Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 21:30 Autor: PAP

Ukraina/ Prezydent do europejskich przywódców: jeżeli teraz się zawahacie, Rosja zbierze siły i wojna potrwa lata

Wspólnie możemy uwolnić Ukrainę od rosyjskiego zła jeszcze w tym roku, ale nie możecie się wahać, nie można spowolnić pomocy zbrojeniowej, zwlekać z nowymi sankcjami; to da czas Moskwie na odzyskanie sił i wówczas wojna przeciągnie się na lata - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo skierowanym do przywódców państw UE.

Niestety, w naszych wspólnych wysiłkach mamy ostatnio mniej nowych sukcesów, a więcej spowolnień; Kreml to obserwuje, to oddala nas od osiągnięcia pokoju - zaznaczył Zełenski w przemówieniu, adresowanym bezpośrednio do unijnych przywódców, którzy w czwartek i piątek uczestniczą w Brukseli w posiedzeniu Rady Europejskiej. Wyliczył następnie pięć przykładów działań, w których nie można pozwolić sobie na zwłokę.


Po pierwsze to przekazywanie uzbrojenia, szczególnie broni dalekiego zasięgu - podkreślił Zełenski. "Na polu walki liczy się każda godzina, a przeciąganie się dostaw rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę już jest znaczące" - zaznaczył. Dodał, że to nie pozwala na odepchnięcie sił Rosjan tak, by nie zagrażały np. Chersoniowi czy innym ostrzeliwanym miastom.


Po drugie, potrzebujemy nowoczesnych samolotów do obrony naszego nieba - mówił prezydent. Jestem wdzięczny Polsce i Słowacji za ich decyzje o przekazaniu MiG-ów Ukrainie, to znaczące wzmocnienie, ale potrzebujemy dalszej pomocy - argumentował.


Po trzecie, zwlekanie z nowym pakietem europejskich sankcji przeciwko Rosji staje się coraz bardziej niepokojące - zaznaczył Zełenski. Unie Europejska musi pokazywać światu, że sankcje będą rozszerzane; nie może być też mowy o rozluźnianiu ograniczeń, szczególnie pod manipulancką przykrywką dbania o bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił. Łagodzenie sankcji to proszenie się o nowe kryzysy - dodał.


Po czwarte, od dawna mówiliśmy o zorganizowaniu międzynarodowego szczytu dotyczącego ukraińskiej propozycji pokojowej. To jedyna realistyczna i kompleksowa propozycja przywrócenia Ukrainie integralności terytorialnej, a Europie - bezpieczeństwa, kontynuował Zełenski. Szczyt w tej sprawie można by zorganizować w Kijowie, ale wiemy, że w tych okolicznościach nie przybyłoby wielu światowych przywódców, proszę więc was o pomoc - zaapelował ukraiński prezydent. Takie spotkanie w jednej z europejskich stolic, tylko wzmocniłoby siłę Europy na świecie - przekonywał.


Po piąte, nie można pozwolić na to, by opóźniało się zbliżenie Ukrainy z UE i NATO, jesteśmy gotowi już w tym roku rozpocząć negocjacje akcesyjne w sprawie członkostwa w Unii - mówił prezydent. "Ukraina musi widzieć waszą gotowość, potrzebuje tej motywacji, by czuć, że obrona UE przez naszych żołnierzy jest naprawdę wspierana przez całą Europę" - podkreślił.


Musimy zrobić wszystko, by uniknąć tych pięciu zagrożeń, które oddalają nas od pokoju i wydłużają wojnę. I naprawdę możemy to zrobić, Europa wie, jak być skuteczna - zapewnił swoich europejskich odpowiedników Zełenski (https://tinyurl.com/yns73mxs).


"Jeżeli Europa będzie się wahała, zło będzie mogło się przegrupować i przygotować na lata wojny. Możecie sprawić, by to się nie stało" - zakończył. (PAP)


adj/ mal/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:20 Tatry/ Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem Ponad 312 koni wożących turystów na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przechodzi w weekend szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie ich kondycji przed… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Małopolskie/ Koniec utrudnień na DK52 po wypadku w Andrychowie Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 52 w Andrychowie, gdzie w sobotę rano czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowanych zostało sześć… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 Sondaż: 40 proc. badanych uważa, że w ich otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne 40 proc. badanych uważa, że w ich najbliższym otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne - wynika z sondażu Social Changes dla wpolityce.pl. 34… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Małopolskie/ Pociąg śmiertelnie potrącił 17-letniego obywatela Ukrainy 17-letni obywatel Ukrainy zginął potrącony przez pociąg na torach kolejowych w Sterkowcu koło Brzeska (Małopolskie). Policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Ukraina/ W całym kraju inspekcje schronów po tym, jak trzy osoby zginęły, nie mogąc dostać się do ukrycia Sprawdzono już ponad 4800 schronów w całym kraju, 252 były zamknięte, blisko 900 nie nadawało się do użycia - powiadomił w sobotę szef MSW Ihor Kłymenko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »