Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 13:30 Autor: PAP

Świętokrzyskie/ Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych powstanie w gminie Ożarów

Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych powstanie w miejscowości Sobów w gminie Ożarów (Świętokrzyskie). Całkowity koszt inwestycji, której otwarcie planowane jest na styczeń 2024 roku, wyniesie ponad 7,6 mln zł.

Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Sobowie rozpoczęła się na początku marca tego roku. Parterowy budynek o powierzchni blisko 800 m kw. podzielony będzie na dwie strefy: dzienną i mieszkalną. Część wspólna wyposażona będzie w pomieszczenia dla personelu, pomieszczenia do wypoczynku, jadalnię, kuchnię, szatnię oraz łazienki. Część mieszkalna obejmować będzie pomieszczenia pobytu całodobowego wraz z łazienką dla każdego uczestnika. W całym budynku zapewniono możliwość poruszania się bez barier architektonicznych.


„Centrum obejmie wsparciem całodobowym 14 osób, zaś sześć osób korzystać będzie z opieki dziennej. Placówka przeznaczona będzie dla niepełnosprawnych osób po ciężkich operacjach, po schorzeniach, które wymagają dłuższego okresu leczenia. Jeśli taka osoba nie może skorzystać z opieki i wparcia rodziny, będzie miała zapewnioną fachową opiekę” – powiedział PAP burmistrz Ożarowa Marcin Majcher.


W centrum będzie również punkt rehabilitacyjny, pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę pielęgniarską i wyżywienie. „Osoby przyjęte do naszej placówki będą w niej przebywać przez dwa, trzy miesiące, do czasu dojścia do pełnej sprawności. Otwarcie takiej placówki było koniecznością. Społeczeństwo się starzeje, a osoby starsze, często są pozbawione wparcia młodych. Chcemy pomóc tym ludziom w trudnych chwilach, aby po przebytej u nas rehabilitacji mogły normalnie funkcjonować” – podkreślił Majcher.


Całkowity koszt budowy i zagospodarowania terenu inwestycji w Sobowie wyniesie ponad 7,6 mln zł. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz i burmistrz Ożarowa podpisali w piątek umowę na dofinansowanie budowy placówki kwotą 3 mln zł z Funduszu Solidarnościowego. Pozostała część to środki własne gminy oraz 2,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.


Otwarcie centrum w Sobowie planowane jest na styczeń 2024 roku.


W województwie świętokrzyskim w ramach realizacji programu ministra rodziny i polityki społecznej „Centra opiekuńczo – mieszkalne” realizowanego dzięki Funduszowi Solidarnościowemu, powstał ośrodek w gminie Osiek. Do końca kwietnia planowane są prace przy budowie centrum w gminie Morawica. W trakcie realizacji są ośrodki w Oblęgorku, Staszowie i Starachowicach. Łączna kwota wsparcia ze środków Funduszu Solidarnościowego dla województwa świętokrzyskiego wyniosła blisko 16,5 mln zł. (PAP)


autor: Janusz Majewski


maj/ akub/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:50 French Open - Rybakina wycofała się z powodu choroby Aktualna mistrzyni Wimbledonu Jelena Rybakina wycofała się z tenisowego French Open przed sobotnim meczem trzeciej rundy z powodu choroby. Kazaszka, rozstawiona… » więcej 2023-06-03, godz. 12:50 USA/ Prezydent Zełenski dla WSJ: Ukraina gotowa do rozpoczęcia kontrofensywy Ukraina jest już gotowa do rozpoczęcia długo oczekiwanej kontrofensywy w celu wyzwolenia jej terytoriów spod rosyjskiej okupacji - powiedział prezydent Wołodymyr… » więcej 2023-06-03, godz. 12:40 Podkarpackie/ Prezes PiS: dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki Dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki. Okazało się, że potrafimy się rozwijać, i to szybko, nie mieć wielkich… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Tatry/ Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem Ponad 312 koni wożących turystów na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przechodzi w weekend szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie ich kondycji przed… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Małopolskie/ Koniec utrudnień na DK52 po wypadku w Andrychowie Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 52 w Andrychowie, gdzie w sobotę rano czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowanych zostało sześć… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »