Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 15:20 Autor: PAP

Gen.Dyński: demonstrujemy gotowość naszych żołnierzy do obsługi najnowszego zestawu Patriot na świecie (wideo)

Demonstrujemy gotowość naszych żołnierzy do obsługi najnowszego na świecie zestawu Patriot. Wśród 17 państw-użytkowników tylko USA i Polska posiadają najnowocześniejszą wersję tego systemu - powiedział PAP.PL gen. bryg. Kazimierz Dyński, szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej.

We wtorek na lotnisku Warszawa-Babice na warszawskim Bemowie odbywa się szkolenie załóg baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.


"Obrona powietrzna to jest klucz do zagwarantowania bezpiecznego państw. Gdy za naszą wschodnią granicą widzimy zmagania Ukrainy z Rosją, widzimy ofiary wojny, która jest prowadzona w takim pełnym wymiarze okrucieństw, bestialstwa, kiedy obserwujemy, co dzieje się kiedy niebo nad Ukrainą nie jest w pełni bezpieczne – my pracujemy nad tym, aby niebo nad Polską było bezpieczne" - powiedział w rozmowie z PAP.PL gen. Dyński.


"Tu na lotnisku rozwinięty został zestaw Patriot ze zdolnościami do obrony powietrznej i przeciwrakietowej – tych zdolności, których do tej pory nie posiadaliśmy. Tu demonstrujemy gotowość naszych żołnierzy do operowania najnowszego zestawu na świecie - zestawów Patriot. Wśród 17 państw, które są użytkownikami systemów Patriot, tylko Stany Zjednoczone i Polska posiadają najnowocześniejszą wersję tego systemu" - podkreślił.


W trakcie szkolenia żołnierze ćwiczą przemieszczanie sprzętu i rozwijanie ugrupowania bojowego poza miejscem stałej dyslokacji. "Wydarzenie jest elementem szkolenia w ramach harmonogramu wdrażania systemu Wisła do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiejsze ćwiczenie to jest projekcja możliwości szybkiego przemieszczenia się grupy ogniowej z miejsca stałej dyslokacji i operowania w terenie przygodnym" - powiedział pełnomocnik MON ds. budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej płk. Michał Marciniak.


Zaznaczył, że w tym roku planowane jest jeszcze kilka takich szkoleń poza miejscem stałej dyslokacji. "Jesteśmy na etapie integracji całego systemu, a następnie odbędzie się szkolenie bojowe zestawów Patriot" - dodał i wyjaśnił, że zestawy drugiej baterii są w trakcie realizacji. "W zeszłym tygodniu dotarły do Polski kolejne elementy, natomiast ich integracja rozpocznie się w drugim kwartale tego roku" - powiedział.


Obecny na szkoleniu redaktor naczelny magazynu "Wojsko i Technika" Andrzej Kiński zauważył, że "system Patriot będzie jednym z kluczowych, ale tylko jednym z elementów budowanego w tej chwili w naszych Siłach Zbrojnych zintegrowanego systemu naziemnej obrony przeciwlotniczej". "Będzie to system tak zwanego najwyższego piętra, a więc mogący zwalczać cele na największych odległościach, w tym taktyczne pociski balistyczne. Inne piętra tego systemu to średnie piętro, które wypełni system Narew i najniższe piętro, gdzie będą takie systemy jak Pilica, Poprad, Piorun - to będą środki do obrony przeciwlotniczej wojsk" - wyjaśnił.


Według Kińskiego Patrioty "będą kluczowym elementem, ponieważ będą mogły zapewnić takie zdolności, których dotychczas nie miały żadne inne systemy uzbrojenia naszej obrony przeciwlotniczej".


Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Międzyrządowy kontrakt w pierwszej z dwóch zakładanych faz podpisano w 2018 r. Umowa wartości 4,75 mld dolarów przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot z radarem o polu widzenia 120 stopni, 208 pocisków PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin; zestawy mają być zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) firmy Northrop Grumman.


Elementy składające się na pierwszą baterię od września ub.r. przechodzą w Polsce procedurę integracji i testów. Jako pierwsze – w 2021 roku - zostały dostarczone wyrzutnie M903 wyprodukowane przez Hutę Stalowa Wola. W ramach SICO (System Integration & Check out) polskie i amerykańskie zespoły inwentaryzują dostawy, dokonują końcowego montażu oraz pierwszego uruchomienia i testów poprawności funkcjonowania systemu.


Druga bateria ma zostać dostarczona przez producenta rządowi USA - który jest stroną umowy z rządem Polski - do końca pierwszego kwartału 2023 roku.


Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/videos/66139/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1532308%2Cgeneral-dynski-demonstrujemy-gotowosc-naszych-zolnierzy-do-obslugi (PAP)


Autorki: Agnieszka Gorczyca, Monika Rutke


ag/ mru/ mok/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 08:10 Badania politologów: duże wsparcie ze strony europejskich samorządów dla miast w Ukrainie Masowo wzrosła liczba partnerstw nawiązywanych między miastami europejskimi i ukraińskimi - wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim. 'To… » więcej 2023-03-26, godz. 08:00 Lekkoatletyczne MŚ - mistrz olimpijski Gardiner wrócił na bieżnię i chce zdobyć złoto Mistrz olimpijski w biegu na 400 m Steven Gardiner z Bahamów po ponad ośmiu miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją i rehabilitacją znowu pojawił się na… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Odtwarzanie ostatniej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Gen. Polko: Rosja walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Dr hab. T. P. Rutkowski: Akcja pod Arsenałem była perfekcyjnie przygotowaną akcją bojową AK 'Meksyk II' - odbicie Jana Bytnara 'Rudego' pod Arsenałem - był perfekcyjnie zrealizowaną akcją bojową AK. Dla harcerzy Grup Szturmowych wielkie znaczenie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:40 K.Sobolewski: S. Nitras kontynuuje "odpiłowywanie" katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom Poseł KO Sławomir Nitras kontynuuje 'odpiłowywanie' katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom, a to przedkłada się na ataki na kościoły… » więcej 2023-03-26, godz. 07:30 USA/ 26 osób zginęło w wyniku potężnej burzy i tornada w Missisipi i Alabamie 26 osób zginęło w stanach Missisipi i Alabama w USA w wyniku potężnej burzy, która w piątek wieczorem wywołała niszczycielskie tornado. Setki domów zostały… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 W przyszłym tygodniu w Łodzi spotkanie ministerialne B9; wśród tematów przygotowania do szczytu NATO w Wilnie Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą, wśród tematów, które poruszą… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Wójt gminy Markowa: beatyfikacja Ulmów to dla nas wielki zaszczyt i radość, ale też wyzwanie Decyzja papieża Franciszka o tym, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej, to dla naszej społeczności wielki zaszczyt i radość - powiedział… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Sejm/ We wtorek planowana finalizacja prac podkomisji nad projektami o sądach pokoju Sejmowa podkomisja we wtorek chce zakończyć prace nad projektami powołującymi sądy pokoju. Jeśli podkomisja przyjmie sprawozdania, to w środę projekty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »