Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 17:30 Autor: PAP

Czechy/ Czeska Agencja Prasowa CTK będzie miała nowego prezesa

Jaroslav Kabele będzie nowym dyrektorem generalnym Czeskiej Agencji Prasowej CTK - postanowili członkowie Rady Agencji. Jego wybór spośród trzech kandydatów poprzedziły publiczne przesłuchania. Kabele kieruje aktualnie strategią i rozwojem agencji.

Dotychczasowy szef CTK Jirzi Majstr kierował nią przez 12 lat.


Procedura wyłaniania szefa największej czeskiej agencji prasowej przewiduje potwierdzenie wyboru i wręczenie nominacji przez Radę na jej kolejnym posiedzeniu, które zapowiedziano na 17 kwietnia. Kabele rozpocznie urzędowanie po wygaśnięciu mandatu poprzednika 10 czerwca.


Nowy dyrektor generalny ubiegając się o stanowisko, zwracał uwagę, że chce położyć nacisk na niezależność i rzetelność agencji. Obok klientów ze świata mediów chce skupić się także na klientach niemedialnych, którzy mogą przynieść agencji dodatkowe przychody.


"Obecnie wskaźnik przychodów agencji wynosi 70 proc. z mediów i 30 proc. od klientów niemedialnych, ale rynek mediów nie oferuje już dużego potencjału wzrostu przychodów. Na przykład w Austrii 60 proc. przychodów agencji pochodzi od klientów niemedialnych" – zauważył Kabele.


Jednym z nowych projektów ma być stworzenie w gmachu CTK Centrum Prasowego, gdzie będą organizowane konferencje prasowe i inne wydarzenia. W planach jest także kontynuacja szkoleń dla PR-owców i studentów dziennikarstwa. CTK ma także rozszerzyć ofertę usług PR, które są ściśle oddzielone od działalności informacyjnej.


Kabele zaczynał w CTK jeszcze przed 1989 r. jako stażysta podczas studiów dziennikarskich. Na początku lat 90. był zastępcą szefa działu krajowego, potem odszedł do wydawnictwa „Mafra”. Tam zaczynał jako redaktor i zastępca kierownika działu reportażu dziennika MF Dnes. Następnie pracował przy narodzinach serwera informacyjnego iDNES.cz, gdzie był szefem działu informacyjnego i redaktorem naczelnym. Później został dyrektorem projektów internetowych całego wydawnictwa „Mafry”. W 2017 roku otrzymał propozycję powrotu do CTK, by zarządzać projektami rozwojowymi.


Poprzedni dyrektor generalny był wybierany na dwie sześcioletnie kadencje. Majstr pracował w CTK od lat osiemdziesiątych. Był korespondentem w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Indiach. Zakładał internetowy dział agencji, a od 2008 r. kierował działem informacji.


CTK powstała w 1918 r. jako agencja państwowa, a od 1993 r. jest medium publicznym niezależnym od państwa. Początkowo korzystała z budżetowych dotacji, ale od 1996 roku jest w pełni samofinansującą się instytucją i nie otrzymuje żadnych dotacji. Organem kontroli nad nią jest siedmioosobowa Rada CTK wybierana przez Izbę Poselską parlamentu. Agencja zatrudnia 250 osób.


Z Pragi Piotr Górecki (PAP)


ptg/ mms/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 12:40 Dera: decyzji prezydenta ws. ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich można się spodziewać wkrótce Można się spodziewać w krótkim czasie decyzji prezydenta Andrzeja Dudy - wskazał w niedzielę w TVN 24 prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do… » więcej 2023-05-28, godz. 12:40 French Open - Fręch awansowała do drugiej rundy (opis) Magdalena Fręch awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W niedzielę polska tenisistka pokonała rozstawioną z numerem… » więcej 2023-05-28, godz. 12:40 French Open - Sabalenka w drugiej rundzie Aryna Sabalenka pewnie pokonała Ukrainkę Martę Kostjuk 6:3, 6:2 w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. Białorusinka w stolicy… » więcej 2023-05-28, godz. 12:30 PŚ w kajakarstwie - Klatt i Wiśniewska wygrały w dwójce na 500 m Kajakarki Martyna Klatt i Helena Wiśniewska wygrały finał olimpijskiej konkurencji K2 500 m w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu. Drugą lokatę… » więcej 2023-05-28, godz. 12:30 Tarnów/ Wystawa zabytkowego szkła „Krucha materia” w Muzeum Okręgowym Zabytkowe przedmioty szklane zostaną zaprezentowane od wtorku na wystawie „Krucha materia. Szkło ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie”. Ekspozycja będzie… » więcej 2023-05-28, godz. 12:30 Turcja/ Kemal Kilicdaroglu: wszyscy powinni zagłosować, by pozbyć się autorytarnego reżimu Wszyscy powinni zagłosować, by pozbyć się tego autorytarnego reżimu - powiedział po oddaniu swojego głosu w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat… » więcej 2023-05-28, godz. 12:30 Paryż - Majewski: nasi młociarze i sztafety to światowa czołówka, a dołączyły Sułek i Zdziebło Nasi młociarze oraz sztafety żeńska i mieszana 4x400 m to światowa czołówka - powiedział PAP wiceprezes PZLA Tomasz Majewski. Igrzyska olimpijskie w Paryżu… » więcej 2023-05-28, godz. 12:20 Ukraina/ Straż graniczna: Na Białorusi mniej rosyjskich żołnierzy, ale stale umacniamy granicę Liczba rosyjskich żołnierzy jest obecnie mniejsza niż parę miesięcy temu i wynosi kilka tysięcy; wcześniej było ich 10-11 tysięcy - poinformował rzecznik… » więcej 2023-05-28, godz. 12:20 Reżyser James Marquand: Krystyna Skarbek była żeńskim Jamesem Bondem Krystyna Skarbek była niesamowitą postacią, była Jamesem Bondem i być może przyszedł czas na film o żeńskim Jamesie Bondzie - podkreślił James Marquand… » więcej 2023-05-28, godz. 12:20 Szrot: 17 września br. jako termin sprawozdania komisji ds. rosyjskich wpływów jest nierealny Jeśli komisja ds. rosyjskich wpływów miałaby złożyć ostateczne sprawozdanie 17 września bieżącego roku, to jest zupełnie nierealne - powiedział w niedzielę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »