Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-26, 21:30 Autor: PAP

KPRP: na fasadzie Pałacu Prezydenckiego iluminacja z okazji 80. rocznicy Akcji pod Arsenałem

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono iluminację z okazji 80. rocznicy Akcji pod Arsenałem; na fotografiach widać twarze Jana Bytnara „Rudego”, Macieja Dawidowskiego „Alka”, Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” - poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta.

O wyświetleniu iluminacji w 80. rocznicę akcji prezydencka kancelaria poinformowała na swej stronie internetowej. Przekazano ponadto, że - w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy - złożono w niedzielę wiązanki kwiatów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy grobach Macieja Dawidowskiego „Alka”, Jana Bytnara „Rudego”, i Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”


26 marca 1943 r. u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie, w akcji przeprowadzonej pod kryptonimem „Meksyk II”, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego „Orszy”, dokonali odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara „Rudego” i 20 innych więźniów.


Uwolniono 21 więźniów, wśród nich obok „Rudego” – Henryka Ostrowskiego „Heńka”. W starciu wzięło udział 28 członków Szarych Szeregów. Po stronie polskiej straty były następujące: jedna osoba aresztowana – Hubert Lenk „Hubert” (zakatowany następnie przez gestapo) oraz dwie ciężko ranne: „Alek” i „Buzdygan”. „Alek” i „Rudy” zmarli tego samego dnia – 30 marca 1943 r. 2 kwietnia w szpitalu zmarł również Tadeusz Krzyżewicz „Buzdygan”. 27 marca, w odwecie Niemcy rozstrzelali na dziedzińcu Pawiaka 140 Polaków i Żydów. Po stronie niemieckiej było czterech zabitych i dziewięciu rannych.


Akcja pod Arsenałem była jedną z najważniejszych i kluczowych dla polskiego morale akcji polskiego podziemia w okupowanej stolicy. „Sensacją Warszawy był dokonany wczoraj wieczorem, na krótko przed nadejściem godziny policyjnej, napad na transport więźniów z Pawiaka” – zapisał Ludwik Landau w „Kronice lat wojny i okupacji”. Przez wiele dni mieszkańcy plotkowali wyłącznie o wydarzeniach pod murami Arsenału. Już w lipcu bohaterowie akcji zostali upamiętnieni na kartach opublikowanej w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy w jednej z podziemnych oficyn wydawniczych powieści „Kamienie na szaniec. Opowiadanie o Wojtku i Czarnym”; jej autorem był Aleksander Kamiński, który podpisał się jako „Juliusz Górecki”.(PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ pat/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 16:00 Holandia/ Rząd ukarał koleje grzywną 1,5 mln euro z powodu tłoku w pociągach Holenderskie koleje (NS) zostały ukarane przez rząd grzywną w wysokości 1,5 mln euro z powodu zatłoczonych pociągów - poinformowała we wtorek sekretarz… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Prognoza pogody na 7 i 8 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, południowo-zachodnia, środkowa i częściowo północna Europa będzie pod wpływem układów niżowych… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Firma z branży recyklingu: aby system kaucyjny zaczął działać w 2025 ustawa musi zostać przyjęta w tym roku Aby system kaucyjny zaczął działać w 2025 r. ustawa w tej sprawie musi zostać uchwalona jeszcze w tym roku - zwracają uwagę eksperci firmy Tomra. Jak podkreślają… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Estonia/ Prezydent: zniszczenie tamy na Dnieprze to kolejny akt terroryzmu zagrażający tysiącom ukraińskich cywil… Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce to kolejny akt terroryzmu zagrażający tysiącom cywilów na Ukrainie - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Estonii Alar… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Straż Graniczna: cudzoziemiec utknął na bagnach w ścisłym rezerwacie Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Białowieży, wspólnie ze strażakami z Hajnówki, pomogli cudzoziemcowi, który utknął na bagnach w Rezerwacie… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Ukraina/ Prezydent Zełenski spotkał się z wysłannikiem papieża Franciszka, rozmawiali m.in. o wysadzonej tamie na… Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek ze specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka kardynałem Matteo Zuppim - poinformowało biuro… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 81 lat temu NKWD zniszczyło zaporę Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej 18 sierpnia 1941 r. NKWD wysadziło tamę Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej (DniproHES) w Zaporożu. Wybuch spowodował wyrwę w zaporze o długości ok. 150 m… » więcej 2023-06-06, godz. 15:50 Niemcy/ Sondaż: większość wyborców niezadowolona z pracy kanclerza Scholza Tylko co trzeci ankietowany (35 proc.) jest zadowolony z dotychczasowej pracy kanclerza Niemiec Olafa Scholza (SPD), podczas gdy niezadowolonych jest 64 proc… » więcej 2023-06-06, godz. 15:50 Słowacja/ Przywódcy Bukareszteńskiej Dziewiątki: trzeba wzmocnić wschodnią flankę, zwłaszcza obronę powietrzną… Rosja to najpoważniejsze zagrożenie dla NATO; od szczytu w Wilnie oczekujemy wzmocnienia wschodniej flanki wojskami i sprzętem, zwłaszcza w obronie powietrznej… » więcej 2023-06-06, godz. 15:50 Stypendia dla osób zaangażowanych społecznie wśród pomysłów prezydenckiej rady ds. młodzieży Stypendia dla osób zaangażowanych społecznie, uznanie roku 2025 za rok wolontariatu - to m.in. pomysły Rady ds. Młodzieży Narodowej Rady Rozwoju na wzmocnienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »