Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 07:00 Autor: PAP

Niemcy/ W Berlinie rozpoczyna się konferencja "Polityka pamięci jako narzędzie walki: spojrzenie na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie"

W Berlinie rozpoczyna się w środę konferencja "Polityka pamięci jako narzędzie walki: spojrzenie na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie". Trudno o lepsze niż Berlin miejsce do rozmów na temat błędów popełnionych w relacjach z Rosją przez szereg państw europejskich - uważa dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski .

Instrumentalne traktowanie historii i kultury do osiągnięcia celów politycznych ma długą historię - przypominają organizatorzy. Już od wielu lat Władimir Putin i władze rosyjskie rozpowszechniają fałszywą narrację historyczną oraz zmyślone argumenty historyczne i kulturowe, wykorzystując je jako oręż w walce geopolitycznej. Podczas gdy wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa, niezwykle ważne jest uchwycenie istoty tego przełomu w porządku europejskim i zastanowienie się, jak po 24 lutego zmieniło się postrzeganie Ukrainy oraz relacji z Rosją w poszczególnych krajach europejskich, a także jakie konsekwencje przyniosła wojna.


Kwestie te będą tematem międzynarodowej konferencji "The Politics of Memory as a Weapon: Perspectives on Russia’s War against Ukraine" ("Polityka pamięci jako narzędzie walki: spojrzenie na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie”), zorganizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność oraz Federalny Instytut Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej w Oldenburgu we współpracy z Centrum Dokumentacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie w Berlinie - informują organizatorzy. Partnerem wydarzenia jest Instytut Polski w stolicy Niemiec.


"Powodów, dla których ta konferencja odbywa się w Berlinie, jest kilka, najważniejszy z nich jest taki: trudno wyobrazić sobie lepsze niż Berlin miejsce do rozmawiania na temat całych dziesięcioleci błędów popełnionych w relacjach z Rosją przez szereg państw europejskich i samą Unię" - stwierdził w rozmowie z PAP Rogulski.


"Jesteśmy świadkami i uczestnikami ważnych procesów dziejowych w Europie i na świecie. Mam tu na myśli przede wszystkim zmiany w polityce państw zachodnich, zwłaszcza Niemiec i Francji wobec Rosji i Ukrainy" - podkreślił. "Relacje te mają oczywiście swoją historię, w której wydarzenia XX wieku, mają kluczowe znaczenie" - dodał.


Europejska Sieć Pamięć i Solidarność to "międzynarodowe przedsięwzięcie, którego członkami są Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Niemcy, a które ma na celu wspieranie i animowanie dyskusji o historii XX wieku ponad granicami. Organizujemy projekty edukacyjne i naukowe, wystawy, kampanie informacyjne. Tym razem w Berlinie, ze względu na rozpętaną przez Rosję wojnę na Ukrainie, rozmawiać będziemy m.in. o ważnych aspektach pewnych działań podjętych jeszcze w XX wieku, a kontynuowanych w XXI, których konsekwencji wszyscy w jakimś stopniu doświadczamy, a najbardziej boleśnie doświadczają ich nasi sąsiedzi na Ukrainie" - powiedział PAP Rogulski.


"Mówić będziemy też o granicach dyskursu intelektualnego w Europie, o tym, dlaczego nasi zachodni partnerzy przez dziesięciolecia nie chcieli słyszeć i rozumieć naszych argumentów, sprzeciwów i ostrzeżeń. Poruszymy także kwestię odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i sposoby walki z fałszowaniem historii i dezinformacją w polityce historycznej" - przekazał dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.


"Międzynarodowe konferencje, najwspanialsze projekty edukacyjne, najpiękniejsze projekty, łączące różnych ludzi i pokazujące różne punkty widzenia, nie zagwarantują nam pokoju, ale pomogą nam się lepiej rozumieć, przygotować na wyzwania przyszłości i może pomóc uniknąć niektórych chociaż błędów, uniknąć kolejnej katastrofy" - stwierdził Rogulski. "Nie mam złudzeń, że taką konferencją od razu zmienimy świat, ale jeśli jest to krok ku jego poprawianiu, to warto takie kroki robić. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność od tego właśnie jest" - oświadczył.


Wykład inauguracyjny wygłosi ukraiński historyk Andrij Portnow. Wśród uczestników pojawi się Irina Szczerbakowa, współzałożycielka Stowarzyszenia Memoriał, zasłużonej organizacji pozarządowej zajmującej się badaniem represji politycznych i obroną praw człowieka, zakazanej w Rosji od grudnia 2021 r.


Streaming konferencji, która potrwa do 10 lutego, będzie dostępny online w serwisie YouTube.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ mal/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 19:00 Niedzielski o podpisaniu ustawy ws. KSO: dziękuję prezydentowi za ostatni akord procesu legislacyjnego Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za ostatni akord procesu legislacyjnego - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do podpisania… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 UE/ PE i kraje członkowskie porozumiały się ws. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w UE Negocjatorzy PE i reprezentującej kraje członkowskie szwedzkiej prezydencji w UE porozumieli się ws. wprowadzenia w Unii nowych przepisów dot. przyspieszenia… » więcej 2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Lublin/ Radni przyjęli stanowisko w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II Podczas czwartkowej sesji radni Lublina przyjęli stanowisko ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Uznali m.in., że był największym w historii ambasadorem… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 M. Pęk (PiS): nadal będziemy domagać się prac nad projektem uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II Nadal będziemy domagać się procedowania naszego projektu uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II; wyrażamy stanowczy protest wobec blokowania tej… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Dania odwołała szermiercze zawody z powodu dopuszczenia do startu Rosjan i Białorusinów Międzynarodowe zawody w Kopenhadze zostały odwołane z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców - poinformowała w czwartek Duńska Federacja Szermiercza… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 USA/ Użycie broni palnej główną przyczyną śmierci amerykańskich dzieci - alarmują media Użycie broni palnej stało się główną przyczyną śmierci dzieci i nastolatków w USA. W tym roku w szkołach zginęły już lub odniosły obrażenia 74 osoby… » więcej 2023-03-30, godz. 18:30 Piotr Müller: wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca Wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca. Sport to również wspaniałe wartości; rosyjskie barbarzyństwa są zaprzeczeniem podstawowym wartościom i prawu międzynarodowemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:30 Lublin/ Premiera monodramu „Mój boski rozwód” w Teatrze Osterwy – w sobotę Premierę monodramu „Mój boski rozwód” w wykonaniu Magdaleny Sztejman zaplanowano w sobotę w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. To historia kobiety… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »