Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 11:00 Autor: PAP

Podlaskie/ Ponad 17,5 mln zł dla samorządów na wsparcie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów

Ponad 17,5 mln zł trafi do podlaskich samorządów na realizację dwóch projektów wspomagających osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów – poinformował w czwartek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Pieniądze na ten cel pochodzą z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, z dwóch programów realizowanych przez ten resort: opieka wytchnieniowa i asystent osoby z niepełnosprawnością.


W czwartek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, który nadzoruje te programy w regionie, podpisano z samorządami odpowiednie umowy.


Według wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego zainteresowanie kolejnymi edycjami tych programów wzrasta z roku na rok. Mówił, że osoby z niepełnosprawnością stanowią 18 proc. społeczeństwa kraju. Dodał, że to też ważna grupa, która wymaga wsparcia.


Programu opieki wytchnieniowej – jak mówił Paszkowski – skierowany jest do rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością i ma odciążyć w opiece te osoby. W tym roku skorzysta z niego w Podlaskiem 21 samorządów. Łącznie otrzymają one ponad 2,2 mln zł. Taką formą wsparcia zostanie objętych blisko 250 opiekunów osób z niepełnosprawnością.


W ramach programu asystenta osoby niepełnosprawnej wsparcie otrzyma 44 samorządów. Na realizację tego zadania otrzymają ponad 15,3 mln zł, a ze wsparcia asystenta będzie mogło skorzystać ponad 800 osób z niepełnosprawnością. Paszkowski mówił, że asystenci osób niepełnosprawnych będą wspierać te osoby w aktywizacji społecznej i zawodowej.


Samorządowcy mówili, że to duże i potrzebne wsparcie dla ich gmin.


Blisko 1,4 mln zł otrzymał m.in. Białystok. Zastępca prezydenta miasta Zbigniew Nikitorowicz mówił, że urząd realizuje dwa projekty, a dzięki wsparciu rozszerzy zakres usług. Skorzysta z nich w sumie ponad 100 osób.


Ponad 2,7 mln zł na dwa projekty otrzymała Łomża. Prezydent miasta Mariusz Chrzanowski mówił, że opieką wytchnieniową zostanie objętych 40 opiekunów, a z usług asystenta skorzysta 120 osób z niepełnosprawnościami.


Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski poinformował, że gmina otrzymała z dwóch programów blisko 700 tys. wsparcia, a łącznie zostanie nim objętych ponad 50 osób.


Burmistrz gminy miejsko-wiejskiej Stawiski Agnieszka Rutkowska mówiła, że na terenach wiejskich często osoby opiekujące się osobami z niepełnosprawnościami, by załatwić jakieś sprawy w urzędzie, muszą korzystać z pomocy sąsiadów czy innych osób we wsi.


"Te programy pozwalają nam pomóc właśnie takim osobom, odetchnąć im trochę" – mówiła i dodała, że to też pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, które dzięki asystentom mogą wyjść z domu poza swoje podwórko i uczestniczyć np. w życiu kulturalnym. Gmina Stawiski otrzymała ponad 460 tys. zł, a wsparciem obejmie blisko 40 osób.(PAP)


Autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ joz/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 08:50 SG: we środę z Ukrainy przyjechało 20,6 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. We środę z Ukrainy do Polski przyjechało 20,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. - podała w czwartek Straż Graniczna. » więcej 2023-03-23, godz. 08:40 Wiceszef MSZ: Wizyta księcia Williama w Polsce poświęcona jest przede wszystkim wsparciu dla Ukrainy i Polski Wizyta księcia Williama w Polsce poświęcona jest wsparciu dla Ukrainy i wsparciu dla Polski, jako państwa, które Ukrainę wspiera; ma to znaczenie symboliczne… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 Chińska armia twierdzi, że odpędziła amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych; Waszyngton zaprzecza Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 Szynkowski vel Sęk: 12 maja - spotkanie europejskich ministrów Trójkąta Weimarskiego 12 maja w Zamku w Kórniku pod Poznaniem odbędzie się spotkanie ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego - poinformował w czwartek minister ds. europejskich… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 M.Przydacz: wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie Wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie; stosunki polsko-brytyjskie układają się naprawdę bardzo dobrze - powiedział w czwartek… » więcej 2023-03-23, godz. 08:20 Podkarpackie/Ikony ze Starego Dzikowa, autorstwa ukraińskiego artysty, na wystawie w cerkwi w Radrużu 9 ikon pochodzących z cerkwi pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie, autorstwa jednego z najwybitniejszych ukraińskich malarzy XIX i XX wieku Osypa Kuryłasa, będzie… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Washington Wizards - Denver Nuggets 104:118Miami Heat - New York Knicks 127:120Toronto Raptors - Indiana Pacers… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Szynkowski vel Sęk: porozumienie ws. izraelskich wycieczek to dobry prognostyk Jest to dobry prognostyk, że po niespełna półtora roku bardzo niełatwych rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zupełnie zmieni wymiar wycieczek… » więcej 2023-03-23, godz. 08:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów hokejowej ligi NHL: Colorado Avalanche - Pittsburgh Penguins 2:5Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 4:3 po dogr.Tabele: Atlantic Division1… » więcej 2023-03-23, godz. 07:50 Były hokeista NHL Słowak Chara zadebiutuje w prestiżowym maratonie w Bostonie Były hokeista NHL, 46-letni Słowak Zdeno Chara, który karierę zakończył we wrześniu, podejmuje nowe wyzwanie. Zamierza wystartować w maratonie i to jednym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »