilku amerykańskich dyplomatów. To doprowadziło do sankcji na NSO i innych producentów podobnego oprogramowania. Jednak amerykańskie prawo dotąd nie zakazywało używania tych programów przez rządowe agencje, mimo że zdaniem Białego Domu, ich użytek wiąże się z ryzykiem dla bezpieczeństwa narodowego.


Jak zeznał w ubiegłym roku w Kongresie szef FBI Christopher Wray, jego służba zakupiła licencję na Pegasusa, ale zaznaczył, że służył on celom "badawczym" i nie został użyty w śledztwach Biura. FBI posiadało też podobny program, również wyprodukowany przez NSO, o nazwie Phantom.


Jak zaznaczył Biały Dom, ogłoszenie ma związek z rozpoczynającym się we wtorek drugim Szczytem dla Demokracji organizowanym przez USA. Jak napisano w oświadczeniu, nadużywanie komercyjnych narzędzi inwigilacyjnych nie jest ograniczone do autorytarnych reżimów, a również rządy demokratyczne używały spyware do inwigilacji swoich obywateli bez odpowiedniej legalnej autoryzacji, zabezpieczeń i nadzoru". Używanie Pegasusa zarzucano między innymi Węgrom, Hiszpanii, Grecji i Polsce.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ tebe/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 14:10 Brytyjski analityk wojskowy: u Putina jak u Hitlera symbolika i emocje górują nad strategią Wzmożenie rosyjskich ataków na Kijów przy użyciu dronów i pocisków balistycznych sugeruje, że u Władimira Putina emocje przeważają nad strategią militarną… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 J.Kaczyński: istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów Istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów; tego pan prezydent nie podważył i z tego się bardzo… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Chińscy kibice oburzeni cenami biletów na mecz z udziałem Messiego 'To rabunek' - chińscy kibice piłkarscy nie kryją oburzenia, gdy ujawniono ceny biletów na towarzyski mecz reprezentacji Argentyny z Australią w Pekinie… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Belgia/ Premier: jeśli banki nie podniosą oprocentowania oszczędności klientów, to je do tego zmusimy Jeśli banki same nie podniosą oprocentowania kont oszczędnościowych dla klientów, to będziemy interweniować i zmusimy je do tego- zapowiedział premier… » więcej 2023-06-03, godz. 14:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – Sabate trenerem Orlen Wisły do 2026 roku W sobotni wieczór Orlen Wisła zagra swój ostatni mecz w sezonie. Jego stawką będzie Puchar Polski. Podobnie jak od rozgrywek 2018/19 drużynę poprowadzi… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Szef MON: mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie WP (krótka) Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego; dziś w wojsku służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Ukraina/ Wojsko: Na Morzu Czarnym rosyjskie okręty, mogące przenosić do 16 Kalibrów Na Morzu Czarnym znajduje się dziewięć rosyjskich okrętów, w tym dwa mogą być uzbrojone w 16 rakiet manewrujących Kalibr - poinformowała w komunikacie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Bielsko-Biała/ Fiat 126, popularny maluch, świętuje pięćdziesiątkę Fiat 126, popularny maluch, świętował w sobotę w Bielsku-Białej, gdzie przez wiele lat powstawał, swoje 50. urodziny. W zlocie uczestniczyło ponad 250 aut… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Sejm/ Odbyła się konferencja poświęcona dorobkowi rządu premiera Jana Olszewskiego W przededniu rocznicy wotum nieufności dla rządu premiera Jana Olszewskiego w Sejmie odbyła konferencja poświęcona dorobkowi jego gabinetu. 'Głównym zadaniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »