Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 18:20 Autor: PAP

Specjaliści z SGGW pomogą zrewitalizować zniszczone przez wojnę lasy w Ukrainie

Trwająca już prawie rok wojna w Ukrainie doprowadziła do ogromnych zniszczeń w tym kraju. Mówiąc o stratach, wymienia się zwykle zniszczone miasta i wsie, zniszczone drogi czy infrastrukturę energetyczną. Ale wojna spowodowała też ogromne szkody dla ukraińskiej przyrody. Dlatego naukowcy z Instytutu Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zainicjowali projekt, który ma pomóc w przywróceniu potencjału rekreacyjnego tamtejszych lasów, aby mogły jak najlepiej służyć mieszkańcom.

Projekt „Restoring recreative potential of damaged forests for human well-being in V4 and post-war Ukraine” prowadzony przez badacze z Instytutu Leśnictwa SGGW pod kierownictwem dr. Wojciecha Kędziory ma polegać w pierwszej kolejności na analizie dotychczasowych doświadczeń związanych z rewitalizacją zniszczonych lasów w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Polscy badacze zbiorą informacje dotyczące metod, strategii oraz już opracowanych najlepszych praktyk przywracania potencjału rekreacyjnego zniszczonych lasów i na podstawie tej wiedzy zaproponują najbardziej odpowiednie działania naprawcze, które można wdrożyć w zniszczonych wojną lasach ukraińskich.


„Wychodzimy z założenia, że w zdestabilizowanych, zniszczonych obszarach drzemie potencjał, który nie zawsze jest szybko i w pełni wykorzystywany. Chcemy to sprawdzić poprzez wymianę dobrych praktyk, przegląd istniejących kierunków, metod i sposobów zagospodarowania takich terenów. Poszerzymy jednak tradycyjny zakres pojęciowy zniszczonych obszarów leśnych. Przedmiotem naszych badań będą nie tylko obszary dotknięte klęskami żywiołowymi, ale także obszary zdestabilizowane w wyniku działalności ludzi, jak las powojenny czy pokopalniany" - wyjaśnił dr Wojciech Kędziora.


Autorzy projektu, który w całości finansowany jest z Funduszy Wyszechradzkich, zwracają uwagę na to, że wojna wyczerpuje nie tylko zasoby materialne, lecz także psychiczne i emocjonalne ludności. Pomocny w przywracaniu równowagi może być kontakt z przyrodą. Ale lasy, zwłaszcza w okolicach miast we wschodniej Ukrainie, zostały poważnie zniszczone. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej przywrócić im walory rekreacyjne. Zapewnienie bezpiecznego dostępu do ekosystemów leśnych przyniesie ludności ulgę w stresie i wspomoże regenerację zarówno psychiczną, jak i fizyczną, a jednocześnie pozwoli zachować w dobrym stanie środowisko.


Lasy na całym świecie tracą walory rekreacyjne z powodu różnego rodzaju zniszczeń, zazwyczaj wywołanych przez klęski żywiołowe. Przywracanie ich potencjału jest procesem długotrwałym, dlatego ważne jest, aby na podstawie dotychczasowych doświadczeń wskazać metody, które pozwalają robić to najefektywniej. Naukowcy z Instytutu leśnictwa SGGW razem z partnerami z Czech, Słowacji oraz Ukrainy starają się pokazać, że zniszczone, także przez działania wojenne, obszary leśne dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu można zrewitalizować znacznie szybciej niż pozostawiając ten proces wyłącznie naturze.


Przywrócenia lasom ich wartości wypoczynkowej może też być impulsem dla rozwoju turystyki. Celem prowadzonego przez naukowców z SGGW projektu jest także to, by dać dotkniętym wojną mieszkańcom Ukrainy szansę nie tylko na odzyskanie miejsc wypoczynku i odbudowę kondycji psychicznej, lecz także na rozwój ekoturystyki, ekoedukacji i zielonych miejsc pracy.


Partnerami projektu są ukraiński Narodowy Uniwersytet Rolniczy w Sumach, Czeski Uniwersytet Rolniczy w Pradze i Politechnika Zwoleńska. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 17:30 Ukraina/ Ślady obecności Rosjan w Buczy: ruiny domów i spalone wraki samochodów, w których ginęli ludzie Rok po wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji w Buczy, Irpieniu i innych miejscowościach pod Kijowem wciąż widoczne są ślady niszczycielskiej obecności wojsk… » więcej 2023-03-31, godz. 17:30 Ukraina/ Generał Załużny: Bucza to symbol ukraińskiego oporu Bucza, która była ważnym punktem obrony Kijowa, stała się w 2022 roku symbolem oporu Ukraińców - oznajmił w piątek naczelny dowódca armii ukraińskiej… » więcej 2023-03-31, godz. 17:30 Wniosek Oscara Pistoriusa o warunkowe zwolnienie z więzienia został odrzucony Sąd w Pretorii odrzucił wniosek o warunkowe zwolnienie przebywającego w więzieniu południowoafrykańskiego lekkoatlety i biegacza z niepełnosprawnościami… » więcej 2023-03-31, godz. 17:20 PŚ w skokach - konkurs indywidualny w Planicy przełożony na sobotę rano Indywidualny konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy został przełożony na sobotę rano. Pierwotnie zawody miały odbyć się w… » więcej 2023-03-31, godz. 17:20 Podkarpackie Centrum Nauki czeka na gości, od piątku można zwiedzać wszystkie wystawy (wideo) Prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni. Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce otworzyło się dla zwiedzających… » więcej 2023-03-31, godz. 17:20 Żaryn: postępuje rosyjska dominacja nad Białorusią - również w działaniach informacyjnych Postępuje rosyjska dominacja nad Białorusią - również w obszarze działań informacyjnych - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni… » więcej 2023-03-31, godz. 17:10 PŚ szpadzistów - zawody we Francji odwołane po dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów Francuska Federacja Szermiercza podjęła decyzję o rezygnacji z organizacji zawodów Pucharu Świata szpadzistów w Saint-Maur-des-Fosses w dniach 19-21 maja… » więcej 2023-03-31, godz. 17:10 Minister Rau: przyjęcie Szwecji i Finalandii do NATO podczas szczytu w Wilnie jest prawdopodobne Szwecja i Finlandia mogą zostać członkami NATO już podczas lipcowego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Wilnie - powiedział PAP po spotkaniu B9 w Łodzi… » więcej 2023-03-31, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 31 marca, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Organizatorzy Wimbledonu mają zamiar dopuścić Rosjan i Białorusinów do startu w turnieju jako zawodników neutralnych… » więcej 2023-03-31, godz. 17:10 Nowoczesne inwestycje w COS w Szczyrku Nowoczesna kolej kanapowa oraz wyciąg orczykowy na Skrzycznem, a także rozbudowa tras biegowo-biathlonowych „Kubalonka” - to inwestycje, które w najbliższym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »