Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 10:00 Autor: PAP

W Anglii odkryto wczesnochrześcijański grób wysokiej dostojniczki kościelnej

Sensacyjnego odkrycia dokonali pracownicy Muzeum of London Archaeology podczas wykopalisk prowadzonych w Harpole, niewielkiej miejscowości w hrabstwie Northamptonshire. Odkryli oni grób kobiety z około 650 r.n.e. Znaleziona przy niej biżuteria i misternie zdobiony krzyż każą archeologom sądzić, że była to znaczaca postać, być może przywódczyni religijna.

O swoim odkryciu archeolodzy z Muzeum of London Archaeology (MOLA) poinformowali media teraz, ale dokonali go w kwietniu, tuż przed zakończeniem niezbyt owocnych wykopalisk. "Przeglądałem dół z odpadkami, gdy nagle dostrzegłem zęby. Potem spod ziemi wyłoniły się i zalśniły dwa złote przedmioty. Te artefakty nie widziały światła dziennego od 1300 lat, a ja byłem pierwszą osobą, która je zobaczyła. To uczucie nie do opisania. Ale wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, jak wyjątkowe będzie to znalezisko" – powiedział kierownik wykopalisk, Levente Bence Balázs.


Dopiero dokładne badanie ludzkich szczątków oraz znalezionych obok nich przedmiotów - m.in. wysadzanego klejnotami naszyjnika i krzyża - uświadomiły archeologom rangę znaleziska. Okazało się bowiem, że trafili na pochodzący z wczesnego średniowiecza grób kobiety, która musiała być bardzo znaczącą postacią. "To najbardziej okazały wczesnośredniowieczny pochówek kobiecy, jaki kiedykolwiek odkryto w Wielkiej Brytanii. Znalezienie czegoś takiego to marzenie archeologa" – stwierdził Levente Bence Balázs.


Badania samego grobu i szczątków kobiety pozwoliło archeologom ustanić, że zmarła pomiędzy 630 a 670 r.n.e. Pogrzeb miała niezwykły - ułożono ją na podeście, a obok umieszczono wspaniały 30-częściowy naszyjnik z misternie kutego złota wysadzany granatami i kamieniami półszlachetnymi. To najbardziej okazały naszyjnik tego typu, jaki znaleziono w Wielkiej Brytanii. Równie ciekawy był drugi artefakt - duży, misternie zdobiony krzyż. Było na nim zupełnie niezwykłe przedstawienie ludzkiej twarzy - wykonane w srebrze i z niebieskimi szklanymi oczami. Obok zakopano też dwa garnki. Ich zawartości naukowcy jeszcze nie zbadali.


Czyje szczątki znaleziono w grobie w Harpole? Tego badacze nie wiedzą. Na pewno była to kobieta bardzo zamożna, prawdopodobnie wysoko postawiona w hierarchii kościelnej. Archeolodzy przypuszczają, że mogła być przełożoną jakiegoś klasztoru, a zarazem księżniczką. Eksperci są zgodni, że musiała to być jedna z pierwszych kobiet w Wielkiej Brytanii, które osiągnęły wysokie stanowisko w Kościele.


Co ciekawe, do odkrycia by nie doszło, gdyby nie budowa osiedla. Miasteczko Harpole nie było dotąd obiektem zainteresowań archeologów, w pobliżu nie było dotychczas żadnych znaczących wykopalisk. Naukowcy z Muzeum of London Archaeology nie natrafiliby na ten grób, gdyby nie firma deweloperska Vistry Group, która zleciła przeszukanie terenu budowy przed rozpoczęciem stawiania osiedla. Deweloper zrzekł się praw do skarbu, który teraz należy do państwa. Ma jednak nadzieję, że po zakończeniu prac konserwatorskich, co potrwa co najmniej dwa lata, znalezisko zostanie wystawione w którymś z pobliskich muzeów. (PAP Life)


agf/ gra/


Zdjęcia skarbu z Harpole dostępne są w serwisie MOLA: https://www.mola.org.uk/blog/%E2%80%98once-lifetime%E2%80%99-1300-year-old-gold-and-gemstone-necklace-discovered-within-internationally


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 12:20 Sejm/ Uchwalono ustawę uznającą język śląski za język regionalny (opis) Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 Rozpoczęło się posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa; zeznania złoży główna księgowa MS W piątek w południe rozpoczęło się kolejne posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Zeznania złoży dziś b. główna księgowa Ministerstwa Sprawiedliwości… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 MRPiPS: Sejm przyjął ustawy o dodatkach dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych… - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje: - To dodatki, które pozwolą godnie żyć i pozwolą poczuć, że ta trudna praca jest w Polsce… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 Prezydent Litwy: państwa NATO powinny zwiększyć wydatki na obronność (krótka) Musimy działać wspólnie na rzecz przekonania partnerów w NATO do zwiększenia wydatków na obronność - podkreślił prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 USA/ Media: Ukraina wycofuje z frontu czołgi Abrams z powodu zagrożenia rosyjskimi dronami Wojska ukraińskie wycofują z frontu amerykańskie czołgi Abrams M1A1 w związku z zagrożeniem rosyjskimi dronami - podała w piątek agencja AP, powołując… » więcej 2024-04-26, godz. 12:00 Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie dodatków dla pracowników opieki społecznej Rząd będzie mógł przyjmować programy, które umożliwią wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatku w wysokości 1 tys. zł brutto pracownikom pomocy społecznej… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Sejm przyjął informację szefa MSZ ws. założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. Sejm przyjął w piątek w głosowaniu informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Minister nauki: projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy Projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy, rząd będzie go konsultował z wszystkimi środowiskami naukowymi i akademickimi - zapowiedział w piątek… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Niemcy/ Media: podejrzany o szpiegostwo dla Chin chciał być informatorem niemieckich służb Współpracownik europosła AfD Maximiliana Kraha, który został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin, kilka lat temu zgłosił się do niemieckiego… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Śląskie/ Obrona wygłasza mowy końcowe w procesie ws. wybuchu gazu w Szczyrku (krótka) Obrońcy oskarżonych w procesie dotyczącym wybuchu gazu w Szczyrku, w którym zginęło osiem osób, kontynuują w piątek mowy końcowe przed bielskim sądem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »