Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 14:10 Autor: PAP

Minister Czarnek: jeśli dojdzie do paraliżu sądownictwa, to będzie to wina opozycji i unijnych eurokratów

Jeśli przyjęcie ustawy o SN spowoduje paraliż sądownictwa, to będzie to wina opozycji i unijnych eurokratów - powiedział w rozmowie z PAP.PL minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Sejm odrzucił w środę wieczorem wszystkie 14 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowela trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Za odrzuceniem poprawek wniesionych przez Senat zagłosowało 233 posłów, 207 było przeciw odrzuceniu, a 12 osób wstrzymało się od głosu.


Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany przez PAP.PL o to, czy przyjęcie tej ustawy nie spowoduje paraliżu sądownictwa wskazał, że "jeśli tak się stanie będzie to wina opozycji i unijnych eurokratów". "Gdyby nie szantaż opozycji i eurokratów z Brukseli, nigdy byśmy się na ten ruch nie zdecydowali" - oświadczył.


"Wojna zmienia punkt widzenia, również na KPO i nasze decyzje" - dodał minister.


W odpowiedzi na pytanie, czy wprowadzenie rozwiązań, których żądała Komisja Europejska w zakresie SN i ustawy wiatrakowej, daje pewność, że środki z KPO zostaną wypłacone, Czarnek stwierdził, że w tej kwestii ufa ministrowi ds. europejskich Szymonowi Szynkowskiemu vel Sękowi.


"Skoro ustalenia są takie, że przyjęcie tych ustaw odblokowuje nasze środki z KPO, to ten ruch wykonaliśmy (...) i mówimy +sprawdzam+" - zaznaczył.


Czarnek wskazał też, że uruchomienie środków z KPO "jest newralgiczne, jeśli chodzi o rynki finansowe, jeśli chodzi o postrzeganie naszej gospodarki za granicą i jeśli chodzi o naszą walutę".


Pytany, jakie są granice kompromisu polskiego rządu w relacjach z KE, powiedział, że "granica ta leży tam, gdzie dobro Polski i Polaków".


Dopytywany, czy tej granicy nie stanowi Konstytucja, odpowiedział, że nie i dodał, że "w Konstytucji jest zapisane, że Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich Polaków, a dobro wspólne jest wartością nadrzędną". (PAP)


Cała rozmowa z Przemysławem Czarnkiem dostępna na https://wideo.pap.pl/videos/66177/ oraz na PAP.PL: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1533746%2Cminister-czarnek-jesli-dojdzie-do-paralizu-sadownictwa-bedzie-wina


Anna Nartowska


an/ mrr/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 09:10 Warszawa/ Z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II 1 kwietnia odbędzie się koncert "Pieśń o Bogu ukrytym" Z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II, w wigilię śmierci papieża, 1 kwietnia w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert Marcina Stycznia… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 USA/ Tornado uderzyło w przedmieścia Los Angeles Tornado nawiedziło w środę przedmieścia Los Angeles, zrywając dachy i linie elektryczne. Prędkość wiatru sięgała 177 kilometrów na godzinę; ranna została… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 Współpraca T-Mobile Polska i Uczelni Łazarskiego. Nowy kierunek studiów „Prawo w IT” już w najbliższym roku akademickim… T-Mobile Polska od dawna angażuje się w projekty na styku technologii i edukacji. Dziś firma ogłosiła już trzeci projekt współpracy z polską instytucją… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 Ukraina/ Gen. Syrski: Rosjanie tracą siły pod Bachmutem, wkrótce to wykorzystamy Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski oświadczył w czwartek, że pod Bachmutem oddziały rosyjskie tracą znaczne siły i zapowiedział… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 H. Kowalczyk: jestem spokojny o wynik głosowania ws. wotum nieufności Jestem spokojny o wynik głosowania ws. wotum nieufności, PiS widzi dokonania resortu rolnictwa i przyczyny problemów na rynku zboża - powiedział w czwartek… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 Sekretarz generalny PiS: jestem fanem jednej listy opozycji Jestem fanem jednej listy opozycji - powiedział w czwartek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Dodał, że decyzja będzie zależeć do samych partii… » więcej 2023-03-23, godz. 09:10 P. Jabłoński: na RE omawiane będzie to jak działać, by sankcje wobec Białorusi i Rosji były przestrzegane Podczas Rady Europejskiej omawiane będzie to, jak działać, żeby sankcje wobec Białorusi i Rosji były przestrzegane, bo w tej chwili pojawiają się pomysły… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Turniej ATP w Miami - Murray wyeliminowany w pierwszej rundzie Brytyjski tenisista Andy Murray niespodziewanie przegrał z Serbem Dusanem Lajovicem 4:6, 5:7 i odpadł w pierwszej rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Miami… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Izrael/ Parlament przyjął kontrowersyjną ustawę, która chroni premiera przed odwołaniem Izraelski parlament Kneset przyjął w czwartek ustawę, której celem jest ochrona premiera Benjamina Netanjahu przed sądowym nakazem odsunięcia z pełnienia… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 PŚ w skokach - Stoch i Żyła wśród powołanych na zawody w Lahti Kamil Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Tomasz Pilch i Jan Habdas będą reprezentować Polskę w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »