Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-04, 10:20 Autor: PAP

Pomorska policja: 140 kolizji i 8 wypadków; zginęła jedna osoba

Pomorscy policjanci od piątkowego południa do sobotniego poranka pracowali na miejscu 140 kolizji drogowych i 8 wypadków. Przez intensywne opady śniegu na pomorskich drogach panowały trudne warunki do jazdy.

"Od piątkowego południa, gdy doszło do załamania pogody do soboty policjanci pracowali na miejscu 140 kolizji drogowych i 8 wypadków, w których rannych zostało kilka osób, a jedna z nich poniosła śmierć" - przekazała w sobotę rano oficer prasowa KWP podkom. Karina Kamińska.


Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę rano we wsi Krzywe Koło, w powiecie gdańskim (woj. pomorskie). Samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginęła 46-letnia kobieta. Na miejscu wypadku pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora.


W piątek do wypadku doszło na obwodnicy Trójmiasta, gdzie wywróciła się betoniarka. Na czas podnoszenia pojazdu służby blokowały główną arterię metropolii. Poszkodowany został kierowca.


Utrudnienia były również na Trasie Kaszubskiej, gdzie zderzyły się dwa samochody ciężarowe.


Podkomisarz Kamińska zaapelowała, by w trakcie zmieniających się warunków pogodowych, zmienić styl jazdy na "bardziej defensywny - ukierunkowany na bezpieczeństwo".


"Podczas jazdy pamiętajmy, że odległość od poprzedzającego pojazdu musi być większa niż zazwyczaj – na śliskiej nawierzchni wyhamowanie pojazdu odbywa się na znacznie dłuższej drodze" - mówiła oficer prasowa KWP w Gdańsku.


Wskazał, że apel jest skierowany również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. "Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży zatrzymać pojazd. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania, jak najbardziej ma zastosowanie" - podkreśliła.


Dodała, że przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże noszenie elementów odblaskowych w dużym stopniu poprawia widoczność. "Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie" - oceniła policjantka.


Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżających kierowców.


Kamińska dodała, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.


"Jedź zgodnie z przepisami. Utrzymuj koncentrację na tym co dzieje się wokół pojazdu, kontroluj z jaką prędkością jedziesz, dostrzegaj znaki drogowe" - zaapelowała Kamińska i dodała, że "prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną". (PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ ktl/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 19:00 Minister Maląg: Tusk potrafi dużo obiecywać, ale każdy wie jak rządziła PO Donald Tusk potrafi dużo obiecywać, w kampanii wyborczej obieca 'babciowe' i że nie podwyższy wieku emerytalnego, a każdy wie jak rządziła PO - stwierdziła… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Małopolskie/ Uczczono pamięć rodzin pomordowanych za pomoc Żydom ze wsi Wierzbica i Wolica Rodziny pomordowane przez niemiecką ekspedycję karną za pomoc Żydom we wsiach Wierzbica i Wolica (Małopolskie) uczczono w czwartek w Kozłowie. Na miejscowym… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Müller: przygotowujemy aktualizację aplikacji mObywatel Wraz z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów, przygotowujemy aktualizację aplikacji mObywatel - poinformował… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Małopolskie/ Pożar papierni w Kętach; strażacy opanowali ogień Strażacy opanowali pożar bel papieru, który wybuchł w czwartek po południu w zakładzie w Kętach. Oficer prasowy oświęcimskiej straży pożarnej mł. bryg… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Szwecja/ Premier Kristersson: zapytam Orbana o powód rozdzielenia ratyfikacji wejścia Szwecji i Finlandii do NATO Premier Szwecji Ulf Kristersson oświadczył w czwartek, że będzie żądał wyjaśnień od premiera Węgier Viktora Orbana w związku z planem poddania pod głosowanie… » więcej 2023-03-23, godz. 19:00 Izrael/ Media: minister obrony chce wezwać rząd do wycofania się z reformy sądownictwa Izraelskie media podały w czwartek po południu, że minister obrony Joaw Galant chce wezwać rząd do wycofania się z reformy sądownictwa. Po tych doniesieniach… » więcej 2023-03-23, godz. 18:50 Francja/ Związkowcy: 800 tys. demonstrantów w Paryżu przeciwko reformie emerytalnej; zamieszki w wielu miastach Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała… » więcej 2023-03-23, godz. 18:50 UE/ Rada Europejska przyjmuje do wiadomości nakaz aresztowania Putina wydany przez MTC Rada Europejska przyjęła do wiadomości wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTC) nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina - oświadczyli… » więcej 2023-03-23, godz. 18:50 Lublin/ Wydawnictwo KUL opublikowało anglojęzyczną monografię o polskich duchownych ratujących Żydów Wydawnictwo KUL opublikowało dwutomową monografię poświęconą ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej przez polskie duchowieństwo katolickie autorstwa… » więcej 2023-03-23, godz. 18:40 J. Cieszyński: projekty ustaw o KCPD i CIE kolejnymi, które w tym roku na wniosek MC przyjął rząd Projekty ustaw o Krajowym Centrum Przetwarzania Danych i Centralnej Informacji Emerytalnej to kolejne projekty, które w tym roku na wniosek Ministra Cyfryzacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »