Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 19:00 Autor: PAP

Izrael/ Media: minister obrony chce wezwać rząd do wycofania się z reformy sądownictwa

Izraelskie media podały w czwartek po południu, że minister obrony Joaw Galant chce wezwać rząd do wycofania się z reformy sądownictwa. Po tych doniesieniach wzrosły notowania szekla, a premier Benjamin Netanjahu wezwał Galanta na pilne spotkanie - podał portal Times of Israel.

Galant miał wystąpić na konferencji prasowej w Tel Awiwie i wezwać do rezygnacji z reformy, która ma m.in. ograniczyć uprawnienia Sądu Najwyższego. Jej projekt wywołał w całym kraju falę protestów trwającą od blisko trzech miesięcy.


Netanjahu wezwał jednak ministra do Jerozolimy. Jak podaje Reuters, wkrótce po ogłoszeniu swych planów Galant został zaatakowany przez deputowanych rządzącej prawicowej koalicji i członków rządu; część z nich wezwała go do złożenia rezygnacji.


Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Itamar Ben-Gvir wydał oświadczenie, w którym oznajmił, że Galant "usunął się sam z obozu prawicy".


Radykalnie prawicowa partia Żydowska Siła należąca do rządzącej koalicji oświadczyła w komunikacie, że minister "odpowiada za politykę appeasementu wobec terroru i administracyjne zatrzymania prawicowych aktywistów". Okazuje się, że stoi po stronie tych, którzy "chcą uniemożliwić prawicy wdrażanie jej polityki".


Minister obrony, były szef elitarnego oddziału marynarki wojennej, jest członkiem Likudu, partii szefa rządu. Galant już wcześniej zgłaszał obiekcje dotyczące projektu reformy, który skłonił wielu Izraelczyków do zadeklarowania, że w ramach protestu będą ignorować wezwania do wojska i na szkolenia dla rezerwistów.


Reuters przypomina, że przed forsowaniem reformy sądownictwa ostrzegali też wysokiej rangi przedstawiciele resortu finansów, którzy obawiają się poważnych ekonomicznych konsekwencji jej wdrożenia. Miesiące społecznych protestów doprowadziły do spadku kursu izraelskiej waluty, której notowania podniosły się dopiero po zapowiedzi wystąpienia Galanta.


W Izraelu w czwartek rozpoczął się rano "dzień paraliżu", czyli kolejne masowe protesty przeciwko reformie sądownictwa. Zaplanowano ponad 150 demonstracji w całym kraju. W Hajfie i Tel Awiwie policja użyła armatek wodnych, aby rozpędzić demonstrantów, przeciw którym wysłano również oddziały konne.


Również w czwartek rano Kneset przyjął ustawę, która ma chronić Netanjahu przed sądowym nakazem odsunięcia ze stanowiska. Zgodnie z ustawą jedynie większość trzech czwartych głosów ministrów rządu lub deputowanych może zmusić premiera do wzięcia tymczasowego urlopu, i to tylko ze względu na stan zdrowia. (PAP)


fit/ mms/


arch.


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-06 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-06-06, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-06 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Zabrze/ Policja szuka świadków potrącenia ośmiolatka Policjanci z Zabrza szukają świadków potrącenia ośmioletniego chłopca. Jadący fordem sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Policja prosi o kontakt osoby… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 W Jerozolimie otwarto wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” We wtorek wieczorem w jerozolimskim Centrum Dziedzictwa im. Menachema Begina otwarto wystawę IPN „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. „Wielu Żydów walczyło… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Niemcy/ Macron z wizytą u Scholza w Poczdamie - wspólna kolacja i spacer po mieście Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się we wtorek w Poczdamie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Nie tylko zjedli razem kolację, ale Scholz, który… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Święty-Ersetic: w najbliższym czasie nie zobaczycie mnie na bieżni 'Historia zatoczyła znowu koło. Chcieć nie zawsze równa się móc. Niestety w najbliższym czasie nie zobaczycie mnie na bieżni' - poinformowała lekkoatletka… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Premier: będę w środę w Turowie wraz Jackiem Sasinem, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji WSA Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w środę będzie w Turowie wraz z wicepremierem, szefem MAP Jackiem Sasinem, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji… » więcej 2023-06-06, godz. 22:20 Włochy/ Premier Meloni: wysadzenie tamy na Dnieprze to czyn kryminalny, groza Premier Włoch Giorgia Meloni nazwała czynem 'kryminalnym' i 'grozą' wysadzenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy. Wyraziła bliskość… » więcej 2023-06-06, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 6 czerwca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: W 1/4 finału French Open Iga Świątek zmierzy się w środę z Cori 'Coco' Gauff. Polska tenisistka już sześć… » więcej 2023-06-06, godz. 22:10 Śląskie/ Policja ujęła podejrzewanych o dewastację nagrobków na cmentarzu żydowskim w Zabrzu Policja ujęła dwóch mężczyzn, podejrzewanych o zniszczenie kilkudziesięciu nagrobków na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Zabrzu. Wszystko wskazuje na to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »