Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 21:00 Autor: PAP

UE przyjęła decyzję o nieakceptowaniu rosyjskich dokumentów wydawanych na Ukrainie i w Gruzji

Unia Europejska przyjęła w czwartek decyzję o nieakceptowaniu rosyjskich dokumentów wydawanych na Ukrainie i w Gruzji.

"Prowadzona przez Rosję wojna napastnicza przeciwko Ukrainie jest rażącym lekceważeniem międzynarodowego porządku opartego na zasadach i stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie. Dzisiejsza decyzja Rady jest kolejnym dowodem naszej zdecydowanej solidarności z Ukrainą. Nigdy nie uznamy bezprawnej aneksji jej terytorium przez Rosję. Niezmiennie popieramy prawo Ukrainy do wyzwolenia wszystkich okupowanych obszarów i do odzyskania nad nimi pełnej kontroli" - powiedział Vit Rakusan, czeski minister spraw wewnętrznych.


Decyzja jest odpowiedzią na niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Rosji przeciwko Ukrainie i na praktykowane przez Rosję wydawanie rosyjskich paszportów międzynarodowych mieszkańcom okupowanych obwodów. Jest także konsekwencją jednostronnej decyzji Rosji z 2008 r. o uznaniu niepodległości terytoriów należących do Gruzji: Abchazji i Osetii Południowej.


Rosyjskie dokumenty podróży, które zostały wydane w okupowanych przez Rosję obwodach Ukrainy lub na terytoriach separatystycznych w Gruzji albo które zostały wystawione mieszkańcom tych obwodów lub terytoriów, nie będą akceptowane jako ważne dokumenty podróży, które pozwalają ubiegać się o wizę lub przekroczyć granice strefy Schengen.


Państwa członkowskie UE nie uznają już lub przygotowują się do nieuznawania rosyjskich dokumentów podróży wydanych we wspomnianych regionach. Dzisiejsza decyzja ma ustanowić wspólne podejście, zapewnić właściwe funkcjonowanie polityki granic zewnętrznych i wspólnej polityki wizowej oraz ochronić bezpieczeństwo państw członkowskich.


Od czasu bezprawnej aneksji Krymu w marcu 2014 r. Rosja wydaje jego mieszkańcom rosyjskie paszporty międzynarodowe. W kwietniu 2019 r. praktyką tą zostały objęte niekontrolowane przez ukraiński rząd obszary w obwodach donieckim i ługańskim, a następnie w lipcu 2022 r. – okupowane obwody chersoński i zaporoski. Systematyczne wydawanie rosyjskich paszportów w okupowanych obwodach jest kolejnym naruszeniem prawa międzynarodowego oraz integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy.


UE wielokrotnie z całą mocą potępiała agresję wojskową Rosji na Ukrainę i wyrażała pełną solidarność z mieszkańcami Ukrainy. Państwa członkowskie UE zdecydowanie odrzuciły i jednoznacznie potępiły bezprawne zaanektowanie przez Rosję ukraińskich obwodów i terytoriów oraz uznanie przez Rosję niepodległości terytoriów należących do Gruzji: Abchazji i Osetii Południowej.


W reakcji na zaanektowanie przez Rosję Krymu i na niedawny rozwój wydarzeń w związku z rosyjską wojną przeciwko Ukrainie wprowadzonych zostało kilka pakietów sankcji indywidualnych i gospodarczych. UE całkowicie zawiesiła też umowę o ułatwieniach wizowych między UE a Rosją.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ tebe/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 07:00 Warmińsko-mazurskie/ Miejscami drogi są śliskie We wtorek rano drogi w woj. warmińsko-mazurskim są miejscami śliskie, w okolicach Kętrzyna jest na nich warstwa cienkiego lodu. Miejscami przy gruncie jest… » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 "Rzeczpospolita": Chorujemy częściej, ale dużo krócej W 2022 r. lekarze wystawili blisko 22 mln zwolnień. Gwałtownie wzrosła liczba jednodniowych L-4 - pisze wtorkowa 'Rzeczpospolita'. » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 W. Brytania/ Trzy lata po brexicie wciąż nie ma przekonania, że brexit przynosi obiecane efekty Trzy lata po opuszczeniu Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii nie ma przekonania, że brexit przynosi obiecane efekty, ani nawet, że został dokończony, choć… » więcej 2023-01-31, godz. 06:50 100 lat temu został rozstrzelany Eligiusz Niewiadomski – zabójca prezydenta Narutowicza 100 lat temu, 31 stycznia 1923 r., rozstrzelano Eligiusza Niewiadomskiego, który został skazany na karę śmierci za zastrzelenie prezydenta Narutowicza. 'Radykalni… » więcej 2023-01-31, godz. 06:40 Holenderski kolarz Jacobsen znów o krok od tragedii na finiszu Holender Fabio Jacobsen, który podczas Tour de Pologne.w 2020 uległ groźnemu wypadkowi, po raz kolejny był o krok od katastrofy, gdy na ostatnim odcinku wyścigu… » więcej 2023-01-31, godz. 06:30 Minister Cieszyński: Szkoła powinna być szkołą równych szans (wywiad) Szkoła powinna być szkołą równych szans. Nie powinno być tak, że ten, kto ma bardziej zamożnych rodziców, ma lepszy sprzęt komputerowy, a pozostali albo… » więcej 2023-01-31, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: niemal w całym kraju będzie padało, jak nie sam śnieg, to z deszczem We wtorek będzie pochmurno, będzie padał śnieg, deszcz ze śniegiem i deszcz. Silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne - poinformowała… » więcej 2023-01-31, godz. 06:20 USA/ 35 proc. nowojorczyków o niskich i umiarkowanych dochodach nie zapłaciło za czynsz New York City Housing Authority (NYCHA), agencja powołana by zapewnić niedrogie mieszkania dla nowojorczyków o niskich i umiarkowanych dochodach podała, że… » więcej 2023-01-31, godz. 06:20 Portugalia/ TK uznał ustawę legalizującą eutanazję za niekonstytucyjną Trybunał Konstytucyjny Portugalii uznał w poniedziałek ustawę o depenalizacji eutanazji za niezgodną z konstytucją. To trzecia od 2021 r. nieudana próba… » więcej 2023-01-31, godz. 06:10 Infekcjom wirusowym towarzyszy większe ryzyko zaburzeń układu nerwowego Różnym infekcjom wirusowym towarzyszy większe ryzyko zaburzeń układu nerwowego. Naukowcy wymieniają m.in. chorobę Alzheimera, inne demencje, chorobę Parkinsona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »