Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 10:40 Autor: PAP

Ambasador Ukrainy: apetyt neoimperialistycznej Rosji rośnie w miarę wzrostu poczucia bezkarności

Apetyt agresora, neoimperialistycznej Rosji rośnie w miarę wzrostu poczucia bezkarności, więc musimy razem się zjednoczyć, aby wygrać tę wojnę i pociągnąć rosyjskiego agresora do odpowiedzialności - powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

W poniedziałek odbywa się Konferencja Warszawska - Stała Robocza Konferencja Przeglądowa Wsparcia Ukrainy, której celem jest przegląd działań wspierających walczącą Ukrainę w różnych dziedzinach.


Ambasador Ukrainy w Polsce podkreślił, że Rosja atakując Ukrainę i łamiąc prawo międzynarodowe, wypowiedziała wojnę nie tylko Ukrainie, ale "stwarza zagrożenie dla wszystkich cywilizowanych krajów". "Potrzebujemy jedności i solidarności nas wszystkich. Apetyt agresora, neoimperialistycznej Rosji rośnie w miarę wzrostu poczucia bezkarności, więc musimy razem się zjednoczyć, aby wygrać tę wojnę i pociągnąć rosyjskiego agresora do odpowiedzialności" - zaapelował.


Zwarycz przekonywał, że powinien powstać specjalny trybunał do rozliczenia zbrodni, a Rosja nie może cieszyć się poczuciem bezkarności i musi być pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie wojenne.


"Ta wojna to ponad siedem tysięcy zabitych cywilów, według szacunków ONZ, ponad 77 tys. zniszczonych obiektów infrastruktury cywilnej, ponad 50 procent zniszczonej krytycznej infrastruktury energetycznej" - zaznaczył.


Ambasador Ukrainy w Polsce podkreślił, że w tym momencie na Ukrainie kształtuje się przyszłość całej Europy. Zaapelował o solidarność i współpracę, która raz na zawsze położy kres neoimperialistycznym ambicjom Rosji i pozwoli cieszyć się pokojem i normalnością. "Wierzę że razem jesteśmy niepokonani i razem zwyciężymy" - oświadczył.


Zwarycz podziękował Polsce, która od pierwszych dni rosyjskiej agresji wspiera Ukrainę w działaniach m.in. przyjmując ponad milion uchodźców, głównie kobiet i dzieci, które mogą cieszyć się bezpieczeństwem i normalnością. "90 proc. (uchodźców) to kobiety i dzieci, a to znaczy, że ich mężowie mogą czuć się spokojnie, walczyć o swój kraj i robić wszystko, aby matki z dziećmi jak najszybciej wróciły na Ukrainę" - podkreślił. (PAP)


Autorzy: Adrian Kowarzyk, Rafał Białkowski


amk/ rbk/ mrr/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 10:50 Bukareszt/ Morawiecki: w Rumunii widzę wielkiego sojusznika w walce o nasze wspólne interesy (opis) W Rumunii widzę wielkiego sojusznika w walce o nasze wspólne interesy - powiedział we wtorek w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał także… » więcej 2023-03-28, godz. 10:50 Mazowieckie/ Pijany pacjent zaatakował ratowniczkę medyczną; grozi mu do 3 lat więzienia Kara do 3 lat więzienia grozi 46-latkowi, który w szpitalu w Wyszkowie (Mazowieckie) zaatakował ratowniczkę medyczną. Mężczyzna z rozbitą głową trafił… » więcej 2023-03-28, godz. 10:50 Premier Rumunii: wymiana handlowa z Polską wzrosła o 20 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem Rok 2022 był owocny dla wspólnoty biznesowej Polski i Rumunii; wymiana handlowa między krajami wyniosła 11 mld euro, co jest wzrostem o 20 proc. w porównaniu… » więcej 2023-03-28, godz. 10:50 Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk: w Niemczech będzie szeroka dystrybucja raportu o stratach wojennych Wiceszef polskiego MSZ Arkadiusz Mularczyk przebywa z wizytą w Berlinie, gdzie rozmawia m.in. o kwestii reparacji dla Polski za straty wojenne. 'Kończymy tłumaczenia… » więcej 2023-03-28, godz. 10:40 2716 zakażeń koronawirusem, zmarło 20 osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 2716 zakażeń koronawirusem, w tym 727 ponownych. Zmarło 20 osób z COVID-19 - poinformowano we wtorek na stronach rządowych… » więcej 2023-03-28, godz. 10:30 Bukareszt/ Morawiecki: Polska i Rumunia powinny postawić na rozwój sektora małych i średnich firm (krótka3) Chciałbym zasugerować naszym rumuńskim partnerom, żebyśmy ogromny nacisk kładli na rozwój sektora małych i średnich firm, bo tym samym działamy w najlepszym… » więcej 2023-03-28, godz. 10:30 MF: logowanie do serwisu e-PIT danymi podatkowymi czasowo niedostępne Występują utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym; logowanie do serwisu e-PIT danymi podatkowymi jest czasowo niedostępne - poinformowało we wtorek na Twitterze… » więcej 2023-03-28, godz. 10:30 Turniej WTA w Miami - faworytki pozostają w walce o tytuł Aryna Sabalenka pokonała Czeszkę Barborę Krejcikovą, a Jelena Rybakina Belgijkę Elise Mertens w 1/8 finału turnieju tenisowego WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-28, godz. 10:30 Niedzielski: skala problemów psychologicznych młodzieży jest ogromna, rozbudowujemy centra opieki (krótka) Wiemy jak ogromnym wyzwaniem jest skala problemów psychologicznych wśród młodzieży, dlatego rozbudowujemy system centrów opieki środowiskowej - powiedział… » więcej 2023-03-28, godz. 10:30 Korea Płn./ Kim nakazał zwiększenie produkcji materiału do głowic jądrowych Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zarządził zwiększenie produkcji materiału do bomb jądrowych podczas inspekcji prac związanych z montowaniem głowic… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »