Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-22, 20:10 Autor: PAP

Hiszpania/ Media: sąd odebrał rodzicom prawo do opieki nad dzieckiem zanim się urodziło

Sąd we wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha, w środkowej Hiszpanii, podtrzymał decyzję opieki społecznej o odebraniu rodzicom prawa do opieki nad dzieckiem jeszcze zanim się urodziło ze względu na "brak umiejętności rodzicielskich" pary i uzależnienia - podała agencja Europa Press.

Dziecko urodziło się w trakcie procesu sądowego; na mocy decyzji administracyjnej umieszczono je w pogotowiu opiekuńczym, a później w rodzinie zastępczej.


Sprawa trwa od 2019 roku, kiedy komisja administracyjna ds. nieletnich w Toledo zdecydowała o odebraniu rodzicom prawa do opieki nad dzieckiem, kiedy kobieta była jeszcze w ciąży. Komisja wskazała przy wydaniu decyzji na sytuację, w jakiej znalazło się troje innych małoletnich tej samej pary, które przebywają w państwowej placówce opiekuńczej, bez nadziei na powrót do domu rodzinnego.


Rodzice złożyli odwołanie do sądu jeszcze przed urodzeniem się kolejnego dziecka, domagając się prawa do opieki nad nim i zapewniając o przezwyciężeniu nałogów. Sąd rejonowy przychylił się do ich wniosku.


Wówczas państwowa komisja ds. nieletnich złożyła apelację i sprawa trafiła do sądu w Toledo. Podczas procesu komisja zwróciła uwagę na konfliktowość pary i przemoc w rodzinie, zaniedbywanie zdrowia przez kobietę podczas ciąży i jej ograniczoną zdolność do opieki nad dzieckiem.


Para znajdowała się w nieustannym kryzysie ze względu na alkoholizm ojca i zażywanie środków psychotropowych przez matkę, u której dochodziło do epizodów psychotycznych - podkreśliła komisja. Wskazywano na "niedojrzałość" kobiety i "bierność" ojca i powołano się na liczne raporty ekspertów, którzy sprzeciwili się odebraniu dziecka rodzinie zastępczej, do której trafiło.


Sąd, kierując się dobrem dziecka, podkreślił całkowitą integrację małoletniego w nowej rodzinie oraz zauważył, że między rodzicami biologicznymi dochodzi do kolejnych konfliktów w związku z zajściem przez kobietę w ciążę z osobą spoza relacji.


"Powrót dziecka do biologicznych rodziców oznaczałby dla niego traumatyczne sytuacje" - stwierdził sąd. "Żadne z rodziców biologicznych nie jest w stanie zaspokoić potrzeb małoletniego, a najlepszym dla niego rozwiązaniem byłaby adopcja przez rodzinę zastępczą" - dodał.


Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


opi/ kjm/ ap/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 01:50 Ukraina/ MON: latem otrzymamy szwedzkie działa Archer Szwedzkie wielozadaniowe samobieżne działa artyleryjskie FH77 BW L52 Archer kal. 155 mm trafią na Ukrainę latem - poinformowało na Telegramie ukraińskie… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »