Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 17:10 Autor: PAP

B.Pistorius: rozmowa z szefem polskiego MON m.in. o zabezpieczeniu wschodniej flanki NATO (krótka2)

Zabezpieczenie wschodniej flanki NATO i to, w jaki sposób niemiecki przemysł zbrojeniowy może zostać ukierunkowany na większą produkcję na rzecz Ukrainy - było, jak przekazał w środę niemiecki minister obrony Boris Pistorius, wśród tematów jego rozmowy z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

W środę minister obrony Niemiec spotkał się w Warszawie z szefem BBN Jackiem Siewierą oraz z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Podczas późniejszej rozmowy z dziennikarzami, Pistorius podkreślił, że rozmowa z Błaszczakiem była "bardzo szczera i otwarta", poświęcona możliwościom przyszłej współpracy. Zaznaczył, że jest ministrem dopiero od dwóch tygodni i jest już z wizytą w Warszawie.


"Chciałem pokazać w ten sposób jak ważne są dla nas relacje z Polską i jak wysoko je stawiamy. I zdaję sobie sprawę z tego jak wysoką odpowiedzialność ponosimy jako partnerzy. Chodzi tu o wspólnotę interesów: polityczną, gospodarczą, ale przede wszystkim o zabezpieczenie wschodniej flanki NATO. Jesteśmy tutaj tego samego zdania i cieszę się, że w tym dialogu wykonaliśmy kolejny krok" - powiedział Pistorius.


Jak dodał, w tym kontekście rozmawiali także o tym, w jaki sposób niemiecki przemysł zbrojeniowy może zostać ukierunkowany na większą produkcję na rzecz Ukrainy.


Mówiąc o spotkaniu z szefem BBN Jackiem Siewierą, Pistorius zaznaczył, że w czasie tej rozmowy "wyrazili obopólne zainteresowanie", by ożywić rozmowy ekspertów, które - jak zauważył - były prowadzone na szczeblu technicznym. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek, Jakub Borowski


wni/ brw/ mok/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Lublin/ Radni przyjęli stanowisko w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II Podczas czwartkowej sesji radni Lublina przyjęli stanowisko ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Uznali m.in., że był największym w historii ambasadorem… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 M. Pęk (PiS): nadal będziemy domagać się prac nad projektem uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II Nadal będziemy domagać się procedowania naszego projektu uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II; wyrażamy stanowczy protest wobec blokowania tej… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Dania odwołała szermiercze zawody z powodu dopuszczenia do startu Rosjan i Białorusinów Międzynarodowe zawody w Kopenhadze zostały odwołane z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców - poinformowała w czwartek Duńska Federacja Szermiercza… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 USA/ Użycie broni palnej główną przyczyną śmierci amerykańskich dzieci - alarmują media Użycie broni palnej stało się główną przyczyną śmierci dzieci i nastolatków w USA. W tym roku w szkołach zginęły już lub odniosły obrażenia 74 osoby… » więcej 2023-03-30, godz. 18:30 Piotr Müller: wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca Wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca. Sport to również wspaniałe wartości; rosyjskie barbarzyństwa są zaprzeczeniem podstawowym wartościom i prawu międzynarodowemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:30 Lublin/ Premiera monodramu „Mój boski rozwód” w Teatrze Osterwy – w sobotę Premierę monodramu „Mój boski rozwód” w wykonaniu Magdaleny Sztejman zaplanowano w sobotę w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. To historia kobiety… » więcej 2023-03-30, godz. 18:20 Europosłanka Kopcińska pyta Komisję Europejską o wsparcie dla działań krajów UE na rzecz zdrowia psychicznego W całej Europie wyzwania w psychiatrii dzieci i młodzieży są ogromne - mówiła podczas posiedzenia komisji zdrowia PE europosłanka PiS Joanna Kopcińska… » więcej 2023-03-30, godz. 18:20 W Warszawie odbyła się symulacyjna gra wojenna szkoląca w przeciwdziałaniu dezinformacji Symulacyjna gra wojenna (Warsaw Countering Disinformation Wargame) szkoląca przedstawicieli administracji publicznej i społeczeństwa w przeciwdziałaniu dezinformacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »