Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 06:50 Autor: PAP

Komisarz Johansson dla PAP: w UE rośnie presja migracyjna; w 2023 r. 330 00 nielegalnych migrantów

W zeszłym roku nastąpił „gwałtowny wzrost” liczby nielegalnych migrantów, którzy próbowali przedostać się do UE. 330 000 osób próbowało nielegalnie dostać się do wspólnoty z krajów takich jak Turcja, Indie, Kuba, Egipt i Maroko – powiedziała PAP komisarz ds. migracji Ylva Johansson w rozmowie zorganizowanej przez European Newsroom (ENR).

Szefowie państw i rządów krajów członkowskich mają w przyszłym tygodniu na szczycie w Brukseli omówić kwestię rosnące migracji do UE i presji, jakie to zjawisko wytwarza na kraje członkowskie.


W wywiadzie komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała korespondentom ENR, że w zeszłym roku nastąpił „gwałtowny wzrost” liczby migrantów. W UE zanotowano 330 000 nielegalnych przybyszów pochodzących z krajów takich jak Turcja, Indie, Kuba, Egipt i Maroko.


Jak dodała, w tym samym czasie o azyl w UE ubiegało się blisko 1 mln osób. Według Johansson, wywierało to presję na niektóre państwa członkowskie, takie jak Belgia i Holandia.


Jednym z punktów dyskusji na szczycie będzie prawdopodobnie finansowanie barier na granicach z budżetu UE. Johansson stwierdził w wywiadzie, że UE finansuje ochronę granic, ale „budowanie murów i drutów kolczastych wokół Unii Europejskiej nie jest dobrym rozwiązaniem z wielu powodów”.


„Mamy wieloletnią zasadę niefinansowania murów i drutów kolczastych. I myślę, że nie powinno się tego zmieniać. Ale myślę też, że powinniśmy przyjąć podejście pragmatyczne. Oczywiście większość środków na ochronę granic pochodzi z budżetu państwa i powinniśmy skupić się na tym, co możemy zrobić najlepiej z unijnymi pieniędzmi" – dodała Johansson.


Jednocześnie komisarz nie wykluczyła, że „infrastruktura fizyczna” na granicach zewnętrznych może być finansowana z budżetu UE. Nie sprecyzowała jednak, o jaką infrastrukturę może chodzić.


Podkreśliła też, że ostateczna decyzja ws. sposób ochrony granicy, np. budowy ogrodzeń, należy do krajów członkowskich. Jesienią 2021 r. kilkanaście państw UE zażądało od Komisji Europejskiej, by przynajmniej w części finansowano fizyczne bariery graniczne ze wspólnego budżetu. KE stanowczo to odrzuciła.


Jak przypomina ENR, ostatnio kanclerz Austrii Karl Nehammer zażądał od Komisji 2 miliardów euro na rozbudowę ogrodzenia granicznego między Bułgarią a Turcją.


Johansson opowiedziała się także przeciwko kontrolom granicznym wewnątrz Strefy Schengen. Takie kontrole odbijają się na przykład na granicy austriacko-słoweńskiej. „Musimy pozbyć się kontroli na granicach wewnętrznych” – powiedziała.


Na spotkaniu ze swoim holenderskim odpowiednikiem Markiem Rutte 26 stycznia w Wiedniu kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział, że kontrole graniczne obowiązujące obecnie między Niemcami, Austrią, Czechami, Słowacją, Węgrami i Słowenią pokazały, że system otwartych granic Schengen ma braki.


W rozmowie Johansson podkreśliła znaczenie dobrze funkcjonującej strefy Schengen, która obejmowałaby również skuteczną rejestrację osób wjeżdżających do bloku. „Niepokoi mnie sytuacja, w której na przykład w Austrii 75 proc. nielegalnych przyjazdów nie zostało zarejestrowanych, zanim pojawili się w Austrii. W Holandii 90 proc. nielegalnych przybyszów, którzy się tam pojawiają, nie zostało wcześniej zarejestrowanych” – powiedziała.


Na spotkaniu w Wiedniu 26 stycznia premier Holandii Mark Rutte zażądał przywrócenia rejestracji migrantów na zewnętrznych granicach UE, przewidzianej w rozporządzeniu dublińskim.


Rozporządzenie dublińskie UE przewiduje zawracanie migrantów do kraju, poprzez który dostali się do UE i tam rozpatrywanie ich wniosków o azyl. Rozporządzenie jest krytykowane przez Grecję, Włochy, Hiszpanię i Maltę ze względu na dużą liczbę osób przybywających przez Morze Śródziemne. Od lat zarzucają one innym członkom UE brak solidarności.


We wrześniu 2020 r. Komisja Europejska zaproponowała tzw. nowy „Pakt o migracji i azylu”. Nastąpiło to po tym, jak podczas kryzysu migracyjnego w latach 2015/2016 okazało się, że obecny system nie działa. Centralną kwestią jest repatriacja migrantów bez prawa pobytu.


Debata ta prawdopodobnie będzie kontynuowana na nadchodzącym szczycie. 26 stycznia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała list do szefów państw i rządów UE, w którym przedstawiła swoje propozycje krótkoterminowego sukcesu w polityce migracyjnej. Podkreśliła m.in. ochronę granic zewnętrznych, szybsze repatriacje i pełną rejestrację migrantów, którzy docierają do UE.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ jar/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 08:40 Mazowieckie/ Zderzenie dwóch aut na dk 50 - jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu; trasa nadal zablokowana W miejscowości Rębowo na drodze krajowej nr 50 zderzyły się w środę rano dwa samochody. Kierowca jednego z nich zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Trzy… » więcej 2023-03-29, godz. 08:40 Poręba: chcemy, aby kampania była merytoryczna, ale też by miała duży pierwiastek emocji Chcemy, aby kampania była merytoryczna, ale też by miała duży pierwiastek emocji, bo bez tego trudno kampanię prowadzić. Donald Tusk jest wdzięcznym obiektem… » więcej 2023-03-29, godz. 08:30 Urzędnicy twierdzą, że sadzą w Krakowie więcej drzew niż wycinają; przyrodnicy odpowiadają: nie ma czym się c… Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował, że sadzi więcej drzew niż wycina. 'Nie ma się czym chwalić' - powiedział PAP Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa… » więcej 2023-03-29, godz. 08:30 Kanadyjska pływaczka McIntosh pobiła rekord świata 16-letnia kanadyjska pływaczka Summer McIntosh pobiła w Toronto rekord świata na 400 metrów stylem dowolnym, uzyskując wynik 3.56,08. Poprzedni najlepszy… » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER … 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane… » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki wtorkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Atlanta Hawks - Cleveland Cavaliers 120:118Golden State Warriors - New Orleans Pelicans 120:109Memphis Grizzlies… » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 SG: we wtorek z Ukrainy przyjechało 20,6 tys. osób, na Ukrainę wyjechało prawie 22,2 tys. We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 20,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało prawie 22,2 tys. - przekazała w środę Straż Graniczna. » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 Warszawa/ Burmistrz Woli apeluje o pieniądze na ratowanie kamienicy przy ul. Łuckiej 8 Burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski zaapelował do wojewody mazowieckiego o pieniądze na zabezpieczenie, tzw. wykonanie zastępcze, najstarszej czynszówki… » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 SN na 25 maja wyznaczył rozprawę kasacyjną ws. "procesu brzeskiego" z lat 30. Na 25 maja br. wyznaczony został termin rozprawy, na której Sąd Najwyższy zajmie się kasacją ws. 'procesu brzeskiego' z lat 30. XX wieku - dowiedziała się… » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki wtorkowych meczów hokejowej ligi NHL: Boston Bruins - Nashville Predators 1:2New York Rangers - Columbus Blue Jackets 6:2Philadelphia Flyers - Montreal… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »