Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 21:50 Autor: PAP

„Financial Times”: Węgry rozmawiają z Francją o elektrowni jądrowej w Paksu wobec wątpliwości co do zaangażowania Rosji

Węgry rozpoczęły rozmowy z Francją na temat zwiększenia roli tego kraju w swoim programie jądrowym, co może ostatecznie doprowadzić do zastąpienia Rosji w projekcie rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - poinformował w czwartek brytyjski dziennik „Financial Times”.

Pozytywne zakończenie rozmów „będzie oznaczać znaczącą zmianę prorosyjskiego stanowiska premiera Viktora Orbana wśród presji ze strony innych państw UE, by objąć rosyjski eksport energii jądrowej sankcjami za wojnę na Ukrainie, czemu Orban dotychczas się sprzeciwiał” – ocenił dziennik.


Rząd w Budapeszcie ma obecnie ponownie analizować realność doprowadzenia do końca rozbudowy jedynej węgierskiej elektrowni jądrowej w Paksu w środkowej części kraju; dwa nowe reaktory o łącznej mocy 2400 MW są budowane przez rosyjski Rosatom. Według „FT” Orban liczył na szybkie zakończenie wojny, a przedłużający się konflikt zmusza Węgry do odpowiedzi na pytanie o harmonogram prac i w ogóle realność ich przeprowadzenia.


System kontroli dla elektrowni w Paksu ma być dostarczony przez francusko-niemieckie konsorcjum. Po stronie francuskiej wszystkie pozwolenia dla firmy Framatome zostały już wydane, jednak rząd w Budapeszcie oskarża Berlin, że blokuje on wydanie takiego pozwolenia dla firmy Siemens, „co skłoniło Węgry do rozważenia możliwości odegrania większej roli przez Framatome w projekcie” – pisze brytyjski dziennik.


„Będziemy dalej zwiększać rolę Framatome przy inwestycjach w Paksu” - powiedział w zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto po wizycie we francuskim Flamanville. Energetyka jądrowa miała być również tematem rozmów Orbana z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem podczas jego wizyty w Paryżu w połowie marca.


Dotychczas Francja i Węgry były wśród państw, które sprzeciwiały się nałożeniu sankcji na rosyjski sektor jądrowy. Orban i Szijjarto kilkakrotnie podkreślali, że zablokują każdy pakiet sankcji, który będzie dotyczył tego sektora.


Jak twierdzi cytowany przez „FT” Maksim Samorukow, ekspert ds. Rosji w Fundacji Carnegie, utrata projektu Paks byłaby poważnym ciosem dla Rosatomu, który w ostatnich latach stracił oparcie we wszystkich innych krajach UE.


Rząd w Budapeszcie chce oprzeć miks energetyczny na taniej energii jądrowej, dlatego uważa projekt rozbudowy Paksu za kluczowy. Budowa dwóch nowych bloków o mocy 1200 MW każdy została na początku 2014 r. powierzona rosyjskiemu państwowemu koncernowi Rosatom. Cała inwestycja ma kosztować około 12 mld euro, z czego 80 proc. kosztów pokryje rosyjski kredyt.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ mal/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 Sondaż: 40 proc. badanych uważa, że w ich otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne 40 proc. badanych uważa, że w ich najbliższym otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne - wynika z sondażu Social Changes dla wpolityce.pl. 34… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Małopolskie/ Pociąg śmiertelnie potrącił 17-letniego obywatela Ukrainy 17-letni obywatel Ukrainy zginął potrącony przez pociąg na torach kolejowych w Sterkowcu koło Brzeska (Małopolskie). Policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Ukraina/ W całym kraju inspekcje schronów po tym, jak trzy osoby zginęły, nie mogąc dostać się do ukrycia Sprawdzono już ponad 4800 schronów w całym kraju, 252 były zamknięte, blisko 900 nie nadawało się do użycia - powiadomił w sobotę szef MSW Ihor Kłymenko… » więcej 2023-06-03, godz. 11:20 Zachodniopomorskie/ Jedna ofiara śmiertelna w zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem k. Brzeźnicy Nie żyje pasażerka samochodu osobowego, który na niestrzeżonym przejeździe kolejowym koło Brzeźnicy zderzył się z szynobusem relacji Słupsk - Szczecinek… » więcej 2023-06-03, godz. 11:10 Lublin/ W sobotę utrudnienia na drogach z powodu imprez biegowych W sobotnie popołudnie i wieczorem w Lublinie odbędzie się 30. Międzynarodowy Bieg Solidarności 'Lubelski Lipiec 1980' i 10. PKO Półmaraton Solidarności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »