Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 18:00 Autor: PAP

Polska Bezgotówkowa: liczba transakcji bezgotówkowych w 2022 r. wzrosła o 28 proc. rdr

Liczba transakcji bezgotówkowych w 2022 r. przekroczyła 461 mln, czyli wzrosła o 28 proc. rdr - poinformowała w poniedziałek Fundacja Polska Bezgotówkowa. Podała, że obrót transakcji bezgotówkowych w ub.r. był wyższy o prawie 40 proc. niż w 2021 r. i wyniósł 30,1 mld zł.

Fundacja Polska Bezgotówkowa podała, że do końca grudnia 2022 r. do Programu Polska Bezgotówkowa dołączyło ponad 408 tys. podmiotów, które łącznie otrzymały prawie 562 tys. urządzeń do przyjmowania płatności. Za pomocą terminali tradycyjnych i tych w telefonie zrealizowano już blisko 1,3 mld transakcji płatniczych na łączną kwotę przekraczającą 75 mld zł.


Jak dodano, obrót transakcji bezgotówkowych w 2022 r. wyniósł 30,1 mld zł, a tym samym w porównaniu do 2021 r. był wyższy o prawie 40 proc. Fundacja odnotowała również wzrost w liczbie zrealizowanych transakcji, których w 2022 r. było 461,7 mln, czyli o 28 proc. więcej rdr. Obszarem z największą dynamiką aktywności terminali był sektor publiczny, wartość transakcji w którym wzrosła w ubiegłym roku o prawie 63 proc. w porównaniu do 2021 r.


Według Fundacji Polska Bezgotówkowa największy przyrost procentowy liczby urządzeń do obsługi płatności odnotowano w branży kosmetycznej (32 proc.), wśród mechaników samochodowych (32 proc.) i na mniejszych stacjach benzynowych (30 proc.).


Jak zaznaczył cytowany w informacji wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Zbigniew Wiśniewski, miniony rok był pod wieloma względami przełomowy dla rynku płatności bezgotówkowych i organizacji.


"1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy obligujące przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych do przyjmowania płatności bezgotówkowych. W następstwie tych przepisów odnotowaliśmy absolutny rekord popularności Programu. Ponadto w pierwszej połowie roku agenci rozliczeniowi rozpoczęli produkcyjną obsługę terminali w telefonie, a my jako Fundacja wspieraliśmy nie tylko ich finansowanie, ale również edukację przedsiębiorców i konsumentów w tym obszarze" - wskazał.


Jak dodał, aplikacja jest bardzo popularna zwłaszcza wśród małych i mobilnych przedsiębiorców – w ciągu zaledwie kilku miesięcy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zgłoszonych zostało blisko 2,5 tys. urządzeń.


Według FPB Program Polska Bezgotówkowa pomógł wielu przedsiębiorcom pokonać barierę kosztową oraz poznawczą (m.in. dzięki materiałom z Akademia Przedsiębiorcy). Zdaniem przedstawicieli organizacji pod wpływem dalszego rozwoju programów nastawionych na cyfryzację - takich jak działania w zakresie wdrażania rozwiązań Smart City/Smart Village czy elektromobilności - korzystanie z elektronicznych form płatności stanie się jeszcze bardziej powszechne.


Od stycznia 2023 r. w ramach Programu Polska Bezgotówkowa działa 12-miesięczny okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne. Fundacja Polska Bezgotówkowa pokrywać będzie również koszty finansowe obsługi transakcji do kwoty 100 tys. zł obrotu na terminal - zaznaczono w informacji.


Fundacja Polska Bezgotówkowa działa na rzecz upowszechnienia obrotu bezgotówkowego w Polsce, m.in. poprzez podnoszenie świadomości i wiedzy obywateli na temat obrotu bezgotówkowego oraz promocję wspierających go innowacji. W radzie Fundacji zasiadają przedstawiciele m.in. Ministerstwa Finansów, Związku Banków Polskich oraz Visa i Mastercard.


Jak informuje na swojej stronie internetowej FPB, realizowany przez organizację Program Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych w Polsce: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. (PAP)


lgs/ mk/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 14:10 Ukraina/ Władze: Rosjanie ściągają pociągi na Krym; być może są to przygotowania do ewakuacji Z Rosji na tymczasowo okupowany Krym jeździ obecnie więcej niż zazwyczaj pociągów pasażerskich i towarowych; być może są to przygotowania do ewakuacji… » więcej 2023-03-24, godz. 14:10 KO zwraca się do prokuratury po doniesieniach o możliwym zniszczeniu pakietów wyborczych z 2020 r. KO zwraca się do prokuratury w związku z doniesieniami medialnymi, że mogło dojść do zniszczenia pakietów wyborczych przygotowanych na wybory prezydenckie… » więcej 2023-03-24, godz. 14:10 Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie… » więcej 2023-03-24, godz. 14:10 Mural poświęcony Krawczykowi powstał na najstarszym budynku Ursynowa Na północnej elewacji najstarszego zamieszkałego budynku warszawskiego Ursynowa Północnego przy ul. Barwnej 8 powstał mural poświęcony Krzysztofowi Krawczykowie… » więcej 2023-03-24, godz. 14:00 Zachodniopomorskie/ Trzy miliony złotych dla OSP w ramach programu Eko-Strażak Kamery termowizyjne, drony z takimi kamerami, systemy odprowadzania spalin i pralnice do ubrań służbowych będą mogli kupić druhowie z zachodniopomorskich… » więcej 2023-03-24, godz. 14:00 Prognoza pogody na 25 marca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Grenlandią oraz na południowym zachodzie Europy pozostawać będą wyże; pozostały obszar kontynentu… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Keanu Reeves – mistrz kina bez cienia gwiazdorstwa Wyjątkowy, wybitny, mistrz, urodzony do tej roli. Tak o występie Keanu Reevesa w filmie „John Wick 4”, który dziś wchodzi na ekrany polskich kin, pisali… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Alpejskie MP - Gąsienica-Daniel nie ukończyła slalomu giganta Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) - która zajęła 10. miejsce w slalomie gigancie w lutowych MŚ - nie ukończyła krajowych mistrzostw w tej konkurencji… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Armenia uznała za zgodne z konstytucją zobowiązania w sprawie MTK; utrudni to wjazd Putinowi Sąd Konstytucyjny Armenii uznał za zgodne z konstytucją zobowiązania kraju dotyczące Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), wynikające ze Statutu Rzymskiego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 D. Tusk o "babciowym": to nie jest rozdawnictwo czy darowizna To nie jest rozdawnictwo czy darowizna - mówił lider PO Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Chorzowa o ogłoszonej w czwartek propozycji tzw. babciowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »