Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 15:50 Autor: PAP

S. Cichanouska w Gdańsku: Białorusini czują waszą solidarność i energię (opis)

Białorusini czują waszą solidarność i energię, żeby iść do swojej demokratycznej przyszłości - powiedziała w czwartek w Gdańsku liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Podkreśliła, że dzięki "Solidarności" Polacy mogą żyć i mieszkać w demokratycznym i europejskim państwie.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska przed zaplanowanym w czwartek spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą odwiedziła Gdańsk; złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, spotkała się z Białorusinami mieszkającymi w Trójmieście oraz b. prezydentem Lechem Wałęsą. Została również oprowadzona po wystawie Europejskiego Centrum Solidarności.


Cichanouska dziękowała polskim i międzynarodowym mediom za relacjonowanie wydarzeń na Białorusi. "To trwa już dwa lata. Trochę więcej niż się spodziewaliśmy, ale my oczywiście zwyciężymy" - podkreśliła. Jak dodała, jest szczęśliwa, że może odwiedzić Gdańsk. "To jest kolebka polskiej solidarności i demokratycznego ruchu" - zaznaczyła.


Dodała, że dzięki "Solidarności" Polacy mogą żyć i mieszkać w bogatym, demokratycznym i europejskim państwie. "Dzięki +Solidarności+ Białorusini czują waszą solidarność, energię żeby iść na przód do swojej demokratycznej przyszłości" - mówiła Cichanouska. Jak zauważyła, Polska stała się domem dla tysięcy Białorusinów. "Znaleźli oni tutaj schronienie uciekając od represji" - dodała. Podkreśliła, że Polska zagwarantowała jej rodakom stypendia naukowe i pracę.


Wspomniała również o spotkaniu z Lechem Wałęsą. "Rozmawialiśmy o podobieństwach między +Solidarnością+ a białoruskim powstaniem w 2020 roku" - relacjonowała. "Prezydent Wałęsa mówił, że teraz jest dobry moment na zmiany dlatego, że wszyscy odwrócili się od Rosji i jak będzie taka możliwość należy być przygotowanym do nowej fali" - podkreśliła opozycjonistka. Według niej, b. prezydent powiedział, że "demokratyczny świat widzi Białoruś i Ukrainą jako część Europy".


Cichanouska zaznaczyła, że widzi podobieństwo między Alesiem Bialackim, który podobnie jak Lech Wałęsa nie może odebrać przyznanej mu Pokojowej Nagrody Nobla. "Aleś powiedziałby, że to jest nagroda nie dla niego, ale dla wszystkich Białorusinów. I tych, którzy walczą o demokratyczne zmiany i niepodległość. Tak jak on, walczył o prawa człowieka ale również o niepodległość" - dodała.


Zapewniła, że 10 grudnia w Oslo, kiedy Natalia Pińczuk będzie odbierała Pokojową Nagrodę Nobla w imieniu swojego męża więzionego przez reżim Alaksandra Łukaszenki, będzie to dobra okazja do tego, żeby opowiedzieć światu co dzieje się na Białorusi. "O represjach, więzieniach, terrorze a także o tym, że Białorusini popierają Ukrainę" - podkreśliła Cichanouska.


Zapewniła, że większość Białorusinów nie popiera wojny w Ukrainie. "86 proc. Białorusinów jest przeciwko udziałowi białoruskich wojsk (w wojnie). Należy odróżnić Białoruś od reżimu. Reżim już bierze udział w wojnie, natomiast naród białoruski popiera Ukrainę" - zadeklarowała.


Według Cichanouskiej wśród Białoruskich wojskowych nie ma antyukraińskich nastrojów. "Łukaszenka boi się dać rozkaz. Bo kiedy on wyda taki rozkaz, to wie, że Białorusini będą przechodzić na stronę ukraińską, złożą broń i będą robili wszystko, by nie być częścią tej wojny" - mówiła.


Liderka białoruskiej opozycji dodała, że jej celem jest, żeby świat nie zapomniał o Białorusi i tysiącach Białorusinów, którzy są w więzieniach". Dodała, że "polska solidarność" napędza białoruską opozycję. "Jestem pewna, że razem uda nam się pozbyć tyranów z Europy" - podkreśliła.


Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ECS głos zabrała również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zwracając się do Cichanouskiej powiedziała, że "wita w Gdańsku prawowitą prezydent Białorusi". "Podziwiam wasz upór i wielką ofiarę, którą ponosicie w walce o wolną, demokratyczną, przestrzegającą prawa człowieka Białoruś" - mówiła Dulkiewicz.


Przypomniała wydarzenie z 1983 roku, kiedy w imieniu Lecha Wałęsy Pokojową Nagrodę Nobla odbierała jego żona Danuta. "Dało to siłę Polakom do tego, żeby zmienić naszą ojczyznę. Wierzę, że ta nagroda także doda siły Białorusinom" - stwierdziła.


Dulkiewicz oraz wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim zapewniły Cichanousko, że Sopot i Gdańsk są otwarte dla Białorusinów i od lat im pomagają. "Wierzymy, że wsparcie kultury i języka białoruskiego, ale także wsparcie organizacji białoruskich, które działają w Gdańsku, są bardzo ważne, bo to kultura tworzy społeczeństwo" - podkreśliła prezydent Gdańska.


Czarzyńska-Jachim wyraziła nadzieję, że niedługo za wschodnią granicą będzie wolność i demokracja, "a ten trudny czas, który wspólnie przeżywamy spowoduje, że nasza współpraca, więź i solidarność będzie jeszcze większa".


Z Gdańska Cichanouska udała się do Warszawy, gdzie spotka się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami społeczności białoruskiej.


Swiatłana Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku. Mimo dużego poparcia społecznego, według oficjalnych wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów, a zwycięzcą ogłoszono, rządzącego od 1994 r. prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, z wynikiem 80,1 proc.


Po wyborach reżim zmusił ją do emigracji. Mieszka na Litwie. W sierpniu tego roku, w drugą rocznicę wybuchu masowych protestów na Białorusi przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich, ogłosiła powstanie Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego pod własnym kierownictwem.


W grudniu 2021 roku mąż liderki opozycji, opozycyjny bloger Siarhiej Cichanouski, został skazany na 18 lat kolonii karnej. Sąd uznał, że Cichanouski i jego współpracownicy przygotowywali i organizowali antyrządowe zamieszki.(PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 12:50 Serbia/ Media: znaczny spadek wymiany handlowej z Rosją; Belgrad oddala się od Moskwy Pomimo obowiązywania dwustronnej umowy o wolnym handlu, Serbia i Rosja nigdy nie wykorzystały jej pełnego potencjału, a od początku 2024 roku wymiana znacząco… » więcej 2024-07-03, godz. 12:50 Plan działań polsko-niemieckich: równość płci, zapobieganie przemocy domowej i wobec kobiet Polska i Niemcy chcą zawrzeć porozumienie w sprawie równości płci - poinformowano w dokumencie 'Polsko-niemiecki plan działania'. Zobowiązano się do działań… » więcej 2024-07-03, godz. 12:50 Prok. Woźniak: podstawowym dowodem zebranym w sprawie dot. Romanowskiego są wyjaśnienia Tomasza M. (krótka2) Podstawowym dowodem zebranym w sprawie dotyczącej posła Marcina Romanowskiego są wyjaśnienia Tomasza M., który przedstawił na poparcie swoich wyjaśnień… » więcej 2024-07-03, godz. 12:50 Trzeci sezon „Bridgertonów” oficjalnie na liście 10 najchętniej oglądanych produkcji anglojęzycznych Netfliksa Po premierze w 2020 roku „Bridgertonowie” podbili serca publiczności. Każdy kolejny sezon jedynie potwierdzał słabość widzów do tego epokowego romansu… » więcej 2024-07-03, godz. 12:50 Zastępcy PG: wyrażamy zaniepokojenie działaniami podjętymi przez prokuraturę związanymi z wejściem do siedziby … Wyrażamy głębokie zaniepokojenie działaniami podjętymi przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, podległej Prokuratorowi Generalnemu Adamowi… » więcej 2024-07-03, godz. 12:50 Pomorskie/ Zasłabnięcie kierowcy było przyczyną potrącenia trzech osób na chodniku w Gdyni 70-letni kierujący pojazdem osobowym, podczas oczekiwania na zmianę świateł, najprawdopodobniej zasłabł i stracił panowanie nad pojazdem - podała w środę… » więcej 2024-07-03, godz. 12:50 Kosiniak-Kamysz: ochrona granicy Polski i Litwy tematem europejskim Ochrona granicy Polski i Litwy to temat europejski - podkreślił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który w środę wraz z ministrem obrony Litwy… » więcej 2024-07-03, godz. 12:30 Białoruś/ Aktywista Wiasny prosi Macrona o negocjacje z Łukaszenką ws. Alesia Bialackiego Leanid Sudalenka z centrum obrony praw człowieka Wiasna w liście do prezydenta Francji Emmanuela Macrona poprosił go o podjęcie negocjacji z władzami Białorusi… » więcej 2024-07-03, godz. 12:30 Miasto Oświęcim zorganizowało transport z darami dla szpitala w Samborze Do Sambora w Ukrainie dotarł transport z wyposażeniem medycznym dla szpitalnego oddziału, w którym leczeni i rehabilitowani są żołnierze ranni na froncie… » więcej 2024-07-03, godz. 12:30 Rocznica uruchomienia Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie Rok temu Eurojust uruchomił Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji (ICPA), platformę koordynacji sądowej poświęconą wspieraniu krajowych dochodzeń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »