Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 02:10 Autor: PAP

W Niemczech uczy się ponad 200 tys. ukraińskich dzieci

Według stanu na początek 2023 r. w Niemczech naukę kontynuuje ok. 203 tys. ukraińskich dzieci, które uciekły przed wojną, powiedziała w poniedziałek w Kijowie niemiecka minister edukacji i badań Bettina Stark-Watzinger, poinformował portal zn.ua.

„Oczywiście bardzo pragniemy, aby te dzieci nie straciły kontaktu z ojczyzną. Dlatego proponujemy im równoległe nauczanie w języku ukraińskim. W dużych miastach lokalne organizacje ukraińskie otworzyły szkółki niedzielne dla dzieci, a wiele z nich nadal uczy się zdalnie w ukraińskich szkołach. To oczywiście stwarza dodatkowe obciążenie” – powiedziała na wspólnej konferencji z ministrem edukacji i nauki Ukrainy Serhijem Szkarłetem.


Z kolei ukraiński minister podkreślił, że kształcenie na odległość to dobrowolny wybór rodziców, którzy nie chcą stracić związku swoich dzieci z ukraińskimi szkołami, a transfer ocen z niemieckiego systemu edukacji odbywa się według sprawdzonego mechanizmu i nie sprawia żadnych problemów.


W ramach wsparcia dla systemu ukraińskiego edukacyjnego Niemcy min. przekazały Ukrainie 15 autobusów szkolnych do transportu uczniów i nauczycieli do szkół. W niektórych szkołach w Niemczech wprowadzono nauczanie języka i literatury ukraińskiej, historii, geografii, kultury i tradycji. W Lipsku otwarto centrum edukacyjne, w którym ukraińskie dzieci kontynuują naukę zgodnie z ukraińskim programem państwowym, a ich rodzice zdobywają najbardziej potrzebne umiejętności do dalszej pracy. W ubiegłym roku ponad sześć tysięcy ukraińskich absolwentów miało możliwość zdania matury w tymczasowych ośrodkach egzaminacyjnych w sześciu niemieckich miastach, aby dostać się na ukraińskie uczelnie, poinformowało ministerstwo edukacji Ukrainy.


Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców liczba uchodźców z Ukrainy zarejestrowanych do ochrony czasowej w Europie na dzień 31 stycznia 2023 r. wynosi 4 mln 833 tys. (PAP)


wr/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 16:40 Świętokrzyskie/ Zablokowana dk 74 w Gołoszycach; ranne trzy osoby Po zderzeniu trzech pojazdów zablokowana jest droga krajowa nr 74 w Gołoszycach (Świętokrzyskie). Utrudnienia występują na odcinku Opatów - Kielce - poinformowały… » więcej 2023-03-28, godz. 16:40 Rząd zajmie się w środę projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych W porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady Ministrów, które planowane jest w środę, 29 marca, znalazł się projekt ustawy regulującej warunki i zasady… » więcej 2023-03-28, godz. 16:40 Z.Ziobro: stanowisko PG do TK ws. nowelizacji ustawy o SN będzie diametralnie odmienne od stanowiska premiera Skorzystam z przysługującego Prokuratorowi Generalnemu uprawnienia i skieruję do TK stanowisko ws. nowelizacji ustawy o SN; będzie ono diametralnie odmienne… » więcej 2023-03-28, godz. 16:40 Hiszpania/ Do 80 proc. rabatu na artykuły żywnościowe bliskie przeterminowania w supermarkecie online w Barcelonie Pierwszy supermarket online o nazwie Buo od ponad dwóch miesięcy sprzedaje w Barcelonie nawet z 80-procentowym rabatem produkty żywnościowe, które trafiłyby… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Przemyśl/ Powstanie obiekt promujący Twierdzę Przemyśl Ponad 9,2 mln zł kosztować będzie budowa Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl. Obiekt, który zlokalizowany będzie przy stoku narciarskim w Przemyślu… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Warszawa/ Wszyscy lokatorzy wrócili do mieszkań po awarii ciepłowniczej na Woli Do wycieku gorącej wody doszło 10 marca przy ulicy Brożka 2A na warszawskiej Woli. Woda podmyła budynek i okazało się, że nie wszyscy mieszkańcy mogą… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Morawiecki: w środę na Radzie Ministrów specjalna uchwała dot. tworzenia nowych zdolności produkcyjnych w zakresie… W środę na Radzie Ministrów stanie specjalna uchwała dotycząca zachęty do tworzenia nowych zdolności produkcyjnych w zakresie amunicji - poinformował we… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Zaawansowana diagnostyka oraz kompleksowe i nowoczesne leczenie kluczem do poprawy rokowań chorych na nowotwory układu… Rak żołądka, przełyku oraz jelita grubego stanowią około 15 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce. Te schorzenia odpowiadają za ok. 20 proc… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Premier Morawiecki: Polska i Rumunia mówią jednym głosem, dzięki temu jesteśmy silniejsi Nasze wspólne racje przebijają się przez szklane sufity Brukseli dzięki temu, że Polska i Rumunia mówią jednym głosem. Razem jesteśmy silniejsi - mówił… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Podlaskie/ IMGW ostrzega przed przymrozkami Ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach na terenie całego woj. podlaskiego wydał we wtorek IMGW-PIB. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »