Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 13:20 Autor: PAP

Szefernaker: utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego

Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego – powiedział w piątek w Koszalinie wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker, który w imieniu MSWiA będzie odpowiadał za dalsze prace nad powołaniem nowej szkoły.

List intencyjny o powołaniu Wyższej Szkoły Straży Granicznej (WSSG) minister spraw wewnętrznych Mariusz kamiński i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisali w czwartek w siedzibie MSWiA. W piątek o szczegółach przekształcenia istniejącego od ponad 30 lat Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w WSSG w Koszalinie, w siedzibie ośrodka, mówili na konferencji prasowej wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker i komendant COSSG płk SG dr Piotr Boćko.


„To jest niezwykle ważna inwestycja w formację Straży Granicznej. (…)Polska nie byłaby państwem tak bezpiecznym, gdyby nie funkcjonariusze i ciężka służba funkcjonariuszy SG. Dlatego niezwykle ważne jest to, że powstanie pierwsza w Polsce uczelnia, która będzie kształcić osoby chcące służyć w polskiej Straży Granicznej” – zaznaczył wiceminister Szefernaker.


Zwrócił także uwagę na lokalizację tworzonej szkoły wyższej, która powstanie w Koszalinie, na Pomorzu Środkowym. „To krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego. (…)Tu na WSSG będą przyjeżdżać ludzie z całej Polski, którzy mają pasję, którzy chcą dalej zawodową karierę wiązać z SG” – wskazał wiceszef MSWiA. Dodał przy tym, że już na służbową skrzynkę pocztową otrzymuje od rodziców przyszłych absolwentów zainteresowanych powoływaną szkołą.


Szefernaker zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych dni rząd przyjmie projekt ustawy o powołaniu WSSG w Koszalinie, następnie trafi on do Sejmu. „Chcielibyśmy od 1 października móc rozpocząć funkcjonowanie administracyjne WSSG” – powiedział wiceszef MSWiA. Pierwsi studenci mieliby pojawić się w przyszłym roku. Wtedy też planowane jest uroczyste otwarcie uczelni.


Obecnie COSSG w Koszalinie oferuje ok. 120 krótkich kursów specjalistycznych i doskonalących. Ta oferta pozostanie aktualna także po przekształceniu ośrodka w WSSG. „Wykorzystany zostanie każdy element funkcjonującego systemu, by go unowocześnić, poszerzyć” – zapewnił komendant COSSG płk SG dr Piotr Boćko.


Zaznaczył, że szkoła kształcić będzie na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej. Nauka trwać będzie trzy lata i zakończy się uzyskaniem licencjatu i stopnia młodszego chorążego SG. Do wyboru każdego ze słuchaczy będą trzy specjalizacje, które odpowiadają głównym trzem pionom formacji – cudzoziemskiemu, operacyjno-śledczemu, granicznemu.


Komendant COSSG wyraził nadzieję, że w przyszłości uczelnia uzyska zgodę na otwarcie studiów II stopnia na proponowanym kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej. „Myślimy też o funkcjonariuszach, którzy służą w SG, otwierając dla nich platformę studiów niestacjonarnych. (….)Myślimy też o specjalizacji – logistyka” – podkreślił płk SG dr Boćko.


Absolwenci szkół ponadpodstawowych, funkcjonariusze, którzy będą chcieli studiować w WSSG, muszą pierwszy proces rekrutacji przejść w oddziałach SG. Uczelnia zapewni zakwaterowanie i wyżywienie.


Straż Graniczna powstała 16 maja 1991 r. Jej obecne zadanie to przede wszystkim obrona granic zewnętrznych UE i zabezpieczenie granic wewnętrznych Polski. SG ochrania ponad 3,5 tys. km granicy, liczy blisko 15 tys. funkcjonariuszy oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.


Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, który będzie przekształcony w WSSG, został utworzony 19 marca 1992 roku. Jest jedną z trzech szkół Straży Granicznej. Kształci funkcjonariuszy na wszystkich poziomach szkolenia. W trakcie 30 lat istnienia, jak podała SG, wyszkolił ponad 127 tysięcy osób, w tym 27 383 absolwentów szkoleń kwalifikowanych (2 500 oficerów) oraz blisko 100 tysięcy absolwentów przedsięwzięć w ramach centralnego doskonalenia zawodowego tj. kursów doskonalących i szkoleń specjalistycznych.


Obecnie baza dydaktyczna w koszalińskim ośrodku to ponad 40 sal dydaktycznych, ale też inne obiekty, jak pływalnia, symulatory dachowania, okrętu patrolowego oraz nowoczesna strzelnica. (PAP)


autorka: Inga Domurat


Ing/ ok/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (05-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-05 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (05-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-05 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Minister Buda: inflacja jest nadal bardzo wysoka, ale w br. może osiągnąć jednocyfrowy wynik To, co jest dla nas największym problem, to oczywiście inflacja - ocenił w poniedziałek w Sopocie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Według niego… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Władze Arabii Saudyjskiej zagięły parol na piłkarskie gwiazdy Lista „ponad 10” gwiazd futbolu została sporządzona do rekrutacji przez kluby ligi saudyjskiej, z Lionelem Messim i Karimem Benzemą na czele, poinformowało… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Ukraina/ Doradca prezydenta: w sprawie kontrofensywy należy czytać tylko oficjalne informacje z Kijowa Jeśli chcecie znać prawdę, korzystajcie tylko z oficjalnych informacji z Ukrainy - zaapelował doradca prezydenta Mychajło Podolak. Wcześniej Moskwa oświadczyła… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Węgry/ Sondaż: niska popularność Viktora Orbana w Polsce, wysoka w Bułgarii i na Słowacji Premier Węgier Viktor Orban jest pozytywnie postrzegany tylko przez 18 proc. Polaków, podczas gdy w Bułgarii i na Słowacji jego popularność jest wyższa… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Wrocław/ Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge odebrał nagrodę im. Stanisława Lema Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki, odebrał w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej Europejską Nagrodę… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Warszawa/ Stołeczne pętle zakwitną letnimi kwiatami Na ośmiu stołecznych pętlach zostaną posadzone letnie kwiaty. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym roku po raz pierwszy na kwietnikach… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Katowice/ NOSPR zatrudnił nową dyrektor artystyczną Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zatrudniła nową dyrektor artystyczną i pierwszą dyrygentkę Marin Alsop. Zadaniem Alsop będzie… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 BiH/ Radio Wolna Europa: Moskwa naciska na władze, by kupowały więcej rosyjskiego paliwa, wypierając surowce z UE Rosja naciska na władze Bośni i Hercegowiny, by kupowały więcej produkowanego w Serbii rosyjskiego paliwa. Rząd BiH chce wprowadzenia zmian prawnych dających… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »