Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 07:10 Autor: PAP

Sondaż IBRiS dla "Rz": Ruch Tak! Dla Polski może pomóc KO w dojściu do władzy

Największe partie zyskują na rozkręcaniu się kampanii wyborczej. Koalicja Obywatelska w sojuszu z PSL i samorządowcami zrównuje się ze Zjednoczoną Prawicą - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

W najnowszym sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytano Polaków o preferencje wyborcze zarówno wobec największych partii politycznych, jak i jednego z możliwych wariantów ułożenia list wyborczych.


Z badania wynika, że w porównaniu z sondażem z początku stycznia wyraźnie zyskują: PiS – z 29,7 proc. do 33,9 proc. – oraz Koalicja Obywatelska – z 25,4 proc. do 27,3 proc. "Trzeba jednak pamiętać, że styczniowe wyniki, po dwóch tygodniach okresu świątecznego, były niższe niż zazwyczaj, co pokazywała również wysoka liczba osób niezdecydowanych. Teraz wszystko wskazuje na to, że w lutym polityka wraca na swoje miejsce, premiując dwie największe partie" - czytamy.


W sondażu zwrócono uwagę, że "dla mniejszych graczy nie zmienia się wiele". Lewica utrzymuje poparcie na poziomie 9 proc., Polska 2050 nieznacznie traci, uzyskując 8,3 proc. Ludowcy prześlizgują się poprzez próg wyborczy na poziomie 5,1 proc., a Konfederacja spada o punkt na 5,6 proc.


Przewidywana frekwencja wyborcza nadal jest niska i wynosi obecnie 49,3 proc. (w styczniu było to 50,5 proc.). Maleje za to liczba respondentów niezdecydowanych z 14 proc. do 11 proc.


Z badania wynika, że sytuacja zmienia się, gdy do gry wkraczają samorządowcy. "W styczniu pytaliśmy o poparcie dla dwóch ugrupowań samorządowych startujących samodzielnie. Wtedy Bezpartyjni Samorządowcy (współrządzący m.in. z PiS na Dolnym Śląsku) uzyskali poparcie 2,3 proc., a ruch Tak! Dla Polski (z wieloma samorządowcami związanymi z PO) – 1,9 proc. W minionym tygodniu to ostatnie ugrupowanie zanotowało jednak świetny wynik w zamówionym przez siebie badaniu – na poziomie 10 proc. Postanowiliśmy więc sprawdzić, na jakie poparcie mogłaby liczyć lista, o której przy Wiejskiej mówi się coraz częściej: Koalicja Obywatelska, Tak! Dla Polski i Polskie Stronnictwo Ludowe. Okazuje się, że taka konfiguracja mogłaby doprowadzić do wyrównania szans między dwoma największymi graczami w wyborach. PiS uzyskuje bowiem wtedy 33,3 proc., a koalicyjna lista KO-PSL i Tak! dla Polski – 32 proc. Bezpartyjni Samorządowcy, startując osobno, notują 2,2 proc. poparcia" - podkreślono w sondażu.


Inne partie raczej tracą w takim wariancie. Lewica najmniej, otrzymując 8,8 proc., Polska 2050 spada na 6,9 proc., a Konfederacja – na 5,3 proc.


IBRiS podkreśla, że w systemie d’Hondta taki rozkład głosów przyniósłby PiS ok. 205–206 mandatów, lista KO z partnerami mogłaby liczyć na 183–184 miejsca, Lewica na 34, Polska 2050 na 27, a Konfederacja na 7–8, przy jednym mandacie dla mniejszości niemieckiej.


Taki układ pozwoliłby dzisiejszej opozycji na zdobycie wspólnie 244–245 mandatów, czyli osiągnięcie wyraźnej przewagi nad PiS i pewność tworzenia rządu. Obecny system liczenia głosów nie tylko bowiem premiuje zwycięzcę, ale też im mniejsza jest różnica między pierwszym i drugim ugrupowaniem na liście, tym mocniej ową premię zmniejsza.


"A jaka różnica w mandatach wystąpiłaby w pierwszym wariancie, bez wspólnej listy KO-PSL i Tak! Dla Polski? Zjednoczona Prawica uzyskałaby wtedy nieznacznie więcej – ok. 209 mandatów – ale nawet z Konfederacją (9 mandatów) nie byłaby w stanie utworzyć rządu. KO mogłaby liczyć na ok. 153 mandaty, Lewica na 36, Polska 2050 na 38 miejsc, a PSL na 14. Ruch Tak! Dla Polski nie ma raczej szans (ani ochoty) na samodzielny strat, ale w sojuszu z KO może zagwarantować największemu ugrupowaniu opozycyjnemu dominującą pozycję na scenie politycznej. Wiele zależy jednak od ludowców i ich chęci powtórzenia koalicji z Platformą" - podkreślono w sondażu.


Należy podkreślić - dodano - że przedstawiony podział miejsc w Sejmie jest przybliżony, a dostępny w internecie kalkulator mandatów uwzględnił wyniki wyborów do Sejmu z 2019 r. z podziałem na okręgi oraz preferencje wyborców Polski 2050 w 41 okręgach. (PAP)


ero/ mmu/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 09:50 W katalońskiej jaskini odkryto rysunki sprzed kilku tysięcy lat W jednej z jaskiń położonym w pobliżu Terragony kompleksie La Cova de la Vila natrafiono na rysunki pochodzące z epoki wczesnego brązu. Zdaniem badaczy jest… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 MŚ w łyżwiarstwie figurowym - triumf pary sportowej gospodarzy Para sportowa gospodarzy Riku Miura i Ryuichi Kihara zdobyła zloty medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym, które odbywają się w japońskiej Saitamie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Piotr Müller o wizycie księcia Williama: podkreśla polskie zaangażowanie w przeciwdziałanie wojnie w Ukrainie Rola Polski w kontekście przeciwdziałania wojnie w Ukrainie, która jest prowadzona przez Rosję, jest niebagatelna. Wizyta w naszym kraju księcia Williama… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Australia/ Premier ogłosił pierwsze od 24 lat referendum; dotyczy praw ludności rdzennej Premier Australii Anthony Albanese ogłosił w czwartek przeprowadzenie w kraju pierwszego od 24 lat referendum, w którym zostanie zadane pytanie o zgodę obywateli… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Kluby piłkarskie z ministerialnym dofinansowaniem Ponad 114 milionów złotych otrzymają kluby piłkarskie ekstraklasy i 1. ligi z programu Ministerstwa Sportu i Turystyki na rozwój infrastruktury. Najwięcej… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Kraków/ Zmarł rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz W środę w godzinach późnowieczornych w Krakowie zmarł rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz. Musimy pożegnać Jego Magnificencję Rektora… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 "WSJ": na Bali powstała „Mała Moskwa”; Rosjanie nielegalnie przedłużają pobyt Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dziesiątki tysięcy Rosjan przybyły na tropikalną wyspę Bali, a wielu z nich nie wróciło do kraju. Łamią przepisy… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Warszawa/ ZDM: jeżeli miasto wprowadzi płatne parkowanie w weekend będzie miało dodatkowo 20 mln zł przychodu ZDM wyliczył, że roczny przychód po wprowadzeniu w śródmieściu płatnego parkowania w weekendy wyniósłby rocznie 20 mln zł. Ocenił ponadto, że wprowadzenie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Reuters: Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej Turcji przed majowymi wyborami Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej kraju przed majowymi wyborami. Jego najnowsze wysiłki zaprzepaściła… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Wiceszef MSZ: jestem przekonany, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Izraelu Umową o współpracy w zakresie organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce 'przywróciliśmy normalność' - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »