Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-26, 21:30 Autor: PAP

KPRP: na fasadzie Pałacu Prezydenckiego iluminacja z okazji 80. rocznicy Akcji pod Arsenałem

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono iluminację z okazji 80. rocznicy Akcji pod Arsenałem; na fotografiach widać twarze Jana Bytnara „Rudego”, Macieja Dawidowskiego „Alka”, Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” - poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta.

O wyświetleniu iluminacji w 80. rocznicę akcji prezydencka kancelaria poinformowała na swej stronie internetowej. Przekazano ponadto, że - w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy - złożono w niedzielę wiązanki kwiatów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy grobach Macieja Dawidowskiego „Alka”, Jana Bytnara „Rudego”, i Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”


26 marca 1943 r. u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie, w akcji przeprowadzonej pod kryptonimem „Meksyk II”, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego „Orszy”, dokonali odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara „Rudego” i 20 innych więźniów.


Uwolniono 21 więźniów, wśród nich obok „Rudego” – Henryka Ostrowskiego „Heńka”. W starciu wzięło udział 28 członków Szarych Szeregów. Po stronie polskiej straty były następujące: jedna osoba aresztowana – Hubert Lenk „Hubert” (zakatowany następnie przez gestapo) oraz dwie ciężko ranne: „Alek” i „Buzdygan”. „Alek” i „Rudy” zmarli tego samego dnia – 30 marca 1943 r. 2 kwietnia w szpitalu zmarł również Tadeusz Krzyżewicz „Buzdygan”. 27 marca, w odwecie Niemcy rozstrzelali na dziedzińcu Pawiaka 140 Polaków i Żydów. Po stronie niemieckiej było czterech zabitych i dziewięciu rannych.


Akcja pod Arsenałem była jedną z najważniejszych i kluczowych dla polskiego morale akcji polskiego podziemia w okupowanej stolicy. „Sensacją Warszawy był dokonany wczoraj wieczorem, na krótko przed nadejściem godziny policyjnej, napad na transport więźniów z Pawiaka” – zapisał Ludwik Landau w „Kronice lat wojny i okupacji”. Przez wiele dni mieszkańcy plotkowali wyłącznie o wydarzeniach pod murami Arsenału. Już w lipcu bohaterowie akcji zostali upamiętnieni na kartach opublikowanej w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy w jednej z podziemnych oficyn wydawniczych powieści „Kamienie na szaniec. Opowiadanie o Wojtku i Czarnym”; jej autorem był Aleksander Kamiński, który podpisał się jako „Juliusz Górecki”.(PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ pat/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 15:30 Liga hiszpańska - media: Barcelona rozważa zastąpienie Lewandowskiego graczem Newcastle Władze FC Barcelony są zainteresowane sprowadzeniem jednego z zawodników angielskiego klubu Newcastle na miejsce polskiego napastnika Roberta Lewandowskiego”… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Sejm/ Komisja przeciw poprawkom do projektu ws. dodatków dla pracowników opieki społecznej Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała w czwartek poprawki do projektu ustawy w sprawie dodatków dla pracowników opieki społecznej… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Kraków/ Nieznane publiczności prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Anda Rottenberg otrzymała Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii Anda Rottenberg, jedna z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych krytyczek i historyczek sztuki, wybitna kuratorka, otrzymała Złotą Odznakę Honorową za… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Wiceminister infrastruktury: PKP Intercity przewiduje, że w tym roku przewiezie 75 mln pasażerów PKP Intercity prognozuje, że w tym roku z usług przewoźnika skorzysta 75 mln pasażerów - wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra infrastruktury Piotra… » więcej 2024-04-25, godz. 15:20 Francja/ Macron: Europa jest śmiertelna, potrzeba działań w sferze bezpieczeństwa i gospodarki (opis) Europa jest śmiertelna; może umrzeć i zależy to wyłącznie od naszych wyborów - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu… » więcej 2024-04-25, godz. 15:20 Płock/ W zoo nowi mieszkańcy - pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate W zoo w Płocku zamieszkały pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate, które trafiły tam z trzech ogrodów zoologicznych: na Słowacji, w Szwajcarii i w Wlk. Brytanii… » więcej 2024-04-25, godz. 15:10 Pomorskie/ Zakaz wejścia do gdyńskich lasów z powodu ASF u dzików Powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wydał zakaz wejścia do lasów. Decyzja zapadła w czwartek po południu po zebraniu miejskiego sztabu kryzysowego. U 14… » więcej 2024-04-25, godz. 15:10 Jednej z sal Sejmu nadano imię Henryka Wujca Idealizm Henryka Wujca połączony był z wytrwałością. Cały sekret jego postaci polegał na tym, że udało mu się połączyć te dwie cechy w skutecznym… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Organizatorzy festiwalu Coachella ukarani za występ Lany Del Rey Miasto Indio w Kalifornii, które każdego roku przez dwa weekendy zamienia się w muzyczną arenę, ukarało grzywną organizatorów festiwalu Coachella. Kara… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »