Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-31, 07:40 Autor: PAP

RPO: kwestia sankcji za utrudnianie kontaktów z dzieckiem wymaga interwencji parlamentu

Kwestia sankcji wobec rodzica za utrudnianie drugiemu rodzicowi ustalonych kontaktów z dzieckiem wymaga interwencji parlamentu; o taką interwencję parlamentu zabiegam - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. W kontekście tego problemu wymienił wyrok TK z czerwca ub.r.

"To był wyrok, który dotyczył sankcji za uniemożliwienie kontaktu z dzieckiem, w którym TK jasno powiedział, że ten system jest niesprawiedliwy" - zaznaczył Wiącek. Podkreślił jednocześnie, że w takich sprawach dobro dziecka "powinno być priorytetem i wartością główną".


Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 czerwca 2022 r., że przepisy pozwalające nałożyć na rodzica obowiązek zapłaty drugiemu rodzicowi w związku z utrudnianiem mu ustalonych kontaktów z dzieckiem są niezgodne z konstytucją, jeśli do kontaktu nie dojdzie z woli dziecka. Wyrok wywołał wówczas komentarze prawników, co do problemu jego wdrożenia i stosowania w praktyce.


Wiącek ocenił, że zeszłoroczny wyrok TK był krokiem w dobrą stronę, ale wdrożenie ochrony dziecka i jego praw wymaga jednak interwencji parlamentu i orzeczenie TK powinno być wykonane przez parlament. "Będziemy zachęcać Senat do uchwalenia takiej inicjatywy ustawodawczej" - zapewnił Wiącek.


Przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski powiedział PAP, że w tej komisji trwają obecnie prace nad inicjatywą, która odnosiłaby się do realizacji widzeń między rodzicem, a dzieckiem, także "w kontekście instrumentów kar finansowych". Jak poinformował, obecnie nad tym zagadnieniem pracują legislatorzy. Ale "w najbliższym czasie projekt powinien trafić na posiedzenie komisji ustawodawczej" - mówił. "W tym zakresie ważny jest głos RPO, który o takie zmiany się upominał" - dodał Kwiatkowski.


Natomiast Wiącek pytany przez PAP, czy zeszłoroczny wyrok TK może być bezpośrednio stosowany przez sądy odpowiedział, że według niego tak. Ale, jak dodał, "kwestia jest skomplikowana". "To był wyrok o dosyć skomplikowanej formule sentencji. Tego typu orzeczenia czasem budzą wątpliwości w sądach, czy mogą być bezpośrednio stosowane, czy też trzeba oczekiwać na to, co powie parlament" - wskazał RPO.


W sprawie skargi konstytucyjnej rozpoznanej w 2022 r. przez TK chodziło o dwa przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, które przewidują, że jeżeli rodzic, pod którego pieczą pozostaje dziecko, nie wykonuje, albo niewłaściwie wykonuje obowiązki dotyczące kontaktów z dzieckiem ustalonych ugodą lub orzeczeniem, sąd opiekuńczy może zagrozić mu nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem. Jeżeli osoba ta nadal nie wypełnia swoich obowiązków, sąd może nakazać zapłatę drugiemu rodzicowi sumy stosownej do liczby naruszeń.


TK zaś orzekł, że regulacje te są niezgodne z konstytucją w zakresie obejmującym sytuacje, w których niewłaściwe wykonywanie lub niewykonywanie obowiązków przez rodzica sprawującego pieczę związane jest z wolą samego dziecka.


Trybunał podkreślił, że skutkiem wyroku nie jest utrata mocy obowiązywania całości zaskarżonych przepisów, ale wyeliminowanie wskazanego zakresu. "Tym samym sądy obowiązane będą z urzędu wziąć pod uwagę, czy do niewykonania czy niewłaściwego wykonania obowiązku przez osobę, pod której pieczą znajduje się dziecko, doszło w wyniku uwzględnienia woli dziecka wyrażonej samodzielnie bez wpływu osoby, pod której pieczą się ono znajduje" - podkreślał wówczas TK. (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ par/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 01:50 USA i Kanada potępiają Rosję, będą inwestować w zwiększenie bezpieczeństwa Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 01:10 Włochy/ Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób… » więcej 2023-03-25, godz. 00:50 Lubelskie/ Dk 74 w miejscowości Horyszów przejezdna po śmiertelnym wypadku Droga krajowa nr 74 w miejscowości Horyszów jest już przejezdna. Wcześniej była zablokowana po śmiertelnym wypadku ok. godz. 19. w piątek - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 El. ME 2024 - kibice pod stadionem w Pradze: "Polacy, nic się nie stało" Polscy kibice wychodzący ze stadionu Fortuna Arena w Pradze, gdzie kadra Fernando Santosa przegrała z Czechami 1:3 w eliminacjach Euro 2024, nie mieli wesołych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu: Nie potrzebujemy chińskiego planu pokojowego, mamy swój… Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:30 Turniej WTA w Miami - Fręch zagra w drugiej rundzie, porażki kilku faworytek Magdalena Fręch, mimo porażki w kwalifikacjach, wystąpi - jako tzw. szczęśliwa przegrana - od razu w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-25, godz. 00:20 Biden i Trudeau zapowiadają wspólne inwestycje w unowocześnienie gospodarki Kanada i USA będą razem inwestować w wydobycie surowców, produkcję półprzewodników, samochodów elektrycznych, czystej energii - o decyzjach poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 00:10 Pomorskie/ Jedna osoba ranna w wypadku na dk 21 k. Miastka; droga zablokowana Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło w piątek na drodze krajowej nr 21 k. Miastka (woj. pomorskie). Droga zablokowana. Utrudnienia mogą… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 El. ME 2024 - trener Santos: kto nie broni dobrze, ten nie może atakować 'Kto nie broni dobrze, ten nie może atakować. Kto źle atakuje, nie ma też jak bronić' - powiedział na konferencji prasowej Fernando Santos, selekcjoner piłkarskiej… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 Austria aresztuje Putina i dokona jego ekstradycji do Hagi Austria wypełni swoje zobowiązania i aresztuje oraz dokona ekstradycji prezydenta Rosji Władimira Putina do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jeśli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »