Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 23:50 Autor: PAP

Finlandia/ Doświadczony poseł partii, która optowała za NATO, pobity na stacji metra

Ben Zyskowicz, wieloletni deputowany Koalicji Narodowej, która jest na czele sondaży, został uderzony w twarz i powalony na ziemię. Polityk, będący w trakcie wyborczej agitacji, czekał na metro w Helsinkach. Napastnik, który groził posłowi także śmiercią, został szybko ujęty przez policję.

Atak był wyraźnie z powodów politycznych. Ten człowiek rozpoznał mnie; wyzywał za NATO i za żydostwo; mówił, że chciałby mnie wepchnąć pod pociąg. – relacjonował lokalnym mediom 69-letni Zyskowicz. Doświadczony polityk przebywał w sobotę około południa we wschodnich Helsinkach w towarzystwie dwóch członków swojego sztabu wyborczego. Zdarzenie zostało nagrane.


Zyskowicz zasiada w parlamencie od końca lat 70. Jego ojciec był żydem polskiego pochodzenia, przeżył obóz koncentracyjny, a następnie wyemigrował do Szwecji.


Atak na posła został potępiony przez wszystkich liderów politycznych oraz prezydenta. „Nienawiść, groźby, a tym bardziej w okresie wyborczym są pogwałceniem demokracji” –ocenił prezydent Sauli Niinisto. „Zdarzenie jest wstrząsające i całkowicie godne potępienia. Każdy ma prawo do prowadzenia kampanii w spokoju, bez groźby przemocy” – przekazała z kolei premier Sanna Marin.


Media zwracaja uwagę, że w Finlandii ataki na polityków są „rzadkością”. Na początku 2021 r. zaatakowany fizycznie został także m.in. były premier Juha Sipila, gdy przechodził przez przejście dla pieszych przed parlamentem. Z kolei podczas wiecu wyborczego przy okazji poprzednich wyborów wiosną 2019 r. grożono także ówczesnemu ministrowi spraw zagranicznych Timo Soiniemu.


Wybory parlamentarne do Eduskunty odbędą się za tydzień. Obecne głos z wyprzedzeniem można oddać np. w bibliotekach, centrach handlowych czy budynkach gminnych. Z tej możliwości skorzystało już ok. 20 proc. wyborców.


Według sondaży opublikowanych w ostatnich tygodniach na czele są trzy partie: liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK), socjaldemokraci premier Marin oraz narodowo-konserwatywna partia „Finowie” (PS). Różnice poparcia między tymi partiami są na poziomie błędu statystycznego. Na KOK zagłosowałoby niespełna 21 proc., na SDP: ok. 19,5 proc., na PS: ok. 19 proc. Koalicja Narodowa była jedynym ugrupowaniem, które w przeszłości przez wiele lat opowiadało się za wejściem Finlandii do NATO. W 2022 r., po ataku Rosji na Ukrainę, krok ten poparły niemal wszystkie (oprócz skrajnej lewicy) partie w parlamencie.


pmo/ mma/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 14:40 Warszawa/ Stołeczne pętle zakwitną letnimi kwiatami Na ośmiu stołecznych pętlach zostaną posadzone letnie kwiaty. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym roku po raz pierwszy na kwietnikach… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Katowice/ NOSPR zatrudnił nową dyrektor artystyczną Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zatrudniła nową dyrektor artystyczną i pierwszą dyrygentkę Marin Alsop. Zadaniem Alsop będzie… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 BiH/ Radio Wolna Europa: Moskwa naciska na władze, by kupowały więcej rosyjskiego paliwa, wypierając surowce z UE Rosja naciska na władze Bośni i Hercegowiny, by kupowały więcej produkowanego w Serbii rosyjskiego paliwa. Rząd BiH chce wprowadzenia zmian prawnych dających… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Premier: pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy Pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy, a bezpłatne autostrady dla polskich kierowców, to kolejne zobowiązanie… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Hongkong/ Producentka reportażu o brutalnym ataku uniewinniona przez Sąd Najwyższy Sąd najwyższy w Hongkongu uchylił w poniedziałek wyrok skazujący dziennikarkę Bao Choy za składanie fałszywych oświadczeń w celu uzyskania dostępu do… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Rzecznik rządu: nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta do ustawy o komisji ds. wpływów rosyjsk… Nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nie wykluczam sytuacji… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Białystok/ Miasto ogłosiło program obchodów 80. rocznicy powstania w getcie Miasto Białystok ogłosiło w poniedziałek program obchodów 80. rocznicy powstania w miejscowym getcie. Oprócz głównych uroczystości zaplanowanych na 16… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Izrael/ Wiceszef MSZ Jabłoński z szefem izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Hanegbim rozmawiał o rosyjskiej… Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński spotkał się w poniedziałek w Jerozolimie z szefem… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Fundacja ITAKA: przed ucieczką nastolatka z domu chroni tylko dobra relacja z dzieckiem Przed ucieczką nastolatka z domu chroni nas tylko jedna rzecz - to dobra relacja z własnym dzieckiem - oceniła w rozmowie z PAP wiceprezes Fundacji ITAKA Izabela… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Senat/ MZ: od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia Od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia i wzrost liczby osób uchylających się od szczepień obowiązkowych - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »