Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 10:50 Autor: PAP

Węgry/ Do MSZ wezwano ambasadora Słowacji po wypowiedzi szefa dyplomacji tego kraju o możliwej rewizji granic

Ambasador Słowacji w Budapeszcie został wezwany w środę do MSZ Węgier po wypowiedzi szefa słowackiej dyplomacji Rastislava Kaczera o ewentualnych węgierskich roszczeniach terytorialnych w przypadku zwycięstwa Rosji w wojnie z Ukrainą.

Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Węgier Tamas Menczer w środę wieczorem na Facebooku.


„Gdyby Władimir Putin odniósł sukces i był teraz naszym wschodnim sąsiadem, to dziś mielibyśmy do czynienia z takimi roszczeniami (Węgier wobec Słowacji – PAP)” – powiedział w środę Kaczer w programie telewizyjnym. Szef słowackiej dyplomacji dodał, że posiada na ten temat dokumenty wywiadowcze.


„Europa stoi w obliczu poważnych kryzysów i potrzebuje rozsądnych polityków, a obecny minister spraw zagranicznych Słowacji nie jest jednym z nich” – napisał Menczer, informując o wezwaniu słowackiego ambasadora do MSZ. „Partnerstwo węgiersko-słowackie i Grupa Wyszehradzka przetrwają takie postaci jak Rastislav Kaczer” – dodał.


Kaczer został również skrytykowany przez kilku słowackich polityków. „Jeśli to prawda, to wzywamy ministra do przedstawienia tych dokumentów. A jeśli nie ma takich dokumentów, to powinien natychmiast przeprosić Węgry” – stwierdził Gyorgy Gyimesi, poseł węgierskiej mniejszości do słowackiego parlamentu.


Portal Telex zauważył ponadto, że w środę na temat Węgier wypowiedziała się minister obrony Czech Jana Czernochova. „Ubolewam nad tym, co robi Viktor Orban. Kto inny jak nie Węgry, z historycznym doświadczeniem krwawej sowieckiej inwazji w 1956 roku, powinien rozumieć, co dzieje się na Ukrainie. Dlatego Węgry powinny pomóc Ukrainie. To, co mówi Orban, nie wydaje mi się rozsądne” – powiedziała minister.


Według ostatniego spisu ludności z 2021 roku, na Słowacji mieszka około 456 tys. Węgrów, co stanowi ponad 8 proc. ludności tego kraju.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ ap/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:50 Keanu Reeves – mistrz kina bez cienia gwiazdorstwa Wyjątkowy, wybitny, mistrz, urodzony do tej roli. Tak o występie Keanu Reevesa w filmie „John Wick 4”, który dziś wchodzi na ekrany polskich kin, pisali… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Alpejskie MP - Gąsienica-Daniel nie ukończyła slalomu giganta Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) - która zajęła 10. miejsce w slalomie gigancie w lutowych MŚ - nie ukończyła krajowych mistrzostw w tej konkurencji… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Armenia uznała za zgodne z konstytucją zobowiązania w sprawie MTK; utrudni to wjazd Putinowi Sąd Konstytucyjny Armenii uznał za zgodne z konstytucją zobowiązania kraju dotyczące Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), wynikające ze Statutu Rzymskiego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 D. Tusk o "babciowym": to nie jest rozdawnictwo czy darowizna To nie jest rozdawnictwo czy darowizna - mówił lider PO Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Chorzowa o ogłoszonej w czwartek propozycji tzw. babciowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 MŚ w łyżwiarstwie figurowym - 16. miejsce Kurakowej, triumf Japonki Sakamoto Jekaterina Kurakowa zajęła 16. miejsce w rywalizacji solistek w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w japońskiej Saitamie. Zwyciężyła broniąca… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Prezydent: nasze państwo zawsze stało w obronie wszystkich swoich obywateli (krótka2) W czasie II wojny światowej zginęło prawie 6 mln polskich obywateli, pośród których 3 mln pochodzenia żydowskiego. Nasze oba narody, nasze państwo doświadczyło… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Japonia/ Kyodo: instytut agencji kosmicznej wykluczył z badań Rosjan i Chińczyków Instytut badawczy japońskiej agencji kosmicznej JAXA zakazał przyjmowania naukowców z Rosji i Chin, by chronić wrażliwe dane, które mogłyby być wykorzystane… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 WSA utrzymał w mocy mazowiecką uchwałę antysmogową Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Krajowej na mazowiecką uchwałę antysmogową określając zarzuty jako 'niezrozumiałe'… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Szef MON: Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w sierpniu Radomiu (opis) Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu zaprezentowane zostaną wszystkie typy samolotów… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Świętokrzyskie/ Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych powstanie w gminie Ożarów Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych powstanie w miejscowości Sobów w gminie Ożarów (Świętokrzyskie). Całkowity koszt inwestycji, której… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »