Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 15:20 Autor: PAP

Polska 2050 i PSL stworzą „jedną listę spraw do załatwienia” po przejęciu władzy (opis)

Polska 2050 i PSL stworzą wspólną dla obu ugrupowań "jedną listę spraw do załatwienia" po wygranych wyborach – zapowiedzieli we wtorek liderzy ugrupowań: Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. To pierwszy krok w naszej długiej i owocnej współpracy – mówili.

"Chcemy stworzyć jedną listę, jedną, wspólną listę spraw do załatwienia" - oświadczył lider Polski 2050 na wspólnej konferencji prasowej z szefem PSL. "Na taką listę Polacy czekają od dawna, mając dość politykierstwa i sporów, które toczą się nad ich głowami" - dodał.


"Jedna lista spraw do załatwienia jest kluczowa, bo dzień po wyborach nie będzie czasu na zastanawianie się" - oświadczył szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Dzień po wyborach trzeba przejść do konkretnego działania" – dodał.


Szef Polski 2050 ocenił, że dziś toczy się wojna o to, za których rządów ludziom żyło się biedniej. Dlatego - podkreślił - czas, by ktoś powiedział, jak sprawić, by ludzie w Polsce byli bogatsi.


"Dlatego zdecydowaliśmy się z Władkiem Kosiniakiem-Kamyszem na ten krok, który jest pierwszym krokiem w naszej - mam nadzieję - długiej i owocnej współpracy. Chcemy stworzyć listę najważniejszych spraw do załatwienia przez przyszły rząd w ciągu pierwszych 100 dni po przejęciu władzy i tych, które trzeba załatwić w ciągu kadencji, w ciągu czterech lat" - mówił Hołownia.


Szef ludowców zwrócił uwagę na łączące jego formację z ugrupowaniem Hołowni punkty programowe: poszanowanie dla praworządności, poszanowanie konstytucji, pozostanie w UE i Pakcie Północnoatlantyckim, bezpieczeństwo energetyczne i troska o wspólnoty lokalne. "Chcemy rozmawiać o polityce społecznej, o sprawach bezpieczeństwa żywnościowego o sprawach rolników, konsumentów, sprawach dotyczących ochrony zdrowia, o przedsiębiorcach i przedsiębiorczości" – podkreślił Kosiniak-Kamysz.


"To moment symboliczny i bardzo ważny" - oświadczył lider Polski 2050. "Staje dzisiaj przed wami dwóch liderów: najstarszej i najmłodszej partii żywo działających w polskiej polityce" - podkreślił Hołownia. PSL korzeniami sięga XIX w., obecna nazwa funkcjonuje od roku 1903. Polska 2050 - początkowo jako ruch społeczny i stowarzyszenie - działa od roku 2020. Prezes PSL jest jednym z najmłodszych liderów partii w Polsce, urodził się w roku 1981 i jest młodszy od Hołowni (rocznik 1976).


Hołownia poinformował, że katalog spraw do załatwienia przez przyszły rząd przygotuje zespół ekspertów, polityków i aktywistów z obu ugrupowań, a jego skład i harmonogram prac zostanie zaprezentowany jeszcze w tym tygodniu.


Jak zaznaczył, z listą spraw do załatwienia Polska 2050 oraz PSL będą chciały "iść dalej polityczną drogą". "Okaże się w jakiej formule wyborczej na koniec" - dodał Hołownia.


Lider PSL podkreślił, iż dobrze byłoby, gdyby ta wspólna lista spraw do załatwienia była poparta przez więcej środowisk politycznych. "Nie szukajmy wroga w formacjach demokratycznych, nie szukajmy wroga w formacjach, które dzisiaj są w opozycji. Tutaj musi być współpraca, otwartość, życzliwość, niezależnie jak się pójdzie do wyborów" – mówił Kosiniak-Kamysz.


Podczas konferencji liderzy pytani byli o wspólną listę wyborczą. Hołownia przyznał, że nie wie, czy wspólna lista wyborcza powstanie, ale stworzenie zespołu, który wypracuje wspólne rozwiązania jest warunkiem koniecznym ewentualnego jej tworzenia. "Wszystko jest możliwe" - ocenił, podkreślając, że prace zespołu potrwają kilka tygodni, a następnie "przyjdzie czas na kolejny krok".


Dziennikarze pytali też, czy do udziału w projekcie został zaproszony lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk. Hołownia przyznał, że nie rozmawiali z Tuskiem. "Natomiast, jak zaznaczał Władysław Kosiniak-Kamysz, nasze zaproszenie jest otwarte. Dlatego, że wychodzimy z założenia, że dobrze jest zrobić coś nawet w mniejszym gronie, co będzie ustrukturyzowane i będzie miało szansę powodzenia, stanie się zaczynem dobrej sprawy" - dodał Hołownia. Jak mówił, format otwarty jest na tych, "którzy chcieliby wziąć udział bez żadnej chęci dominacji, bez żadnego zawłaszczania i krzyczenia, że jestem liderem i hegemonem".


Dziennikarze zwracali uwagę, że podobne wystąpienie obu polityków odbyło się już w grudniu ub.r. w Płocku, gdzie lider ludowców zainaugurował projekt programowy pt. "Uczciwa Polska", a Hołownia podkreślał wtedy rolę dialogu i współpracy w polityce. Pytani, jaką nowość ogłaszają na wtorkowej konferencji, politycy podkreślali, że powołanie zespołu programowego doprowadzi do "położenia na stole konkretnych propozycji dla przyszłego rządu - pierwsze 100 dni i całą kadencję".


Hołownia dodał, że to początek dialogu dwóch ugrupowań, także na temat ewentualnego wspólnego startu. Kosiniak-Kamysz ocenił natomiast, że powołanie zespołu to "krok dalej" względem spotkania w Płocku i przejaw zacieśnienia współpracy. "Jeżeli to jest mało, to co jeszcze ma się wydarzyć, kto zrobił więcej?" - pytał Hołownia, oceniając, że "to pierwszy taki ruch na opozycji".(PAP)


Autorzy: Edyta Roś, Aleksandra Rebelińska, Mikołaj Małecki


ero/ reb/ mml/ ann/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 08:20 Wiceszef MSWiA: polski dokument podróży będzie bezpłatny dla Białorusinów Od czerwca Białorusinom mieszkającym w Polsce będzie łatwiej ubiegać się o polski dokument podróży dla cudzoziemca. Nie będą też płacić za jego wydanie… » więcej 2023-03-26, godz. 08:10 Badania politologów: duże wsparcie ze strony europejskich samorządów dla miast w Ukrainie Masowo wzrosła liczba partnerstw nawiązywanych między miastami europejskimi i ukraińskimi - wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim. 'To… » więcej 2023-03-26, godz. 08:00 Lekkoatletyczne MŚ - mistrz olimpijski Gardiner wrócił na bieżnię i chce zdobyć złoto Mistrz olimpijski w biegu na 400 m Steven Gardiner z Bahamów po ponad ośmiu miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją i rehabilitacją znowu pojawił się na… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Odtwarzanie ostatniej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Gen. Polko: Rosja walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Dr hab. T. P. Rutkowski: Akcja pod Arsenałem była perfekcyjnie przygotowaną akcją bojową AK 'Meksyk II' - odbicie Jana Bytnara 'Rudego' pod Arsenałem - był perfekcyjnie zrealizowaną akcją bojową AK. Dla harcerzy Grup Szturmowych wielkie znaczenie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:40 K.Sobolewski: S. Nitras kontynuuje "odpiłowywanie" katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom Poseł KO Sławomir Nitras kontynuuje 'odpiłowywanie' katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom, a to przedkłada się na ataki na kościoły… » więcej 2023-03-26, godz. 07:30 USA/ 26 osób zginęło w wyniku potężnej burzy i tornada w Missisipi i Alabamie 26 osób zginęło w stanach Missisipi i Alabama w USA w wyniku potężnej burzy, która w piątek wieczorem wywołała niszczycielskie tornado. Setki domów zostały… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 W przyszłym tygodniu w Łodzi spotkanie ministerialne B9; wśród tematów przygotowania do szczytu NATO w Wilnie Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą, wśród tematów, które poruszą… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Wójt gminy Markowa: beatyfikacja Ulmów to dla nas wielki zaszczyt i radość, ale też wyzwanie Decyzja papieża Franciszka o tym, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej, to dla naszej społeczności wielki zaszczyt i radość - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »