Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-05, 21:40 Autor: PAP

Izrael/ Minister sprawiedliwości: reformy sądownictwa nie zostaną wstrzymane

Proces legislacyjny dotyczący proponowanych reform sądownictwa nie zostanie wstrzymany "nawet na minutę" - zapowiedział w niedzielę minister sprawiedliwości Izraela Jariw Lewin.

Wypowiedź Lewina to reakcja na oświadczenie prezydenta Izraela Icchaka Herzoga, który wezwał do tymczasowego wstrzymania reform sądownictwa, ponieważ spotkały się one z powszechnym potępieniem zarówno w kraju, jak i na świecie.


"Zatrzymaj na chwilę cały proces, weź głęboki oddech, pozwól na dialog, ponieważ ogromna większość ludzi opowiada się za nim" - powiedział Herzog.


Plany wzmocnienia politycznej kontroli nad nominacjami sędziów, w tym Sądu Najwyższego, przy jednoczesnym osłabieniu zdolności tego organu do uchylania przepisów lub orzekania przeciwko rządowi spowodowały, że w całym Izraelu na ulice wyszły wielotysięczne tłumy protestujących, co jeszcze bardziej pogłębia podziały polityczne w izraelskim społeczeństwie - ocenia agencja Reutera.


Rząd premiera Benjamina Netanjahu stoi na stanowisku, że reformy są potrzebne, by ograniczyć nadmierną aktywność sędziów. Krytycy reform twierdzą, że proponowane zmiany upolitycznią sądownictwo i naruszą jego niezależność, będą sprzyjać korupcji i zaszkodzą krajowej gospodarce.


Prezydent Herzog wzywał wcześniej wszystkie strony debaty do rozładowania napięcia i próby osiągnięcia porozumienia. (PAP)


sm/ ap/


Kraj i świat

2023-03-20, godz. 13:20 Węgry/ Sondaż: coraz więcej obywateli obwinia UE o wzrost cen żywności Coraz więcej Węgrów winą za rosnące ceny żywności w kraju obarcza sankcje nałożone przez UE na Rosję - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut… » więcej 2023-03-20, godz. 13:20 Heidelberg/ Premier: Putin zaatakował Ukrainę, bo uważał, że Europa jest gnuśna i słaba (krótka10) Putin zaatakował Ukrainę, bo uważał, że Europa jest gnuśna i słaba; pomylił się, przynajmniej częściowo - stwierdził w poniedziałek w Heidelbergu… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Heidelberg/ Premier: musimy zmienić politykę UE nie w kierunku centralizacji, lecz integracji (krótka 8) Jeżeli Europa ma odegrać rolę lidera we współczesnym świecie, to musi zmienić politykę Unii Europejskiej - nie w kierunku dalszej centralizacji, lecz integracji… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Heidelberg/ Premier: NATO jest najskuteczniejszym sojuszem obronnym jaki kiedykolwiek istniał (krótka9) NATO jest najskuteczniejszym sojuszem obronnym jaki kiedykolwiek istniał, będzie miał on kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w Europie - powiedział w poniedziałek… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Liga hiszpańska - władze Elche zwolniły trenera Pablo Machina Zarząd ostatniego klubu ligi hiszpańskiej Elche rozwiązał umowę z trenerem Pablo Machinem - poinformowano w poniedziałek. Powodem decyzji były słabe wyniki… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Bułgaria/ Kolejna ofiara śmiertelna przemytu nielegalnych migrantów, 15 migrantów rannych Jeden nielegalny migrant zginął, a 15 zostało rannych w poniedziałek nad ranem w trakcie przemytu z Turcji do Serbii w wyniku wypadku pojazdu, którym ich… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Węgry/ Najdłuższa linia metra w Budapeszcie znów dostępna na całej trasie po 5,5-letnim remoncie Od poniedziałkowego popołudnia pociągi najdłuższej, trzeciej linii metra w Budapeszcie będą po 5,5-letnim remoncie ponownie kursowały na całej długości… » więcej 2023-03-20, godz. 13:00 Heidelberg/Premier: Polska doświadcza dyskryminacji ze względu na brak zrozumienia reform, które przeprowadza (kró… Polska doświadcza dyskryminacji ze względu na brak zrozumienia reform, które przeprowadza po transformacji politycznej; instytucje europejskie próbują się… » więcej 2023-03-20, godz. 13:00 Białoruś/ Ćwiczenia obrony terytorialnej w obwodzie mińskim W obwodzie mińskim w poniedziałek rozpoczęły się ćwiczenia obrony terytorialnej - powiadamiają media, powołując się na resort obrony. » więcej 2023-03-20, godz. 13:00 Legendarny twórca musicali przeżywa osobistą tragedię. Jego syn jest w stanie krytycznym Słynny kompozytor Andrew Lloyd Webber, który napisał muzykę do tak takich produkcji, jak „Jesus Christ Superstar”, „Upiór w operze”, „Koty” czy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »