Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 16:00 Autor: PAP

Białystok/ Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę początku likwidacji białostockiego getta - w niedzielę

Przemarsz przez teren dawnego getta w Białymstoku, uroczystości przy Pomniku Powstańców Getta, promocja książki i koncert, złożą się na niedzielne obchody 80. rocznicy początku likwidacji białostockiego getta.

5 lutego 1943 roku wcześnie rano rozpoczęto wyłapywanie osób wytypowanych do wywózki do obozu zagłady w Treblince. Przyjmuje się tę datę za początek likwidacji białostockiego getta. Dokładnych danych nie ma, ale historycy przyjmują, iż w ciągu ośmiu dni hitlerowcy wywieźli wtedy ok. 10-12 tys. osób, ok. 1 tys. Żydów zamordowali na miejscu.


Na konferencji prasowej w czwartek przedstawiono plan obchodów 80. rocznicy rozpoczęcia akcji likwidacyjnej. "Wszystkie uroczystości w lutym tego roku mają na celu upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń" - mówił zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. Przypomniał, że akcja likwidacyjna odbyła się w dniach 5-12 lutego i - jak podkreślił - były to "dramatyczne chwile".


Niedzielne uroczystości zostały wpisane w obchody 80. rocznicy powstania w getcie białostockim, które odbędą się w sierpniu. "Chcemy mówić w ten sposób o historii Białegostoku, o tych tragicznych losach, ale również wspominać żydowską społeczność Białegostoku, te osoby, które miały wpływ na rozwój miasta przez lata poprzedzające II wojnę światową" - mówił Tuchliński.


Uroczystości rozpocznie o godz. 17.30 przemarsz od miejsca na ul. Jurowieckiej, gdzie przed laty stała jedna z dwóch bram do getta, do Pomnika Bohaterów Getta na pl. Mordechaja Tenenbauma.


Wcześniej - o godz. 16 - w Centrum im. Ludwika Zamenhofa odbędzie się promocja książki historyka prof. Adama Dobrońskiego "Żydzi białostoccy. Karty Pamięci".


Od piątku w Centrum Zamenhofa będzie można też obejrzeć wystawę "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939" do realizacji której wykorzystano zdjęcia z albumu Leszka Dulika i Konrada Zielińskiego o tym samym tytule.


Swoje wydarzenie przygotowała też Galeria im. Sleńdzińskich. W niedzielny wieczór - o godz. 19 - będzie można uczestniczyć w czytaniu fragmentów "Pamiętnika" Dawida Szpiro z czasów II wojny światowej, w którym m.in. opisuje on życie w białostockim getcie. W galerii można też oglądać wystawę obrazów i grafik żydowskich artystów pochodzących z Białegostoku. Prezentowane są prace m.in. Bencjona Rabinowicza, Simona Segala i Maxa Webera.


Białostockie getto zostało utworzone w lipcu 1941 roku, w niespełna miesiąc po zajęciu miasta przez wojska niemieckie. Przebywało w nim "w nieludzkich warunkach" kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Akcja likwidacji getta rozpoczęła się na początku lutego 1943 roku, a kolejna akcja likwidacyjna miała miejsce w sierpniu 1943 roku, Sierpniowa wywózka zapoczątkowała powstanie w getcie (16-25 sierpnia 1943 roku). Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.


Przed wojną w Białymstoku mieszkało ok. 50 tys. Żydów, a miasto było znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Z tej społeczności, po powstaniu i wywózkach do obozów, ocalało zaledwie kilkaset osób.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ pat/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 02:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone W związku z zakończeniem uderzeń rakietowych lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, które realizowane były między innymi na cele w zachodniej… » więcej 2024-04-27, godz. 02:40 Izrael/ Armia: siły powietrzne "wyeliminowały" jednego z dowódców grupy Dżamaa Islamija w Libanie Izraelska armia oświadczyła w piątek wieczorem, że podczas ataku dronów na południowy Liban zabiła jednego z czołowych dowódców libańskiej grupy islamistycznej… » więcej 2024-04-27, godz. 01:30 Rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy Ukraińcom Rada Ministrów na posiedzeniu we wtorek zajmie się projektem nowelizacji ustawy, który przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed… » więcej 2024-04-27, godz. 01:10 UE/ Chińska platforma Shein będzie musiała przestrzegać unijnych przepisów cyfrowych Zgodnie z zapisami unijnego aktu o usługach cyfrowych, specjalizująca się w sprzedaży ubrań chińska platforma internetowa Shein będzie musiała m.in. kontrolować… » więcej 2024-04-27, godz. 00:40 KPRM: rząd ma się zająć rewizją Krajowego Planu Odbudowy Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć zmianą Krajowego Planu Odbudowy - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Kancelarii… » więcej 2024-04-27, godz. 00:30 KPRM: rząd ma się zająć Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024–2027 Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024-2027 - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego… » więcej 2024-04-27, godz. 00:30 Ukraina/ Media: ogłoszono alarm przeciwlotniczy na terytorium całego kraju We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono w piątek późnym wieczorem alarm przeciwlotniczy w związku z możliwością rosyjskich ataków rakietowych - poinformował… » więcej 2024-04-27, godz. 00:20 Na stronie KPRM opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Tuska Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Donalda Tuska za rok 2023. Premier ma 120 tys. zł oraz 295 tys. euro… » więcej 2024-04-27, godz. 00:00 Dowództwo Operacyjne: w polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne W polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu… » więcej 2024-04-26, godz. 23:50 Białoruś/ Grupa hakerska Cyberpartyzanci oznajmiła, że zhakowała dane o pracownikach KGB Białoruska grupa hakerska o nazwie Cyberpartyzanci (Kiberpartyzany) oznajmiła w piątek, że włamała się na stronę KGB Białorusi i zhakowała dane o ponad… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »